V Oberwiesenthalu brali Tuž a Tůmová čtvrtá místa

V Oberwiesenthalu brali Tuž a Tůmová čtvrtá místa

12 min 43 s

Čeští junioři a juniorky pokračují ve skvělých výkonech v rámci seriálu závodů FESA Alpen Cup. V Oberwiesenthalu se v pátek odjely sprinty volnou technikou a ve finálových rozjíždkách bylo velké množství českých zástupců. Těsně pod stupni vítězů skončil Tuž s Bauerem, pomyslnou bramboru brala i juniorka Tůmová. V dospělé kategorii bral Černý 5. příčku.


Jiří Tuž a Matyáš Bauer opět potvrzují, že českému běžeckému lyžování rostou další velké naděje. Pravidelně totiž patří do špičky elitních juniorských závodů, velmi dobré výsledky zaznamenávají ve sprintech, ale i v distančních závodech. 

Tuž závodní víkend v Oberwiesenthalu rozjel výborně, v kvalifikaci totiž zajel druhý nejrychlejší čas. Pozadu nebyl ani Matyáš Bauer, který se do rozjížděk kvalifikoval pátým nejrychlejším časem. Česká dvojice postupovala rozjížďkami dál a dál a oba se opět dostali až do samotného finále.

„V celém dni jsem se cítil poměrně dost silný. Podmínky tady byly tvrdé a rychlé, takže mi to docela sedělo. V kvalifikace jsem zajel slušný výsledek, druhé místo. Sice jsem měl na prvního ztrátu dvě a půl vteřiny, ale ten, kdo vyhrál, je tuhle sezonu neskutečně silný, takže mě to až tak nemrzí,“ mluvil spokojeně Tuž.

„V kvalifikaci jsem se cítil silný, rozjel jsem to v klidu a snažil jsem se pak stupňovat tempo do toho jediného kopce, kde se mi podle mezičasů povedlo získat některé pozice. Tento rok se mi zatím kvalifikace příliš nedařily, i minulý rok jsem s tím v bruslení bojoval, takže páté místo hodnotím kladně,“ popsal svou kvalifikační jízdu Bauer.

V tom se však museli sklonit před švýcarskou dvojicí a Italem Ghiem. Tuž tak do cíle dorazil na 4. místě, na cenný kov mu chyběla necelá sekunda. Matyáš Bauer doběhl do cíle hned za ním.

„Rozjížďky byly hodně náročné. Ta trať na to, že jsme jeli asi dvě a půl minuty, byl jeden z nejtěžších sprintů, co jsem kdy jel. Většinou se rozjížďky rozhodovaly v posledním kopci. Do čtvrtfinále to bylo relativně pohlídané. Semifinále jsem jel zezadu a moc jsem to takticky nezvládl, takže jsem pak postupoval na lucky losera, nicméně byl jsem ve finále, což bylo hlavní. Finále bylo už hodně náročné, už to byla čtvrtá jízda a měl jsem toho plně brýle. Bojoval jsem tam s jedním Švýcarem a Italem, kteří mě tam trošičku zavřeli, ale i tak si nejsem jistý, jestli bych na ně měl. Myslím si, že celkově slušný výsledek. Jedeme dál,“ uzavřel spokojeně Jiří Tuž.

„Čtvrtfinále i semifinále bylo z mé strany dost dobře takticky pohlídané. Nikam jsem zbytečně nespěchal a vždy byl tam, kde jsem měl být. Ve správný čas na správném místě. Bylo to vlastně všechno tak, jak mělo. Ve finále jsem to chtěl zkusit jet trošku víc vzadu, což se mi povedlo, ale pak jsem měl slabé lokty a dostal jsem se s lehkým odstupem až na poslední místo, byli jsme tam tři odskočení, a pak jsme byli tři zase spolu. Musel jsem to lehce dojíždět, což se mi do kopce sice podařilo, ale už to nestačilo natolik, abych byl schopný bojovat o to při nejhorším třetí místo. Páté místo ve finále si myslím, že je potvrzení kvalifikace. Jsem s tím celkem spokojený a doufám, že to je odezva na dobrý trénink a na to, že by to i další dny mohlo být dobré,“ řekl Bauer.

David Pešta bral ze sprintu 12. místo, další Češi nepostoupili z kvalifikace.

Mezi juniorkami o sobě dala vědět Lucie Tůmová. Ta nenechala nic náhodě už v kvalifikaci a do rozjížděk postoupila z parádního 3. místa. Postupně se taktéž prorvala přes všechny rozjížďky a o medaile zabojovala ve finále. Tam nakonec neudržela mocný nástup elitní trojice a v cíli si doběhla pro  4. pozici.

„Jelo se mi hodně dobře, zvlášť tedy kvalifikace. Pak už trošku v dalších kolech ubývaly síly a přibývalo nervozity, ale pořád docela dobré. Byl trošku umrzlejší sníh, takže byla horší rovnováha, ale na druhou stranu jsem měla super připravené lyže. Jelo mi to hrozně rychle, takže za to jsem byla moc ráda. S výsledkem jsem moc spokojená, vůbec tomu nemůžu uvěřit, nechápu, jak se to stalo. Příští týden se chystáme na závody do Německa na Německý pohár, kde se pojede sprint klasikou a desítka volně, na to se těším. Jinak jsem si to moc užila, byly to super závody. Asi na ně dlouho nezapomenu,“ mluvila po závodě nadšeně Tůmová.

Umístění v TOP10 bere i Hana Randáková, která se umístila na 9. místě. Vidět byla i Anna Milerská na 14. pozici, dobrý závody za sebou má i 22. Kateřina Dušková a 28. Karolína Dvorská.

V dospělých kategoriích bylo k vidění i několik zástupců reprezentačního béčka, ale i áčka. Ondřej Černý se probojoval do finálových jízd, kde nakonec bral 5. příčku.

„Rozjížďky za mě asi dobré. Nebylo to ono, ve finále jsem už sílu neměl. Furt byl ten výkon takový lehce mdlý. Necítil jsem se úplně stoprocentně, není to ono. Chybí mi tam takových těch pět procent, zvlášť k závěru toho závodu, kdy jde do tuhého. Mám se zmáčknout, jde přes tu hranu a furt mi to odjíždí rychle. Nevím proč, ale začnu zpomalovat, byť se snažím jet naplno, ale už to nejde. Tenhle pocit jsem měl primárně v kvalifikaci, kde to byl i za mě špatný výkon. Jak po taktické stránce jsem si nerozvrhl síly úplně ideálně, tak jsem měl podobný problém i, že jsem se dostal za hranu a začal jsem z ničeho nic zpomalovat, víc než dříve. Oproti tomu, jaký byl začátek sezony, mnohem lepší pocit, ale furt mi ještě trochu chybí. Jsem rád za finále, ale chtěl bych víc. Celkový výsledek mě až tak nemrzí, ale spíše ta kvalifikace. Tam byl měl být schopen jezdit rychleji, pokud chci postupovat na svěťáku,“ popisoval svůj výkon na trati Černý.

Do elitní třicítky se dostal i Tomáš Lukeš na 20. místě a také 22. Luděk Šeller. Mezi ženami byla Barbora Antošová na 19. pozici, Barbora Havlíčková závod dokončila na 25. příčce.

 Pomoc Ukrajině