Úvodní zastávka Českého poháru je minulostí

Úvodní zastávka Českého poháru je minulostí

7 min 25 s

Konec prosince tradičně patřil Českému poháru běžeckého lyžování, který tentokrát započal novou sezónu v areálu Bedřichov. Závodů se zúčastnilo téměř 300 závodníků ze všech koutů České republiky, od nejmladších dorostenců a dorostenek až po dospělou kategorii. Kvůli špatným podmínkám se jelo pouze v pátek a sobotní závod byl nakonec zrušen.


V pátek byl v Bedřichově na programu intervalový závod klasickou technikou, délka závodu se pro jednotlivé kategorie lišila. Zatímco dorostenci před sebou měli závod dlouhý 5,1 km, což představovalo tři okruhy, na starší dorost čekalo 6,8km a dospělí s juniory obkroužili bedřichovský areál celkem šestkrát, což dělalo vzdálenost dlouhou 10,2 km.

 

V kategorii mladších dorostenek, kde soupeří závodnice mladší šestnácti let, triumfovala Emma Mánková. Ta do závodu odstartovala s číslem jedna a stejné číslo před sebou viděla i po konci závodu. Po dojetí ale rozhodně nemohla být v klidu, Magdaléna Bradnová totiž taktéž nasadila velmi slušné tempo a do cíle dorazila s časem jen o necelé dvě vteřiny pomalejším. Stupně vítězů doplnila ještě Karolína Špicarová.

 

Mezi chlapci se ze zlaté medaile mohl radovat Štěpán Jungwirth z oddílu Dukla Liberec. Ten v kategorii mladšího dorostu zářil už v minulé sezóně, formu si tak zdá se přenesl i do té nové. Druhý nejrychlejší čas v intervalovém závodě zaznamenal Šimon Sucharda, třetí byl Martin Šír.

 

Dukla Liberec měla svého zástupce na nejvyšším stupínku i ve starších dorostenkách. Tam totiž převedla parádní výkon Kateřina Dušková, která má za sebou i nedávné závody kontinentálního FESA Alpen Cupu, kde bojovala v kategorii juniorek. Za ní se umístila Anna Cilichová a elitní trojici doplnila Eliška Polonská.

 

I mezi chlapci byli na nejvyšších příčkách známá jména z dorosteneckých kategorií, která pravidelně bojují o vítězství. To tentokrát uhmátl Eduard Simbartl s náskokem 4,2 vteřiny na druhého Aleše Řezáče. S mírnou ztrátou pak bral 3. příčku Vojtěch Benda.

 

Jak je zvykem, dospělí a junioři jedou stejnou vzdálenost závodu, a tak startují pospolu. Výsledky juniorů se však následně vyhlašují zvlášť. Mezi juniorkami se blýskla parádním časem Anna Milerská, která slavila vítězství. Nutno podotknout, vůbec by se neztratila ani mezi dospělými. Její čas totiž stačil na celkové třetí místo. Druhá skončila Hana Randáková, ta by v celkovém pořadí brala příčku čtvrtou. Na třetí pozici doběhla Markéta Štefanová.

 

Na start ženského závodu se postavila i bývalá reprezentantka Petra Hynčicová, která má za sebou například olympijské hry v Pekingu a řadu startů v závodech světového poháru. Účastnila se také členka reprezentačního B týmu Barbora Havlíčková. A podle papírových předpokladů si to právě tyto dvě rozdaly o vítězství. Úspěšnější nakonec byla Hynčicová, která měla v cíli o šestnáct sekund lepší čas než právě Havlíčková.

 

I startovní listina mužů oplývala kvalitou. Na startu byl bývalý reprezentant Petr Knop, taktéž účastník olympijských her, za ním pak třeba nadějný junior Jiří Tuž, který patří ke světové špičce v juniorské kategorii. Jasně to předvedl v závodech FESA Alpen Cupu, kde vybojoval stříbro. V rámci celkového hodnocení mužů se ale musel sklonit před zkušenějším Petrem Knopem, který ovládl mužský závod. Tuž byl druhý, kategorii juniorů však ovládl. Za ním se umístil se ztrátou pouhých 1,6 sekundy Matyáš Pávek, třetí byl David Pešta.

 

Sobotní závod byl zrušen kvůli špatným sněhovým podmínkám. Noční déšť bohužel ovlivnil stav trati natolik, ze by závod nebyl regulérní.

 Pomoc Ukrajině