Ve sprintu si na OPA Cupu v Pokljuce nejlépe vedl Černý, který bere 11. místo

6 min 5 s

Šest závodníků v nejlepší dvacítce. Taková je bilance českých běžců na lyžích po prvním dni OPA Cupu ve slovinské Pokljuce, kde se v pátek 12. března konaly sprinty volně. Nejlépe si vedli Ondřej Černý na 11. místě a Sandra Schützová na 13. příčce. Mezi juniory se blýskli Nela Půbalová s Jiřím Tužem, kteří svým věkem patří mezi dorostence.

Ze sedmičky českých mužů dokázali z kvalifikace postoupit tři. Ondřej Černý svým pátým místem potvrdil, že kvalifikace jsou jeho doménou, Tomáš Kalivoda byl 16. a Tomáš Lukeš 24. Výborně si Černý vedl i ve čtvrtfinále, které se jelo ve vysokém tempu a on si připsal druhé místo. Ve stejné rozjížďce byl šestý Lukeš (celkově 28.). Po postupu se natahoval i Kalivoda, který skončil ve svém čtvrtfinále třetí, pouhých 12 setin od postupových míst (celkově je 14.).

V semifinále už se ale na výkonu Černého podepsala únava, brzy odpadl z boje o postup a dojel poslední. V konečném pořadí mu tak patří 11. místo.

Výsledky kvalifikace žen vzbuzovaly velké naděje – Sandra Schützová v ní obsadila 8. místo, Barbora Antošová 24., Pavlína Votočková 27. a do hlavního závodu postoupila i 30. Adéla Nováková. Česko tak mělo ve čtvrtfinále početné zastoupení, ani jedna z reprezentantek ale do semifinále nepostoupila. Nejblíž postupu byly Schützová s Antošovou, které obsadily ve svých rozjížďkách třetí příčky, Votočková s Novákovou byly páté. V konečném pořadí jim tedy patří tyto pozice: 13. Schützová, 15. Antošová, 24. Votočková, 25. Nováková.

V kategorii juniorek nastoupilo do závodu osm českých závodnic, do čtvrtfinále se z nich dokázala probít pouze Nela Půbalová. Teprve šestnáctiletá závodnice obsadila mezi staršími soupeřkami 15. místo. O postup se rvala také ve čtvrtfinále, nakonec v něm ale obsadila třetí příčku. Od postupu z pozice šťastné poražené ji přitom dělilo jen 34 setin. Celkově jí tak patří 15. místo.

Z kvalifikace juniorského závodu postoupili 24. Tomáš Lengyel a 25. Jiří Tuž. Dalších devět českých závodníků se do elitní třicítky nevešlo. Ani mezi juniory se ovšem žádný z Čechů do semifinále neprobil – Tomáš Lengyel obsadil ve své rozjížďce 4. místo a celkově je 20., Jiří Tuž byl ve čtvrtfinále pátý a v konečné výsledkové listině mu patří 24. místo.

„Velmi pěkně jela Nela Půbalová, pochválit si zaslouží také Jirka Tuž, oba jsou totiž věkem ještě dorostenci. Výborně jeli v kvalifikaci, snažili se i ve čtvrtfinále, ale tam už jim to na postup nestačilo. Mezi dospělými vyšla kvalifikace skvěle Sandře Schützové, čtvrtfinále už pro ni tak dobré bohužel nebylo. Mezi muži byli v kvalifikaci výborní Ondra Černý s Tomášem Kalivodou, potěšující je také postup Tomáše Lukáše. Ondrovi pak vyšlo i čtvrtfinále, takže ten jeho dnešní výkon můžu hodnotit velice dobře,“ řekl Martin Koukal, trenér reprezentace do 23 let.

Zítra závodní program pokračuje distančními závody klasicky.

Kompletní výsledky včetně kvalifikace najdete zde.