V hlavě mi utkví hlavně začátek Tour, bylo to fakt velký, hodnotí Michal Novák

V hlavě mi utkví hlavně začátek Tour, bylo to fakt velký, hodnotí Michal Novák

14 min 8 s

Michal Novák vybojoval na Tour de Ski celkově 11. místo. Zároveň si v úvodním sprintu ve Val Müstair zajel své maximum ve Světovém poháru, když zůstal jen těsně pod stupni vítězů. Český reprezentant se podělil se svými pocity po náročných dnech na Tour a nastínil i své plány do následujících týdnů.


Když se zpětně podíváš na Tour, jaké jsou tvé pocity?

Když se na to podívám zpětně, tak si myslím, že je to úspěch. V jednotlivých závodech tam padlo několik pěkných umístění, zároveň z nějakých momentů jsme se poučili a do příště nás to posílí. V celkovém hodnocení je to taky super. S 11. místem jsem hodně spokojený, je to vlastně téměř nejlepší desítka a kdyby bylo trochu víc štěstí, tak to tam je, takže jsem spokojený.

Ve Val Müstair jsi hned na úvod předvedl skvělé výsledky, dá se říct, že to byl start jako z říše snů. To muselo hodně zvednout sebevědomí…

Určitě, to čtvrté místo ve sprintu mě hodně potěšilo, byl to obrovský úspěch, přidalo mi to sebevědomí i motivaci do další práce. Pro mě to byla veliká zábava, užil jsem si celý závod a měl jsem pak dobrou pozici do dalšího závodu. Když to takhle jde, tak to člověka moc baví a je to super.

Poté přišel bohužel osudný první závod v Oberstdorfu, kde to úplně nevyšlo. Každopádně tebe bylo vidět i po tomhle závodu vysmátého, ale uvnitř to muselo asi trochu vřít…

Je to tak, byl jsem hodně zklamaný z celého závodu. Ale teď, když se na to podívám zpětně, tak v ten moment jsem si myslel, že desítka v celkovém pořadí nebude reálná, že ta ztráta bude po závodě hrát hodně velkou roli. Nakonec se to ale sešlo tak, že jsem měl asi i celkem štěstí, jak se to pak vyvinulo v celkovém pořadí. Takže nakonec to dobře dopadlo. Samozřejmě chceme, aby se takové dny děly co nejméně. Ano, někdy se stane. Musíme se ale snažit, aby se to nestávalo v tak důležité okamžiky.

Zvládl jsi hodit závod na hlavu a soustředit se na další průběh Tour?

Já si myslím, že jsem se dokázal od toho špatného výsledku celkem dobře oprostit. Člověka to samozřejmě mrzí, částečně i štve, ale nejde s tím už pak nic dělat. Tento výsledek už nechávám za sebou, kdybych to řešil dál, tak bych si jen přidával potíže.

Co ti tento horší výsledek přinesl a co si z něj odnášíš?

Odnáším si poučení v tom smyslu, jak dál komunikovat se servisním týmem v přípravě lyží. Že lyže nebyly dobré, umocnilo i to, že jsme i trochu riskovali a stoupací zónu jsme namazali trochu jinak než dřív. Sázeli jsme na rychlost, což se přidalo k tomu problému. 

V následné stíhačce jsi předvedl parádní výkon, dost jsi stáhl náskok čelní skupiny. Byl to moment, který tě znovu dostal do sedla?

Určitě. Já jsem tam opravdu odvedl dobrou práci. Vůbec jsem nepřemýšlel nad nějakou konkrétní taktikou pro daný závod, ale spíš jsem přemýšlel nad celkovým pořadím, takže jsem se to snažil hnát, jak jsem mohl, a vytěžil jsem ze své startovní pozice a skupin, ve kterých jsem v průběhu závodu jel, opravdu maximum. Tam už asi nešlo udělat víc. Taky mi pomohlo, že čelo závodu se sjelo do jedné velké skupiny, která byla v posledních dvou okruzích sice dost rychlá, ale na druhou stranu Klaebo se v čele vůbec nikam nehnal, a i díky tomu se mi podařilo ztrátu stáhnout.

Poté následovalo Val di Fiemme, kde ses dostal díky dobrým výsledkům pořadím výše. Zakončil jsi Tour s úsměvem na tváři?

Určitě jsem ji ukončil s úsměvem na tváři. To jednoznačně. Ve Val di Fiemme mě trochu mrzel sprint, protože tam jsem se cítil skvěle a byly dobré lyže, ale semifinálovou rozjížďku jsem hodně protaktizoval, byl jsem pasivní a nechal jsem si to ujet. Potom v druhé půlce sprintové trati se s tím nedalo už nijak pracovat, což mě zase hodně mrzelo. Projelo mi to mezi prsty. Přitom si myslím, že jsem jednoznačně měl na to postoupit, nebo minimálně bojovat o postup do finále. Potom si myslím, že i na patnáctce se mi dařilo být aktivní a sbíral jsem bonusové vteřiny.

Tour je velmi náročná, pociťoval jsi v nějaký den opravdu velkou únavu?

Tak záhul to byl každý den. Spíš si vzpomínám, když jsem se probudil ve Val di Fiemme před sprintem, tak jsem byl celkem bolavej, ale pak když už si člověk udělá rozcvičku před závodem, tak se cítí v pohodě. Jako opravdová únava pak přišla další den po té patnáctce, kdy byl organismus už hodně vyčerpaný. V neděli před výjezdem na sjezdovku, to už jsem pak únavu cítil hodně.

Sám od začátku sezony říkáš, že formu cílíš na vrcholy sezony, což Tour de Ski tradičně je. Viděli jsme teď tedy nejlepší podobu Michala Nováka nebo to ještě zdaleka není všechno?

To samozřejmě netuším, ale doufám, že ne a že to jde ještě líp, protože rezervy tam jsou. Jak jsi řekl, Tour je jedním z vrcholů a trochu jsme čekali, že tady budu mít lepší formu než v první periodě Světového poháru, ale vlastně to nebylo typické ladění formy, ale spíš vyplynutí z toho, jak jsme v prosinci závodili. Na ladění formy budeme pracovat teď směrem k mistrovství světa. Čeká mě závodní část, restart a pak ladění formy, tak bych tam mohl mít teoreticky opravdu velkou formu.

Kdybys měl vypíchnout jeden moment, který ti z Tour utkví v hlavě, který by to byl?

Jednoznačně začátek celé Tour, jelikož to bylo opravdu velký. Plus slavíme spolu na Tour Silvestr a Nový rok, což už je pro nás taková všední událost, ale pro někoho to může být zajímavé. Nám už to přijde celkem normální, máme přípitek, dobrou večeři a to je celé. Ráno se pak probudíme a normálně se připravujeme na další závod, takže to je takové zvláštní na té Tour de Ski.

Jaké jsou vaše plány na další týdny?

Za týden se rozbíhá další perioda Světového poháru, kde jsou tři závodní víkendy, je tam poměrně dost závodů, na to se těším. Aktuálně s trenéry řešíme, jaký nastavit program s ohledem na mistrovství světa. Je možné, že některé závody vynechám, abych byl ve formě v Planici. Teď momentálně je to odpočinková fáze po Tour, takže se do toho musím postupně dostat. Jedeme do nadmořské výšky do Livigna, kde se konají první závody, takže si myslím, že to bude zajímavé. Celý tým si odpočine a pak do toho půjdeme od znova. 

 Pomoc Ukrajině