To důležité se ukáže v zimě, hlásí z kempu v Livignu reprezentační kouč běžců Jan Franc

To důležité se ukáže v zimě, hlásí z kempu v Livignu reprezentační kouč běžců Jan Franc

11 min 1 s

Do minulé sezony byl zodpovědný ryze za ženskou část reprezentace, nyní už zodpovídá i za muže. Trenér běžců na lyžích Jan Franc byl před začátkem přípravy jmenován hlavním trenérem pro obě reprezentační družstva. K ruce má přitom dva asistenty – u mužského týmu Vasila Husák, u výběru žen Dušana Augustiňáka. Společně už vedou letní dril svých svěřenců, aktuálně na vysokohorském soustředění v italském Livignu.


Jak se konkrétně změnilo trenérské řízení reprezentačních družstev?

Na základě rozhodnutí běžeckého úseku Svazu lyžařů ČR jsem nyní zodpovědný za věci, které se týkají ženského i mužského A-týmu, jako je plán kempů, nominace na závody, výsledky, složení funkčního vyšetření a další administrativní záležitosti.

Jste rád, že nadále budete spolupracovat s osvědčenými parťáky – Vasilem Husákem a Dušanem Augustiňákem?

Jasně, za ty roky společné práce už jsme se hodně sladili, s klukama nám to funguje. Vasil s Dušanem mi se vším pomáhají, a to jak s plánováním, tak i realizací tréninkového procesu. Věřím, že společná práce povede ku prospěchu všech.

Změny se dotkly také složení reprezentace. Po minulé sezoně skončila trojice stálic posledních let.

Do reprezentačního týmu nebyl pro následující sezonu vybrán Petr Knop. Jan Pechoušek a Petra Hynčicová se rozhodli ukončit sportovní kariéru a vydat se v životě jinou cestou. Všem bych jim rád poděkoval za jejich práci pro české běžecké lyžování, přeji jim do budoucna jen to nejlepší.

Naopak do ženského áčka se posunuly talentované Barbora Antošová a Adéla Nováková. Můžete popsat, jaké jsou jejich silné stránky a do kterých závodů s nimi předběžně počítáte?

Obě holky jsou velmi mladé a v běžeckém lyžování můžou ledacos dokázat. Bára se profiluje jako jasná sprinterka a loni už to ukázala skvělými výsledky na mistrovství světa U23, kde byla jedenáctá, i ve Světovém poháru, kde hned ve svém druhém individuálním startu pronikla do nejlepší dvacítky. Naopak s Adélou počítáme více do distančních závodů a štafety.

V národním týmu nadále figuruje také Kateřina Razýmová, jež na začátku června přivedla na svět dcerku Izabelu. Jaká je její pozice?

Katka by ráda v kariéře pokračovala, na tom se nic nemění. Momentálně je na „mateřské“ a začala pozvolna se sportováním. Jsme v kontaktu, do reprezentace má dveře samozřejmě nadále otevřené. Ale rozhodně nikam nepospícháme, rozhodnutí necháváme na ní.

V jaké fázi přípravy se nyní reprezentace nachází?

V podstatě jsme teď v první části přípravného období, kdy se zaměřujeme na obecný rozvoj všech složek výkonu. Vzhledem k tomu, že letos máme velmi omezený rozpočet, tak první oficiální reprezentační kemp je až teď v červenci v italském Livignu. Do té doby jsme se sportovci pracovali individuálně. Část týmu byla ještě v červnu na kempu v Peci pod Sněžkou. Někteří doléčovali zranění nebo dodělávali státnice na vysoké škole.

Co je hlavní náplní vysokohorského soustředění v Itálii?

Hlavní je odtrénovat velký objem tréninku v nízké intenzitě. Individuálně se zaměřujeme s každým reprezentantem na nastavení silového tréninku. Ke konci kempu absolvujeme dva intenzivní tréninky, kdy druhý trénink bude výjezd na ikonický kopec Passo dello Stelvio. Také se všemi reprezentanty proběhla schůzka, kde jsme diskutovali, co od další části přípravy očekáváme a na co se zaměříme.

Máte za sebou už také první závodní měření sil v rámci Skijáckého trojboje, který se uskutečnil před odjezdem do Itálie. Přestože to v tomto období ještě není úplně směrodatné, panuje s výkony reprezentantů v Jilemnici spokojenost?

Závody na kolečkových lyžích jsou dobré zpestření přípravy, z výsledků ale moc neusuzuji. Na těchto závodech se potkají závodníci od mladšího dorostu až po reprezentační áčko, což je dle mého názoru důležité. Mladší závodníci nemají v podstatě šanci se s reprezentačním áčkem přes zimu potkat, protože reprezentace závodí na Světovém poháru. A když se vrátím k samotným výsledkům trojboje i tomu, jak závodníci aktuálně vypadají v přípravě – je dobré, když se někomu daří, ale já vždy říkám, že to důležité se ukáže až v zimě.

Co vás v rámci přípravy v dlouhodobějším horizontu ještě čeká?

Na konci srpna bude reprezentace na Boží Daru, pak na závodech na kolečkových lyžích v Novém Městě na Moravě. V září vyrazíme na kemp do Oberhofu, kde si zase obujeme lyže. Tradičně koncem září se reprezentanti představí na mistrovství ČR na kolečkových lyžích v Liberci. V říjnu bychom měli mít kemp v Ramsau a jezdit lyžovat na ledovec Dachstein. Přípravné období zakončíme v polovině listopadu znovu kempem v Livignu. Pak už bude následovat cesta na první závody Světového poháru a OPA cupu.

 

SLOŽENÍ REPREZENTAČNÍHO DRUŽSTVA "A":

Trenér: Jan Franc

Asistenti: Vasil Husák, Dušan Augustiňák

Ženy: Barbora Antošová, Tereza Beranová, Zuzana Holíková, Kateřina Janatová, Adéla Nováková, Petra Nováková, Kateřina Razýmová

Muži: Ondřej Černý, Adam Fellner, Michal Novák, Luděk ŠellerPomoc Ukrajině