
Světový pohár ve Falunu pokračoval klasickou desítkou. Janatová skončila dvacátá
Světový pohár v běžeckém lyžování měl po parádních pátečních sprintech na programu závody na 10 kilometrů klasickou technikou s intervalovými starty. Nejlepšího výsledku z českých závodníků dosáhla Kateřina Janatová, která skončila na dvacátém místě a získala další důležité body do hodnocení Světového poháru. Nejlepší výsledek kariéry si mezi muži vyjel Tomáš Dufek.
Janatová v této sezoně usiluje o vybojování umístění v elitní desítce v hodnocení Světového poháru. Tento velký úspěch se jí po sobotním závodě ve Falunu opět o něco přiblížil. Drží se totiž na výborném devátém místě se ziskem 975 bodů.
České reprezentantce se povedlo další důležité body vybojovat na klasické desítce, což není úplně její nejsilnější disciplína. Jak sama ráda uvádí, mnohem raději má volnou techniku, i tak je ale schopná dosahovat dobrých výsledků v klasice, což jen dokazuje, v jak skvělé formě se nachází.
Potvrdila to i v sobotním závodě ve Falunu, v němž se snažila dobře rozvrhnout síly a nešla na prvních mezičasech "na krev". Přestože její ztráta oproti elitním klasičkám ve startovním poli postupně rostla, Janatové se povedlo stabilizovat na jednotlivých mezičasech okolo patnáctého místa a snažila se toto umístění držet konstantním tempem.
V posledním okruhu ale přeci jen nabrala trochu vyšší ztrátu, než by si přála, a výsledkem tak bylo dvacáté místo. Na desítce klasickou technikou se však jednalo o její nejlepší výsledek v této sezoně.
„Už měsíc zpátky jsem se rozhodovala, že bych tento závod vynechala, ale dobře jsem potrénovala a přišlo mi, že přidat tento závod by mohlo být ku prospěchu s ohledem na mistrovství světa,“ připomněla Janatová, že v Trondheimu se desítka rovněž pojede klasickou technikou. „Byl to dost náročný závod, protože v noci připadlo spoustu sněhu a hodně foukalo, takže se převážně jelo vedle stopy. Člověk si musel hlídat techniku, protože když je vedle stopa, tak se nesmí odbruslovat,“ upozornila na specifika falunské desítky.
„Musela jsem si to odjet sama, s nikým jsem se na trati nepotkala. Doufala jsem, že Kerttu Niskanenová, která startovala minutu za mnou, bude mít dobrý závod, že bych se za ní vyvezla, v posledních dvou letech tu totiž vyhrála. Kdybych ztratila minutu, tak by to bylo kolem desátého místa. To se ale nestalo,“ krčila rameny. „Bylo to ode mě dobré lyžování, ale šla jsem do toho z tréninku. Věřím, že do Trondheimu se podaří ještě forma vyšperkovat.“
Na pěkné body dosáhla v závodě rovněž Barbora Havlíčková, které se povedlo vybojovat 36. místo. Pro čtyřiadvacetiletou závodnici se jedná o jedno z nejlepších umístění v této sezoně.
Do závodu se nakonec nevypravily Tereza Beranová a Barbora Antošová, které se po pátečních sprintech s trenéry dohodly, že se budou raději připravovat na hlavní vrchol sezony, kterým bude mistrovství světa, na němž jsou jejich hlavním cílem sprinterské soutěže.
Také pro závod mužů došlo ke změně v nominaci. Jiří Tuž po životním výkonu ve sprintu, v němž v pátek poprvé v kariéře pronikl mezi elitou do finále a obsadil páté místo, se ráno necítil zdravotně dobře a zvolil raději odpočinek i s výhledem na blížící se mistrovství světa.
Na trať se tak vypravili dva čeští závodníci. Svůj nejlepší výsledek kariéry v individuálním závodě vybojoval čtyřiadvacetiletý Tomáš Dufek, který se vůbec poprvé podíval do čtvrté desítky v pořadí Světového poháru. K tomuto výsledku Dufkovi pomohla skvěle zvolená taktika s pomalejším startem, zvýšením tempa v dalších okruzích a následnou snahou o udržení rychlosti.
Zatímco v prvním okruhu se Dufek pohyboval mimo elitní padesátku, postupně se posouval pořadím směrem nahoru. Zhruba kilometr a půl před cílem se při vidině životního výsledku ještě pokusil vygradovat své tempo a po dojetí do cílového prostoru pak sledoval, jak se jeho jméno stále drží poměrně vysoko. Nakonec z toho bylo výtečné 37. místo.
„Výkon i výsledek byl velice dobrý. Sedmatřicáté místo je můj nejlepší výsledek ve Světovém poháru,“ potěšilo Dufka. „Ve druhém kole jsem měl možnost kilometr spolupracovat s Norem Nyengetem, který mi trochu pomohl. Ke konci závodu se mi podařilo trochu vystupňovat tempo a dostat se o pár míst dopředu, za což jsem rád. Na Top 30 přitom nechybělo moc, jen 13 sekund,“ upozornil.
„Lyže byly skvělé, závod jsem si užil a byl to pro mě příjemný zážitek,“ dodal Dufek. Sprinter Luděk Šeller na body nedosáhl.
Světový pohár ve Falunu zakončí v neděli závody s hromadným startem na 20 kilometrů.
Výsledky závodu žen
1. Ebba Anderssonová (SWE) 28:49,3
2. Heidi Wengová (NOR) +17,8
3. Victoria Carlová (GER) +28,7
4. Jessie Digginsová (USA) +37,3
5. Teresa Stadloberová (AUT) +55,6
---
20. Kateřina Janatová (CZE) +1:52,3
36. Barbora Havlíčková (CZE) +2:54,2
Výsledky závodu mužů
1. Iivo Niskanen (FIN) 24:54,3
2. Johannes Hoeflot Klaebo (NOR) +12,9
3. Erik Valnes (NOR) +17,5
4. Martin Loewstroem Nyenget (NOR) +20,2
5. Hugo Lapalus (FRA) +24,5
---
37. Tomáš Dufek (CZE) +1:45,6
78. Luděk Šeller (CZE) +3:43,9
