V přípravě je vše podřízeno olympiádě, říká Jan Franc, trenér ženské běžecké reprezentace

V přípravě je vše podřízeno olympiádě, říká Jan Franc, trenér ženské běžecké reprezentace

4 min 49 s

Buď pojedou za sněhem, nebo se budou připravovat ve vysoké nadmořské výšce. Jiné tréninkové kempy v tomto roce ženská běžecká reprezentace neplánuje. České hory v kalendáři trenéra Jana France letos nenajdete. „Snažili jsme se vše naplánovat co nejefektivněji a nejjednodušeji směrem k olympijským hrám,“ říká trenér českého týmu.


Ještě v dubnu se vydal se svými svěřenkyněmi do Livigna, za sebou už má česká reprezentace také květnový kemp v rakouském Ramsau. Pod Dachstein se ale vrátí už 8. června. „Dokud to jde, snažíme se trávit co nejvíce času na sněhu. Budu rád, když závodnice půjdou do sezony s pocitem, že vlastně neslezly z lyží,“ říká s trochou nadsázky český kouč.

Až do začátku olympijské sezony tak mají běžkyně naplánovány jen tréninkové kempy na sněhu nebo ve vysoké nadmořské výšce. „Delší kemp absolvujeme v Livignu, kde budeme téměř tři týdny a v posledním týdnu už zařadíme náročnější tréninky, které budou odpovídat programu, jaký nás čeká před olympijskými závody,“ vysvětluje Franc.

V programu tréninkových kempů, který si můžete prohlédnout níže, zůstávají dva otazníky: „Zvažuji, že v srpnu zůstaneme v Jablonci nad Nisou, kde máme domluvený pás pro kolečkové lyže, na kterém bychom mohli pracovat na technice. Také zatím nevím, zda na přelomu října a listopadu pojedeme do Livigna nebo do Davosu - záleží na tom, kde budou lepší podmínky pro lyžování.“

V listopadu už reprezentace zamíří na sever do finského Rovaniemi, odkud se bude přesouvat k prvním závodům světového poháru.

Mimo kempy se závodnice připravují podle individuálních plánů. „Jezdím za nimi, vidím, jak trénují, a individuálně řešíme jejich potřeby,“ vysvětluje český kouč.

Jedinou příležitost zvolnit budou mít české reprezentantky po návratu z červencového soustředění v Livignu. „Dostanou možnost odjet na dovolenou a mít trochu snížený trénink. Od dalšího týdne už ale budu chtít, aby se soustředili výhradně na sport. Olympiáda je jednou za čtyři roky a my uděláme maximum, aby se nám povedla.“

 

Tréninkové kempy

  • 12.-25. dubna: Livigno
  • 16.-23. května: Ramsau
  • 8.-15. června: Ramsau
  • 12.-25. července: Livigno
  • 20.-27. srpna: Oberhof
  • 12.-19. září: Oberhof
  • 10.-17. října: Ramsau
  • 25. října - 7. listopadu: Davos / Livigno
  • 13.-24. listopadu: Rovaniemi


Pomoc Ukrajině