V Jablonci se o víkendu konala akce Hledáme nové talenty mladšího žactva

V Jablonci se o víkendu konala akce Hledáme nové talenty mladšího žactva

5 min 34 s

O prvním únorovém víkendu se v Jablonci nad Nisou konaly závody pro mladší žáky a žačky s názvem Hledáme nové talenty. Akce se zúčastnilo přes 200 běžců na lyžích ročníků 2012 a 2013. Jak se konkrétně závodilo, co sněhové podmínky a jaké závody jsou v Jablonci ještě v plánu?


Závod pro mladší žactvo má v České republice již několikaletou tradici. V pořadatelství se střídají lyžařské areály po celé zemi a letos se závodilo v Jablonci nad Nisou, kam dorazila řada mladých talentů.

„Jedná se o celorepublikový závod pro mladší žáky. Tato akce vznikla v době, kdy Kateřina Neumannová vyhrávala, takže se to jmenovalo Hledáme novou Kateřinu Neumannovou, teď už se to v posledních letech jmenuje Hledáme nový talent a je to jediný republikový závod pro kategorii mladších žáků. Každoročně jezdí kluci a holky ve dvou věkových kategoriích. Letos se jela dvakrát klasika, jednou se jelo intervalově, podruhé s hromadným startem na kilometrovém okruhu, jelikož se nám podařilo zachránit zbytky sněhu. Pořádáme tu v Jablonci také akci Lyžuj lesy a letos jsme měli 350 startujících,“ přiblížil jeden z pořadatelů Jan Hásek. „Závod Hledáme nové talenty jsme zde v Jablonci neměli asi šest let, ale letos se nám na start postavilo asi 220 závodníků,“ doplnil.

Závodilo se tedy ve dvou dnech, kategorie mladších žákyň ročníku 2013 měla v obou závodech stejné složení stupňů vítězů, na ně vystoupaly Julie Agnes Polonská, Ema Heřmanská a Valentina Grofová. Závody žákyň ročníku 2012 zvládla nejlépe Markéta Kejřová, která si domů odvezla dvě první místa, dvojité stupně vítězek obsadila i Michaela Kráčmarová. U žáků ročníku 2013 byla velmi vyrovnaná bitva v obou závodech, nakonec v obou případech zvítězil Jeremiáš Kaplan, dva cenné kovy vybojoval také Ondřej Balej. V kategorii žáků ročníku 2012 oba závody těsně vyhrál Vincent Ježek.

„Jednotlivé oddíly nám daly pozitivní zpětnou vazbu, byly hodně rády, že se ten závod vůbec uskutečnil. V podstatě ještě v pátek v poledne nám volaly, jestli se to uskuteční a jestli mají vůbec přijet, protože v Jablonci je úplně zeleno, Jizerky jsou skoro prázdný až na vršky a my jsme díky součinnosti s biatlonem zachránili alespoň prostor mezi běžeckým areálem a biatlonovým. Je to v obou směrech propojené, takže se tu dá nalyžovat zhruba 1,5 km, ale pro žáky, aby to neměli tak těžké, tak jsme naměřili kilometrový okruh,“ popsal Jan Hásek. Počasí na závody talentů však nebylo ideální, běžci na lyžích se museli vypořádat s deštěm. Naštěstí však sníh neubývá, i když jsou teploty nad nulou.

 Pomoc Ukrajině