To nejlepší na závěr! Smíšená štafeta běžců bere z posledního závodu na EYOF bronzové medaile

To nejlepší na závěr! Smíšená štafeta běžců bere z posledního závodu na EYOF bronzové medaile

6 min 58 s

Běžci na lyžích měli před sebou v pátek dopoledne poslední závod na evropském olympijském festivalu v Itálii. Do smíšené štafety nastoupila čtveřice ve složení Jonáš Hellmich, Matěj Kožnar, Hana Randáková a Anna Milerská. No a nutno říci, byla to pořádná jízda od začátku až do konce! Česká reprezentace nakonec doběhla do cíle jako třetí v pořadí a zařídila tak první medaili běžců na EYOF.


Už v individuálních sprintech visela medaile pro české barvy ve vzduchu díky Hance Randákové. Ta však v jednom ze stoupání upadla, ale i přesto do cíle dorazila na parádním 5. místě. V pátek dopoledne to ale konečně cinklo.

 

Do závodu vyběhl jako první Jonáš Hellmich, který se blýskl ve sprintu 13. místem. Tempo bylo od začátku závodu vysoké, ale mladý český reprezentant bojoval a držel se elitní skupinky. Do závěrečného stoupání dal všechny své síly a předával na výborném 3. místě. „Kluci za to hodně vzali a bylo náročné se jich udržet. Nakonec se mi to povedlo a v posledním kopci jsem dokázal vystupňovat své tempo. Najednou jsem se podíval kolem sebe a byl jsem na třetím místě. V ten moment jsem si říkal cože? Co tady dělám?“ líčil s úsměvem na tváři průběh závodu Hellmich.

 

Poté šly do akce dívky, které v našich barvách reprezentovala nejprve Hana Randáková. Tu povedený čtvrteční závod evidentně pořádně nabudil. Po celý průběh svého úseku totiž bojovala na čele a předávala pomyslný štafetový kolík na skvělém 3. místě!

 

První půle závodu zkrátka vyšla na jedničku. Jako třetí se do bílé stopy vydal Matěj Kožnar, který po celý průběh EYOF podával velmi vyrovnané výkony a ve stejném duchu pokračoval i dnes. „Vyjížděl jsem na svůj úsek ze třetího místa s mírnou ztrátou na Francouze a Švéda. Za nimi jsem se od začátku hnal a chtěl jsem je dojet. Za mnou ještě jela dvojice z Itálie a Švýcarska,” popisoval průběh závodu. Kožnar nakonec dovedl českou vlaječku na předávku na 5. místě, avšak v přímém kontaktu s medailovými pozicemi.

 

Na závěrečný úsek se vydala Anna Milerská. „Po tom, jak se nám vedlo tak jsem byla nadšená, ale zároveň hodně nervózní, abych to týmu nepokazila,” říkala po závodě. Nakonec však všechno zvládla na jedničku s hvězdičkou. V závěrečném finiši překonala Italku i Švýcarku a senzačně dovezla do cíle první běžeckou placku z EYOF! „Atmosféra byla super a celý závod mě to hnalo kupředu. Děkuji všem, kteří nás podporovali a našemu týmu,“ uzavřela česká závodnice.

 

Milerskou hlasitě hnal do cíle i její kolega a startér české štafety Jonáš Hellmich. „Když finišovala Anička, tak jsem si ten tu závěrečnou rovinku dal s ní. Byl jsem strašně šťastný a taky překvapený, co že se nám to vlastně povedlo,“ líčil nadšeně. Atmosféra v dějišti EYOF byla dnes výborná a čeští reprezentanti se shodují, že byla úplně nejlepší za celý festival. „Rozhodně tu dnes bylo nejvíc fanoušků. Nejenom, že nás podporoval náš tým, ale dokonce i biatlonisté. Je to nejlepší zakončení EYOF, které jsme si mohli přát,“ dodal Matěj Kožnar.

 Pomoc Ukrajině