Tečku za běžeckou sezonu udělaly tituly Fellnera a Janatové ze závodu s hromadným startem

8 min 27 s

Běžci na lyžích zakončili svou sezonu na Horních Mísečkách, kde se od 1. do 3. dubna konalo Mistrovství České republiky. Po pátečních sprintech a sobotních štafetách vyvrcholil program závody volně s hromadným startem. V dospělých kategoriích získali české tituly Adam Fellner s Kateřinou Janatovou. Oba tak uzavřeli víkend s bilancí dvou zlatých a jedné stříbrné medaile. Tři zlaté získali na šampionátu Jiří Tuž a Nela Půbalová.

Na Horních Mísečkách panovalo i dnes typické zimní počasí – sluníčko se střídalo s lehkým sněžením, teploty se pohybovaly pod nulou a závodníci bojovali o tituly na tvrdých, rychlých tratích.

Ženy nastoupily na desetikilometrovou trať společně s juniorkami. Už v prvním ze dvou okruhů se na čele oddělila pětičlenná skupina českých reprezentantek ve složení Kateřina Janatová, Petra Hynčicová, Petra Nováková, Adéla Nováková a Zuzana Holíková. „Trať byla hodně rychlá, takže z této skupiny už bylo těžké ujet. Střídaly jsme se a čekaly na poslední stoupání před cílem, kde to bylo o hledání lepší pozice a o tom, kdo dokáže koho přesprintovat,“ popsala průběh závodu Kateřina Janatová, která zvítězila s náskokem 2,6 vteřiny před druhou Petrou Hynčicovou. O další vteřinu později projela cílem bronzová Adéla Nováková.

Pro Janatovou to byl po stříbru ve sprintu a zlatu ve štafetách třetí medailový úspěch mistrovského víkendu. „S takovým výsledkem musím být spokojená. Po světovém poháru ve Falunu jsem měla covid, tak jsem se trochu bála, jak se po něm budu cítit. Sprint je sprint – to je vždycky buď, anebo – ale při distančních závodech už to bylo dobré.“

Nejlepší českou juniorkou závodu byla Eliška Šibravová, která obsadila celkové sedmé místo, kterým si zajistila mistrovský titul. Stříbro patří Kateřině Svobodové (9.) a bronz Svatavě Mikyskové (10.).

V patnáctikilometrovém závodě mužů a juniorů si v prvním ze tří okruhů vytvořila 18vteřinový náskok trojice Petr Knop, Adam Fellner a Jan Pechoušek. Ten ale záhy ze závodu odstoupil kvůli problémům se zády, které ho trápí už od olympijských her v Pekingu. „Zůstali jsme sami s Petrem Knopem a dobře jsme spolupracovali. Poprvé jsem zkusil nastoupit asi na 12. kilometru, ale tehdy se mi to ještě nepovedlo. Tak jsem to pak nechal až na poslední kopec před cílem, kde se mi Petra povedlo předjet a udržet to až do cíle,“ popsal závod Fellner.

Závodník FENIX SKI TEAMu Jeseník porazil Knopa o 4,3 vteřiny. Třetí místo obsadil Kryštof Zatloukal, který si tak zajistil juniorský titul (+59,2). Stříbro v juniorské kategorii patří Ondřeji Pilařovi (celkově 7.) a bronz Šimonu Pavláskovi (9.).

Mezi staršími dorostenkami potvrdila roli velké favoritky Nela Půbalová, se kterou po prvním ze dvou 5km okruhů držela krok Hana Randáková. Ve druhém kole se ale Půbalová na čele osamostatnila a dojela si pro titul s velkým náskokem a získala třetí zlato ve třech dnech. Druhá Ema Kouřilová ztratila 1:21, třetí Randáková ještě o 20 vteřin víc.

Starší dorostenci závodili na stejné vzdálenosti jako muži. A jejich závod měl podobný průběh. V prvním kole se podařilo ujet čtveřici Jiří Tuž, Matyáš Bauer, Matyáš Pávek a David Eliáš. Společně absolvovali také druhý okruh. V tom závěrečném si pro titul jen s malým náskokem dojel Tuž, jako druhý byl v cíli Eliáš (+3,1). Bronz patří Pávkovi (+6,7). Také pro Tuže se jedná o třetí zlato z tohoto šampionátu.

V sedmikilometrovém závodě mladších dorostenek si pro mistrovský titul dojela s komfortním náskokem Kateřina Dušková, která porazila svoji klubovou kolegyni z Dukly Liberec Annu Šírovou o 31,8 vteřiny. Třetí místo obsadila Silvia Gubančoková, která ztratila 38,5 vteřiny.

V mladších dorostencích se v prvním kole podařilo ujet trojici František Jelínek, Eduard Simbartl a Jakub Bouška, která si vytvořila výrazný náskok. Jako první odpadl z boje o titul Jelínek, který byl v cíli jako třetí. Mezi Simbartlem a Bouškou se odehrál strhující souboj, který skončil o 0,1 vteřiny lépe pro Simbartla.

Kompletní výsledky českého šampionátu najdete zde.