Trenér Franc objasnil nové složení reprezentačních týmů. Jaký plán má s nováčky?

Trenér Franc objasnil nové složení reprezentačních týmů. Jaký plán má s nováčky?

7 min 47 s

Běžci na lyžích znají složení reprezentačních družstev pro sezónu 2024/25. Hlavní trenér Jan Franc objasnil, co jej vedlo k zařazení dvou juniorských závodníků Matyáše Bauera a Jiřího Tuže do reprezentačního A-týmu, zároveň nastínil jejich program a cíl pro letošní ročník.


Do mužského A-týmu se kromě stálic v podobě Michala Nováka, Luďka Šellera, Adama Fellnera a Ondřeje Černého probojovaly také dva talentovaní mladíci. Příležitost dostanou Jiří Tuž a Matyáš Bauer.

„O zařazení juniorů se rozhodovalo na trenérské radě. Já jsem hlavně na základě jejich letošních výsledků zhodnotil, že si kluci zaslouží být zařazeni rovnou do A družstva. Věřím, že predikce jejich výkonnosti do čtyř let by mohla být velice dobrá. Plénum našich trenérů a našeho vedení to schválilo a moje vysvětlení jim přišlo dostatečné,“ popsal své rozhodnutí šéftrenér běžců na lyžích Jan Franc.

Zároveň však přiznal, že Tuž s Bauerem budou mít plán směřující k jednomu z jejich vrcholu sezóny v podobě mistrovství světa do 23 let. „Pro Matyáše a Jirku chceme určitě plánovat starty ve Světovém poháru, aby poznávali nová místa, sbírali zkušenosti a vedle toho budou mít naplánované starty na FESA Cupu, mistrovství světa do 23 let, a pokud se nominují, tak i na seniorském mistrovství světa. Kalendář pro ně musí být velmi pečlivě poskládaný, aby toho nebylo moc a aby se umístili co nejlépe na vrcholných akcích. Jak říkám, pro ně je to primárně o sbírání zkušeností, aby v dalších čtyřech letech to pro ně na Světovém poháru nebylo nové a cítili se tam jako doma. To je jeden z hlavních cílů.“

Stálou členkou reprezentačního A-týmu bude také Barbora Havlíčková. Čtyřiadvacetiletá závodnice zaznamenala velký výkonnostní progres a blýskla se několika skvělými výsledky ve FESA Cupu. V závěru sezony si vybojovala starty mezi elitou na zastávkách Světového poháru v Lahti a Falunu. 

„Bára Havlíčková je v A-týmu taky nově a s ní je to vlastně velmi podobné. Před pár lety byla na juniorském mistrovství čtvrtá, potom si prošla tím, čím si prošla a myslím si, že letošní rok pro ni byl hodně nakopávací a ukázala, že to v ní je. Proto jsme zhodnotili, že bychom ji zařadili do RD-A. Pokud vše půjde dobře, tak by měla primárně startovat ve Světovém poháru,“ objasnil trenér.

Již v minulém roce začala hlubší spolupráce mezi reprezentačními týmy A i B, v plánu je pokračování úspěšné kooperace: „Spolupráce bude určitě pokračovat, navážeme na to. Kromě jednoho kempu, který je v září, tak jedeme přípravu úplně kompletně spolu. Až před sezónou, kdy se odjíždí na jednotlivé závody, se týmy rozdělí.“

Anežka Honsová si pro minulou sezonu vybojovala místo v reprezentačním družstvu B. V Alpen Cupu však absolvovala pouze osm závodů. V lednu si totiž utrhla křížový vaz, musela na operaci a sezóna pro ni předčasně skončila.

„Anežka byla v týmu vlastně první rok a my jsme si řekli, že má hájení a zařadili jsme ji do týmu i pro následující ročník. Koukali jsme se na to tak, že byla první sezónu v reprezentaci, zranila se, navíc na tréninku, tak jsme ji dali ještě šanci si své místo obhájit,“ objasnil situaci kolem mladé závodnice Franc.

Reprezentační družstvo A

Muži: Michal Novák, Adam Fellner, Luděk Šeller, Ondřej Černý, Matyáš Bauer, Jiří Tuž
Ženy: Kateřina Janatová, Tereza Beranová, Barbora Antošová, Barbora Havlíčková

Reprezentační družstvo B

Muži: Tomáš Lukeš, Tomáš Dufek, Ondřej Pilař, David Pešta
Ženy: Adéla Nováková, Anežka Honsová

 Pomoc Ukrajině