Tour de Ski: Michal Novák se ve stíhačce posunul na 32. místo. Dopředu šel také Adam Fellner

Tour de Ski: Michal Novák se ve stíhačce posunul na 32. místo. Dopředu šel také Adam Fellner

6 min 15 s

Tour de Ski má za sebou oba závodní dny v italském Toblachu. Čeští reprezentanti se s ním rozloučili stíhacím závodem klasicky (trať byla zkrácena z 15 km na 13,2 km). Michal Novák si v něm připsal 32. místo. Své postavení zlepšil také Adam Fellner. I dnes dominovala ruská reprezentace, která měla v první desítce osm zástupců. Nejrychlejší byl opět Alexandr Bolšunov.


Startovní pořadí ve stíhacím závodě bylo určeno výsledky ze včerejšího závodu s intervalovým startem volně. Jako první šel proto z českých reprezentantů na start Michal Novák, který do závodu vstupoval ze 34. pozice. 

V průběhu závodu se nejlepší třicítce pomalu přibližoval – po prvním kole byl 33., po druhém kole v rámci čtyřčlenné skupiny 32. Na této pozici ovšem Michal Novák také projel cílem, kde ztratil na vítěze 3:28,1. V těsném finiši ho přitom od 26. místa ve stíhačce dělilo jen pět vteřin. Do výsledkové listiny si ale připsal také 26. nejrychlejší čas dnešního dne, podle kterého se udělují body do žebříčku FIS. V průběžném pořadí Tour de Ski patří Michalu Novákovi 29. místo.

„S výkonem jsem dneska spokojený. Takticky se mi podařilo šetřit síly ve skupině, což bylo výhodné i s ohledem na profil tratě. Nečekal jsem, že se budu cítit až tak dobře. Pomohly k tomu také lyže, které jsem měl skvělé. Síly mi dodávalo i to, že jsme dojížděli závodníky před námi. Pak se nám podařilo dostat do skupiny, která mohla jet o 26. místo. Věřil jsem si, že ve finiši budu silnější, ale pořadatelé zúžili trať, takže mi tam nezůstalo žádné místo,“ řekl k průběhu závodu Michal Novák.

Petr Knop startoval s číslem 44 a ztrátou 2:15. Adam Fellner s číslem 50 s odstupem 2:32. Oba však byli zařazeni do startovní vlny, která zahrnovala přibližně dvacet závodníků a startovala s odstupem 2:07.

Adamu Fellnerovi se dařilo stoupat výsledkovou listinou vzhůru a nakonec si připsal 45. místo se ztrátou 4:55,4. V pořadí Tour de Ski mu po 5. etapě patří 50. místo. Petr Knop projel cílem na 54. příčce, ze které ho od nejrychlejšího závodníka dělilo 6:37,2. V průběžných výsledcích etapového závodu je na 56. příčce. 

„Z té startovní vlny jsme vyrazili divokým tempem. První dvě kola jsem se dokázal držet ve velké skupině, která dojela pár lidí před námi. Pomohly mi k tomu i výborné lyže. Mrzí mě, že jsem ve třetím kole nedokázal část vlny zachytit a poodjela mi, jinak by umístění mohlo být ještě lepší,“ řekl Adam Fellner. 

Zítra čeká závodníky volný den. Tour de Ski bude pokračovat 8. až 10. ledna ve Val di Fiemme.

Výsledky

Tour de Ski, 5. etapa, 15 km klasicky – stíhací závod, Toblach (Itálie), 6. ledna 2021

Muži: 1. Alexandr Bolšunov 34:32,9, 2. Ivan Jakimuškin +55,5, 3. Jevgenij Bělov (všichni Rus.) +55,6… 32. Michal Novák +3:28,1, 45. Adam Fellner +4:55,4, 54. Petr Knop +6:37,2

Kompletní výsledky najdete zde.