Světový pohár v Davosu: Boj o body tentokrát nevyšel. Čeští muži se při distančním závodu do třicítky nevešli

4 min 58 s

Distanční závod mužů na Světovém poháru v Davosu českým fanouškům běžeckého lyžování bodovou radost nepřinesl. Ze čtveřice českých reprezentantů se při závodu na 15 km volně nejlépe umístil Michal Novák, který obsadil 42. místo. Vedení v průběžném pořadí SP si díky dnešnímu vítězství upevnil Rus Alexandr Bolšunov.

Michal Novák přitom o bodované příčky dlouho bojoval. Na třetím kilometru byl osmadvacátý, pak se ale začal pomalu propadat a jeho ztráta narůstala. Na pátém kilometru byl 31., na desátém 37. a v cíli mu pak se ztrátou 2:33,9 patřila konečná 42. příčka.

„Dneska se mi vůbec nevedlo, necítil jsem se dobře. Do nějaké míry k tomu přispěly také lyže, které mi hodně tahaly za nohy. Ne že by to byla chyba servisu, spíš jsem už neměl mezi svými lyžemi žádnou jinou volbu do těchto podmínek,“ řekl Michal Novák.

Jako úplně první na trať vyjel Adam Fellner se startovním číslem 1. Do závodu přitom vstoupil pomaleji – na prvních pěti kilometrech si připsal až 65. nejlepší čas. Pak už ale výsledkovou listinou stoupal strmě vzhůru. Patří mu tak konečné 46. místo, ze kterého ztratil na vítězného Rusa Bolšunova 2:49,1.

„Spokojení určitě nejsme. Zejména Michal Novák má jiné ambice a na distanci by si určitě představoval umístění alespoň v nejlepší třicítce. Naopak Adam Fellner šel na svou výkonnost velmi slušně,“ uvedl Vasil Husák, kouč mužské reprezentace.

Lépe odstartoval do závodu v nejvýše položeném městě Evropy Petr Knop, jenž se od úvodních kilometrů pohyboval v páté desítce. Na její hranici se pak držel po celý závod. Ztráta 3:12,1 na nejrychlejšího závodníka pro něho znamenala konečné 54. místo.

Čtvrtým českým reprezentantem v distančním závodě byl Tomáš Kalivoda, kterému na prvních mezičasech patřila místa v sedmé desítce. Postupně ale zrychloval a pořadím stoupal vzhůru. Nakonec si připsal 57. místo se ztrátou +3:30,8.

Světový pohár pokračuje už příští víkend v německých Drážďanech, kde se uskuteční sprint a teamsprint.