×
Vacek byl hned první den na EYOF kousek od medaile. Dařilo se i dalším běžcům

Vacek byl hned první den na EYOF kousek od medaile. Dařilo se i dalším běžcům

11.02.2019

Česká výprava byla na Evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF) v Sarajevu hned první závodní den kousek od medaile. O nejlepší výsledek se postaral běžec na lyžích Mathias Vacek, který skončil v úvodní klasické desítce čtvrtý. Do TOP 20 byli navíc i další dva Češi Jolanta Byrtus a Benjamin Vrbovský, kteří shodně brali šestnáctou pozici.

V sarajevském dějišti Českou republiku v běžeckém lyžování reprezentuje osm závodníků – čtyři dívky a čtyři chlapci. Po včerejším slavnostním zahájení Evropského olympijského festivalu mládeže šli závodníci hned dopoledne do boje o první pěkná umístění. Na programu byly závody klasickou technikou.

Mezi dívkami, které startovaly v deset dopoledne, se úvodní závod na 7,5 kilometru nejlépe vydařil Jolantě Byrtus, která dojela šestnáctá se ztrátou dvou minut a 25 vteřin na vítěznou Švýcarku Anju Weberovou. Do třicítky se vešla také čtyřiadvacátá Eliška Šibravová. Kateřina Tůmová obsadila 38. a Marta Slonková 49. pozici.  

V závodě chlapců na deset kilometrů klasicky byly české barvy vidět ještě více. Skvělý výkon předvedl Mathias Vacek, který útočil na medaili. Šestnáctiletému závodníkovi nakonec ale cenný kov těsně unikl a skončil čtvrtý. Na bronz přitom ztratil 14 vteřin. Klasika se povedla také Benjaminu Vrbovskému, jenž obsadil šestnáctou příčku. Jakub Medek skončil na 26. místě a Jakub Stouhal uzavíral čtvrtou desítku.

„Mathias jel skvěle a excelentní je také výsledek Benjamina. Oba jsou v kategorii, která na EYOF startuje, teprve prvním rokem, ten rok je tam znát, ale poprali se s tím výborně,“ řekl trenér Zbyněk Pavlásek. „Startuje se tady podle FIS bodů, kluci měli body takové, že startovali zhruba v polovině. To znamená, že kdyby měli potvrdit tu papírovou výkonnost, byli by někde mezi třicátým a čtyřicátým místem. A umístění obou dvou jsou jasným důkazem, že podali skvělé výkony,“ dodal.

Po prvním závodním dnu byl tak s výkony závodnic i závodníků naprosto spokojený. „V obou kategoriích to dneska bylo opravdu nad očekávání. Byly tady opravdu těžké podmínky. Holky ráno jely za deště, klukům začalo pršet ještě víc a během závodu se déšť měnil na sněžení. Ale servis odvedl skvělou práci, i díky tomu se to podařilo,“ uvedl Pavlásek.    

Zítra je v Sarajevu na programu intervalový závod volnou technikou, děvčata jedou 5 a chlapci 7,5 kilometru. „Záleží, jak to komu zrovna sedne. Tato věková kategorie se stále teprve učí závodit. Po dnešních výsledcích bychom v každé kategorii chtěli mít jednoho závodníka do TOP 20, ale těžko předjímat, uvidíme, na co to zítra dá,“ uzavřel trenér.Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři