V Novém Městě se pořádal republikový šampionát. Pro dvě zlata si z přípravy před MS odskočila i Razýmová

V Novém Městě se pořádal republikový šampionát. Pro dvě zlata si z přípravy před MS odskočila i Razýmová

9 min 15 s

Nové Město na Moravě hostilo od pátku do neděle mistrovství republiky v běžeckém lyžování. Medaile se rozdávaly v několika kategoriích od dorostenců do 16 let až po dospělé kategorie. Finální přípravu před mistrovství světa absolvovala na republikovém šampionátu i Kateřina Razýmová, která si podmanila oba distanční závody.


Otevřené mistrovství republiky, na kterém startovali i běžci a běžkyně z Polska, Slovenska, Německa či dokonce Austrálie, se v Novém Městě konalo od 17. do 19. února. Na závodníky v nejrůznějších kategoriích čekaly v pátek sprinty, v sobotu intervalové závody a v neděli pak závody s hromadným startem.

 

Hlavní hvězdou celé akce byla Kateřina Razýmová. Zkušená česká reprezentantka, která se v této sezoně blýskla například dvěma umístěními v TOP 15 na Tour de Ski, byla na Vysočině jedinou účastnicí, která figuruje v nominaci na mistrovství světa do Planice. A fakt, že patří k nejlepším běžkyním v České republice, potvrdila i na trati.

 

Vyhrála totiž nejen sobotní závod na 5 kilometrů klasickou technikou, ale také nedělní desetikilometrový závod s hromadným startem volnou technikou. V neděli dokonce porazila druhou v pořadí Sophii Lechnerovou z Německa o takřka dvě minuty. 

 

Pokud jde o sprint dospělých, ten vyhrála právě Němka Lechnerová. Mistryní republiky se pak stala v pořadí druhá Petra Vitáková, která za zády ponechala Anetu Břečkovou a Barboru Havlíčkovou.

 

Mezi juniorkami se mistryněmi republiky staly Karolína Dvorská a Anežka Honsová. Zatímco Dvorská vyhrála intervalový závod, Honsová získala zlato v masáku, k čemuž ještě přidala stříbro ze sobotní pětky.

 

V mužských závodech se nejvíc dařilo trojici talentovaných závodníků Matyášovi Bauerovi, Tomášovi Lukešovi a Jiřímu Tužovi. Češi spolu sváděli velmi zajímavé souboje a, jak se říká, každý chvilku tahal pilku.

 

V pátečním sprintu se mistrem republiky stal Bauer, za kterým se seřadili Tuž s Lukešem. Sobotní intervalový závod pak vyhrál Lukeš, za kterým se pro změnu seřadili jeho dva juniorští konkurenti. Tuž byl druhý a stal se zároveň juniorským mistrem republiky. Šampionát byl zakončen patnáctikilometrovým závodem s hromadným startem a znovu se z titulu mistra rebliky radoval Lukeš. Tentokrát stříbro bral Kryštof Zatloukal a bronzový byl Vladimír Kozlovský. Juniorským mistrem republiky stal Ondřej Pilař.

 

Mezi dorostenci kralovali Řezáč s Polonskou

Kromě výše zmíněných kategorií se závodilo rovněž v kategoriích do 16 a do 18 let. Hlavně v kategorii do 16 let zaujaly výkony dvou talentovaných patnáctiletých nadějí.

 

Mezi chlapci nepoznal hořkost porážky Aleš Řezáč ze Ski Klubu Jablonec nad Nisou. Napřed vyhrál v pátek sprint před Tomášem Cenkem a Františkem Jelínkem, načež si podmanil i oba distanční závody. V závodě na 5 kilometrů klasickou technikou předčil v cíli Šimona Gaška s Davidem Bauerem a v nedělním masáku na 7,5 kilometru pro změnu za zády zanechal jako stříbrného Vojtěcha Bendu a jako bronzového Michala Švarce.

 

Obdobné výsledky měla také Eliška Polonská, jejíž vítězství byly ještě výraznější, když soupeřky v distančních závodech porážela s rozdílem kolem 20 sekund. Svou pouť za třemi zlatými medailemi započala ve sprintu, v němž za sebou závodnice ČKS SKI Jilemnice nechala Anetu Bauerovou s Kamilou Peštovou. Ve čtyřkilometrovém intervalovém závodě se na stupních vítězek za Polonskou seřadily Aneta Bauerová a Sofie Vyhlídková. V masáku na pět kilometrů se pak k Polonské nejvíce přiblížily Adéla Michlová a Anna Cilichová.

 

V kategorii do 18 let pak byly výsledky rozmanitější. Mezi chlapci byli k vidění hned tři mistři republiky. Ve sprintu zvítězil Jonáš Hellmich před Františkem Sázelem a Matějem Kožnarem. V závodě na 7,5 kilometru intervalově se z prvenství radoval Kožnar před Hellmichem a Sázelem. V závěrečném masáku pak zlato vybojoval David Vyskočil před Adamem Smejkalem, bronzový byl Kožnar, který tak v Novém Městě vybojoval hned tři medaile.

 

Tři medaile získala také mezi dívkami Kateřina Dušková. Ta napřed vyhrála sprint před Annou Milerskou a Lucií Tůmovou, načež vyhrála i intervalový závod na pět kilometrů před Hanou Randákovou a Eliškou Bímanovou. Porážku utržila až v závodě na 7,5 kilometru s hromadným startem, ve kterém byla zlatá Milerská. Za stříbrnou Duškovou pak skončila podruhé na šampionátu bronzová Tůmová.

 

Kompletní výsledky všech závodů naleznetezde.

 Pomoc Ukrajině