Tři vítězství ve třech dnech: Schützová a Randáková dotáhly na poháru v Jablonci hattrick

8 min 19 s

Je dobojováno. FIS Český pohár v Jablonci nad Nisou uzavřely distanční závody klasickou technikou s hromadným startem, které byly na programu v neděli 28. února. Třetí vítězství ve třech dnech si připsaly Sandra Schützová v kategorii žen a Hana Randáková v kategorii mladších dorostenek. Mezi muži dnes zvítězil Tomáš Kalivoda.

V desetikilometrovém závodě žen se na čele oddělily Sandra Schützová a Adéla Nováková, které postupně navyšovaly náskok na své soupeřky. Dvojice závodnic bojovala také o bronzovou medaili, kde spolu ve druhé polovině trati soupeřily Zuzana Kocumová a Anna Sixtová. V závěrečných stovkách metrů rozhodla o svém vítězství Sandra Schützová, která projela cílem s náskokem 25,7 vteřiny před Adélou Novákovou. Bronzová medaile patří Zuzaně Kocumové.

„Očekávala jsem, že ten závod bude těžší, než ve skutečnosti byl. Taktika byla nepřepálit tempo. Po prvním kole jsme jely s Adélkou Novákovou spolu, střídaly jsme a v posledním kole jsem nastoupila a udělala si rozhodující náskok. Jsem ráda, že se mi povedlo vyhrát i potřetí,“ uvedla závodnice ČKS SKI Jilemnice.

Nejlepší juniorkou tohoto závodu byla Jolanta Byrtus. Členka FENIX SKI TEAMu Jeseník obsadila celkové šesté místo, druhá byla v této kategorii Eliška Šibravová (celkově 10.) a třetí Petra Vitáková (13.).

V patnáctikilometrovém závodě mužů se na čele postupně vyselektovala trojice Tomáš Kalivoda, Vladimír Kozlovský a Adam Matouš, která si vypracovala výrazný náskok. V poslední třetině závodu se na prvním místě osamostatnil Kalivoda, který postupně zvyšoval svůj náskok. Ten v cíli činil 13,1 vteřiny na druhého Vladimíra Kozlovského. Pro třetí místo si dojel Adam Matouš.

„Nechtěl jsem jet ve vysokém tempu hned od začátku, tak jsem se trochu vozil za klukama. V průběhu závodu jsem pak zjistil, že mám ve srovnání s ostatními výborné lyže, za což moc děkuju servisu. Při průjezdu do posledního kola jsem za to pak vzal, ujel jsem klukům z kopce a už jsem to udržel,“ řekl Tomáš Kalivoda, člen týmu Fischer Ski klub Šumava Vimperk.

Z juniorských závodníků si v tomto závodě nejlépe vedl Kryštof Zatloukal, kterému patří celková čtvrtá příčka. Druhým juniorem je Martin Kočandrle (7.) a třetím Šimon Pavlásek (10.).

Dorostenecké kategorie

V kategorii starších dorostenců, kteří závodili na 10,75 km dlouhé trati, se opět odehrával velmi vyrovnaný souboj. Z něho vyšel vítězně domácí Jiří Tuž ze Ski klubu Jablonec nad Nisou, který tak zakončil víkend s bilancí dvou zlatých a jedné stříbrné medaile. Druhého Daniela Oskara Hozáka porazil o čtyři vteřiny, třetí Filip Štecher ztratil ještě o čtyři desetiny víc.

Zlato ze včerejšího závodu volně obhájila v kategorii starších dorostenek Nela Půbalová. Závodnice liberecké Dukly si připsala velmi suverénní triumf, když týmovou kolegyni Terezu Prokešovou porazila na 8,6km trati o 1 minutu a 34 sekund! Půbalová si tak z Jablonce odváží dvě zlata a jeden bronz. Třetí příčka patří Janě Leblochové s odstupem 1:59,7.

Kategorii mladšího dorostu opět ovládli závodníci ze Sokola Stachy, kteří se radovali v obou závodech. Mezi mladšími dorostenci byl nejrychlejší David Eliáš – druhého Ondřeje Šilhu porazil o 23,5 vteřiny. Bronz patří Jonáši Hellmichovi.

V mladších dorostenkách vybojovala třetí zlato ve třech dnech Hana Randáková. Ani tentokrát přitom nepřipustila žádné drama. Druhá Eliška Bímanová zaostala na distanci 4,3 km o 25 vteřin, třetí Ema Kouřilová o 25,9.

Stejně jako pro nedávné závody Mistrovství ČR v Novém Městě na Moravě bylo i pro Český pohár v Jablonci nad Nisou nutné získat speciální výjimku od ministerstva zdravotnictví. Její součástí byla také závazná hygienická nařízení, mezi která patřil negativní test na COVID-19, měření teploty, selfreporting a také omezení počtu osob v areálu. Kvůli němu se mohli závodů účastnit pouze sportovci a členové úzkých realizačních týmů.

Závody se konaly bez účasti většiny českých seniorských reprezentantů, kteří jsou na světovém šampionátu v německém Oberstdorfu.

Kompletní výsledky ze závodů v Jablonci najdete na tomto odkazu.