Světový pohár se vrací! Běžce čeká úvodní zastávka ve Finsku

Světový pohár se vrací! Běžce čeká úvodní zastávka ve Finsku

11 min 51 s

Světový pohár v běžeckém lyžování se tento týden vrací prvními závody ve finské Ruce. V tradiční destinaci úvodní zastávky SP se znovu uskuteční sprinty a dva distanční závody. Do Finska se vypraví celkem sedm českých reprezentantů - čtyři muži a tři ženy.


V mužské nominaci jsou Michal Novák, Ondřej Černý, Luděk Šeller a Adam Fellner. V ženském áčku pak figurují Tereza Beranová, Petra Nováková a Barbora Antošová.

 

V sedmičlenné nominaci prozatím stále schází Kateřina Razýmová, která má po porodu zmražené FIS body. V nadcházejících týdnech by se měla připravovat v rámci Kontinentálního poháru a mezi elitu by měla opětovně naskočit zhruba v polovině prosince. Z reprezentačního áčka se nepředstaví také Kateřina Janatová, která úvodní zastávku vynechává, a Adéla Nováková, která si na svůj debut ve Světovém poháru musí kvůli zdravotním obtížím počkat.

 

„Adéla Nováková lehce onemocněla, takže na Světový pohár neodcestovala. Kateřině Janatové se dlouhodobě v Ruce nedařilo, takže jsme se domluvili, že začne až v norském Lillehammeru,“ poodhalil menší změny v nominaci oproti původnímu plánu reprezentační trenér Jan Franc.

 

Lodivod reprezentačního áčka byl celkově ze závěrečného soustředění velmi pozitivně naladěn a věří, že se ve Švýcarsku a Itálii, kde tým absolvoval finální přípravu, povedlo vyladit formu před startem sezony. „Z přípravy mám dobré pocity, kemp byl hodně kvalitní. Museli jsme brát ohled na to, že jsme ve vysokohorském prostředí, takže trénink tomu byl přizpůsoben. První část přípravy byla věnována najíždění kilometrů v nižší intenzitě. V Davosu jsme se pak zaměřili i na intervalové tréninky ve vyšší intenzitě,“ hodnotil Franc průběh závěrečného soustředění, které probíhalo částečně v Livignu a částečně v Davosu.

 

„Věřím, že se všichni nachází v dobré kondici a dobré je i rozpoložení celé reprezentace. Realizační tým i většina závodníků jsou spolu už dost let, takže se celý tým zaběhl. Spousta věcí funguje automaticky. Pokud to takhle půjde dál, tak bychom z toho mohli v následujících letech těžit,“ má Franc radost z fungujícího reprezentačního áčka.

 

O tom, s jakými ambicemi se česká reprezentace vydala do Ruky, sice konkrétně hovořit nechtěl, ale z hlediska celé sezony jsou očekávání velká. „Naše ambice musí být vysoké,“ upozornil Franc už dříve s tím, že sice hlavním cílem bude světový šampionát v Planici, ale i v průběhu sezony ve Světovém poháru by se čeští závodníci mohli objevovat na velmi zajímavých příčkách.

 

I tak ovšem česká reprezentace vyrazila do finské Ruky s ambicemi na dobré výsledky. Ostatně, je na co navazovat. V minulé sezoně byla zastávka v této tradiční destinaci velice úspěšná. Nejen, že se povedlo sbírat body v obou sprintech, ale v distančních závodech zářil Michal Novák, který po 16. místě na klasické patnáctce vystoupal následně v nedělní stíhačce na fantastickou pátou příčku.

 

„Cítím se připravený a ve formě, hrozně se těším,“ řekl bojovně Novák, jenž prožil nejlepší sezonu kariéry a dokonce útočil na nejlepší dvacítku v konečném hodnocení Světového poháru. „Mým cílem je být jeden z nejlepších, ale pokud zůstanu v realitě, tak za skvělý výsledek by se dalo považovat 10. místo a výše,“ vyřkl přání.

 

Prosadit se v silné konkurenci znovu nebude snadné, Novákovi však může výrazně pomoci, že v šestadvaceti je v nejlepších závodních letech a na vrcholu sil. Prokázat by to chtěl i v Ruce, kde se hodlá prosadit znovu hlavně v distančních závodech.

 

V těch by se ráda prosadila také devětadvacetiletá Petra Nováková, které poslední sezona tolik nevyšla. „Myslím, že když budu na bodech v distančních závodech, tak to bude opravdu velmi dobré,“ podotkla s tím, že by v průběhu sezony ráda pronikla i do elitní dvacítky. 

 

Především na sprinty pak ladí formu Luděk Šeller či Ondřej Černý. „Moje ambice jsou hlavně postupovat z kvalifikací sprintů ve Světovém poháru, potom kdybych v rozjížďkách končil čtvrtý nebo se podíval do semifinále, tak by to bylo určitě super. Distance mě tolik nezajímají, jelikož vím, že lepší umístění v nich je hodně vzdálené. Takže se hlavně budu soustředit na sprinty a jednoduše chci být lepší, než jsem byl loni,“ uvedl Šeller, jenž si v minulé sezoně vyjel ve sprintech celkem 30 bodů do hodnocení SP.

 

Ještě více se ve sprintech prosazoval jeho parťák Černý (41 bodů), který si ale během přípravy prošel zdravotními problémy a nejspíš se bude teprve do formy dostávat. „Od září mě bohužel svazovaly nemoci a následně problémy se zuby, z toho důvodu podzimní část přípravy neproběhla úplně podle představ. I přesto věřím, že hlavně díky kvalitní práci odvedené přes léto budu z přípravy profitovat. Psychicky jsem na sezónu naladěn dobře, kondice je ale kvůli zmiňovanému podzimu trochu otázkou. Nejlepší forma se třeba nedostaví hned zkraje sezóny, ale věřím, že se postupně s přibývajícími závody bude zlepšovat,“ podotkl Černý.

 

V Ruce nakonec nebude, jak již bylo zmíněno, 21. nejlepší sprinterka uplynulé sezony Kateřina Janatová, která úvodní zastávku Světového poháru vynechá. Tu by v honbě za body ovšem mohly zastoupit Tereza Beranová či Barbora Antošová, které už také prokázaly, že se ve sprintu dokážou prosadit na velmi dobrá umístění.

 

Program

Pátek, 25. listopadu

10:00 Sprinty klasickou technikou mužů a žen, kvalifikace

12:30 Sprinty klasickou technikou mužů a žen, vyřazovací boje

 

Sobota, 26. listopadu

11:00 10 kilometrů klasickou technikou žen

13:30 10 kilometrů klasickou technikou mužů

 

Neděle, 27. listopadu

12:00 Stíhací závod na 20 kilometrů volnou technikou žen

13:30 Stíhací závod na 20 kilometrů volnou technikou mužů

 Pomoc Ukrajině