Šumavský XC-Ski Tripple: Tři dny, tři závody a řada reprezentantů v akci

8 min 45 s

V pátek večer sváděla souboje na kolečkových lyžích téměř padesátka závodníků ve Vimperku, v sobotu brázdilo silnici mezi Krušlovem a Vacovicemi necelých osmdesát sportovců včetně nejmladších žákovských kategoriích jedoucích na in-line bruslích, a v neděli se běhalo v lyžařském areálu na Zadově, kam zavítalo více než sto účastníků od malých benjamínků až po dospělé. Na startu všech tří závodů nechyběli ani čeští reprezentanti v běhu na lyžích – od dorosteneckých po seniorské kategorie.

Téměř čistě reprezentační souboj nabídl hned první závod šumavského Tripplu, kterým bylo večerní kritérium ve Vimperku. Na start ženské kategorie se postavilo pět reprezentantek – juniorské trio Lubinová, Adámková, Janatová a dvě zástupkyně ženské reprezentace Sandra Schützová a Andrea Klementová. Tahle dvojice dokázala ve finále odskočit mladším kolegyním a utkat se mezi sebou o vítězství. To si na konto nakonec připsala Sandra Schützová (ČKS Ski Jilemnice), která se vrací do tréninku po zdravotních problémech způsobených angínou. „Bylo dobré si takhle zazávodit a rozjet se na sobotu. Počasí vyšlo a na našem malém okruhu na Vodníku se sešly spousty závodníků z celé republiky, takže to bylo super!“ líčila po závodě Andrea Klementová, která přímo ve Vimperku bydlí a jezdí za pořadatelský tým Fischer Ski klub Šumava. Za ní dojela na třetím místě nejlepší z juniorek Kateřina Janatová, mezi muži se nejvíc dařilo jejím reprezentačním kolegům – Michal Novák vyhrál, Karel Macháč byl druhý. Na stupních je doplnil Adam Götz.

V sobotu se přesunuly bitvy na kolečkových lyžích do Krušlova, kde startovaly i mladší věkové kategorie. Žáci do 10 let a mladší žáci absolvovali závod na in-line bruslích, jejich tratě měřily 1,5 a 3 km.  S narůstajícím věkem se vzdálenost prodlužovala a největší porce kilometrů čekala na muže a juniory. 24kilometrový závod ovládl reprezentant Jacob Kordač, závodník liberecké Dukly bydlící na Šumavě. O pouhých 8 sekund zaostal junior z Karlových Varů Michal Novák. Na startu v Krušlově nechyběla ani jeho sestra – reprezentantka Petra Nováková jezdící za karlovarský Slovan a Centrum sportu Ministerstva vnitra ČR, která v minulé sezoně dokázala pravidelně bodovat ve Světovém poháru – nebo Andrea Klementová. Nejrychlejší však byla Kateřina Beroušková ze Sport Clubu Plzeň. „Kačka výsledkem v Krušlově zaujala už loni, daří se jí tam. Pogratuloval jsem jí a přeju jí úspěch. Ten závod je i o tom, z jaké přípravy kdo jde,“ říká trenér reprezentace Petr Steinbach. Jeho slova potvrzuje i Lukáš Krejčí, trenér Petry Novákové. „Petra hodně trénovala, takže to nebylo úplně ideální, šla to vlastně z plné přípravy, nijak jsme se na to nepřipravovali.“

Trochu překvapený z výsledku ženského závodu, ale spokojený s celým závodním dnem, byl organizátor z Outdoor Kids Čkyně Jiří Mánek. „Byl to druhý ročník a letos jsme nově získali také záštitu Úseku běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR. I proto bylo na místě více reprezentantů, ať již dospělých, nebo juniorských. Na místo dorazily asi tři stovky diváků,“ hlásil po náročném víkendu.

Ten uzavřel nedělní kros na Zadově, který pořádal klub TJ Sokol Stachy – mateřský oddíl v sobotu vítězného Kordače i dalšího reprezentanta závodícího v současnosti za libereckou Duklu Miroslava Rypla. 23letý vítěz posledního ročníku Českého poháru v běhu na lyžích ukázal, že výborně umí běhat i bez nich a na devítikilometrové trati vyhrál – s více než dvouminutovým odstupem na druhého Adama Götze z Trutnova. Ani na Zadově nechyběla reprezentantka Andrea Klementová, která tak absolvovala všechny tři závody šumavského XC-Ski Tripplu. A na závěr zkompletovala svá umístění na stupních vítězů – v pátek dojela druhá, v sobotu třetí, a v neděli vyhrála. Zadovský kros absolvovalo přes 100 účastníků a svůj závod si zaběhli i ti nejmenší – benjamínci ročníků 2010, 2011 i 2012.

Kompletní výsledky Vimperského kritéria zde.
Kompletní výsledky závodu O pohár krušlovského medu zde.