Tour je minulostí, běžci ale zůstávají v Itálii. V Livignu pojedou sprinty

Tour je minulostí, běžci ale zůstávají v Itálii. V Livignu pojedou sprinty

5 min 49 s

Dva týdny pauzy po stoupání do sjezdovky Alpe Cermis na Tour de Ski přišly běžcům vhod, nyní se však opět rozjíždí kolotoč Světového poháru. Namísto zrušených závodů v Miláně byla sprinterská klání přesunuta do Livigna a kromě závodu jednotlivců uvidíme poprvé v sezóně i sprint dvojic.


Livigno v italské provincii Lombardie je vyhledávané středisko zejména sjezdovými lyžaři. V roce 2023 ale bude zhruba šestitisícové městečko poprvé v historii svědkem závodů Světového poháru v běžeckém lyžování. Právě sem byla totiž přesunuta původní zastávka z Milána a právě zde uvidíme čtvrtý sprint volnou technikou v sezóně. V neděli jsou pak na programu sprinty dvojic, které se jedou poprvé v sezóně a jsou tak generálkou na blížící se světový šampionát v Planici. 

Mezi ženami je letos vysoká konkurence a už nevídáme takovou švédskou dominanci jako loni. Poslední dva volné sprinty na domácí půdě ovládla Nadine Fähndrichová, nejkonzistentnější formu má Tiril Wengová. Ta letos ani jednou nechyběla ve finále a před Švýcarkou vede v pořadí sprinterek. Mezi muži je jasným vládcem Johannes Hösflot Klaebo, jenž vyhrál čtyři z pěti nejkratších závodů. Jediným jeho přemožitelem se stal v Davosu Federico Pellegrino, který se pokusí na domácích tratích o totéž.

Sprinty jsou však po letech i českou parádní disciplínou, vždyť po dlouhých letech se dostala česká vlajka mezi finálovou šestku jak mezi muži, tak mezi ženami, o což se postarali Michal Novák ve Val Müstair a Tereza Beranová v Beitostolenu. Druhá jmenovaná po náročné Tour de Ski Livigno vynechává, česká mužská jednička však na startu chybět nebude, a to v obou závodech. 

Michal Novák a Kateřina Janatová navíc v dalších letošních sprinterských závodech proklouzli do semifinále, na což budou chtít v Livignu navázat. Janatové by měl sedět volný styl více, právě volnou technikou se letos ve Švýcarsku postarala o 7. místo, čímž si vytvořila kariérní maximum. 

„Z kluků pojedou oba závody Černý, Novák, Šeller a Fellner. Máme už předběžně rozdělené i dvojice, protože do týmového závodu postavíme dva týmy. Finální složení ale potvrdíme až před závodem,“ přibližuje českou nominaci trenér Jan Franc. „Mezi holkami pojedou Katka Janatová a Petra Nováková. Obě nasadíme jak do sprintu jednotlivkyň, tak do závodu dvojic,“ upřesnil složení ženské výpravy Franc.

 

Česká nominace pro Livigno:

Ženy: Kateřina Janatová, Petra Nováková

Muži: Ondřej Černý, Adam Fellner, Michal Novák, Luděk Šeller

 

Program:

Sobota, 21. ledna

10:45 Sprinty volnou technikou mužů a žen, kvalifikace

13:15 Sprinty volnou technikou mužů a žen, vyřazovací boje

Neděle, 22. ledna

11:45 Týmové sprinty volnou technikou mužů a žen, semifinále

13:15 Týmové sprinty volnou technikou mužů a žen, vyřazovací boje

 Pomoc Ukrajině