×
Stal se z nás jeden tým, říká po česko-rakouském kempu juniorů Koukal

Stal se z nás jeden tým, říká po česko-rakouském kempu juniorů Koukal

18.10.2018

Čeští junioři mají za sebou společný kemp se svými vrstevníky z Rakouska. Ve středisku Ramsau udělali svěřenci trenéra Martina Koukala další výrazný posun v přípravě na blížící se sezonu. „S přístupem i výkony závodníků jsem spokojen, ale to důležité teprve přijde. Doufám, že stejně spokojen budu já i svěřenci po závodech v zimě,“ řekl šéftrenér juniorů.

Na společném kempu nadějných českých a rakouských běžců na lyžích se sešlo dohromady dvaadvacet sportovců pod vedením čtyř trenérů. Rovnou polovinu přitom tvořili Češi, šéftrenér juniorů Martin Koukal vzal do Ramsau kromě tradičních členů týmu Barbory Antošové, Barbory Havlíčkové, Adély Novákové, Pavlíny Votočkové, Zuzany Holíkové, Tomáše Kozlovského, Tomáše Lukeše, Kima Žalčíka, Jakuba Walchetsedera a Ondřeje Černého také Mikea Ophoffa, který sice není členem juniorské reprezentace, ale pozvánku si vysloužil díky výborným výsledkům v podzimních závodech.  

Čeští a rakouští junioři se společně do Ramsau vrátili téměř přesně po roce, oproti minulému roku však soustředění tentokrát doznalo změn. „Loni jsme lyžovali nahoře na ledovci a dole jsme měli suchou přípravu, letos jsme se už dopředu rozhodli, že lyžování vynecháme, což se i vzhledem k podmínkám na ledovci ukázalo jako dobré řešení,“ řekl Koukal. Pro jeho svěřence to však v žádném případě neznamenalo o nic menší dřinu. „Soustředění bylo tradičně postavené na vysokém objemu. Absolvovali jsme intervalový trénink na kolečkových lyžích v bruslení a interní závod ve sprintu na kolečkových lyžích klasicky. Dále jsme měli dva krátké sprinterské tréninky, dvakrát jsme byli i posilovat a hodně jsme v průběhu celého kempu pracovali na technice,“ popisoval nabitý program.

Práci a nasazení svých svěřenců si bývalý mistr světa a olympijský medailista po nedělním návratu ze soustředění pochvaloval. „Já jsem s přístupem i výkony našich závodníků v přípravě spokojen, ale to důležité teprve přijde. Doufám, že stejně spokojen budu já i svěřenci po závodech v zimě,“ řekl šéftrenér. „Jinak si myslím, že se sportovcům daří postupně pracovat na tom, aby byli opravdu tým a táhli všichni za jeden provaz. Toho si nesmírně cením,“ dodal.  

I když se šance mezi světovou konkurencí těžko dopředu odhadují, je Koukal směrem k nadcházející sezoně, ve které jeho svěřence čeká vrchol v podobě lednového mistrovství světa ve finském Lahti, optimistou. „Myslím, že u všech sportovců došlo od jara k výraznému posunu. Jejich přístup, nasazení i práce jejich klubových trenérů jsou vidět. Šance na juniorském šampionátu se velmi těžce odhadují, protože ani soupeři nespí, ale věřím tomu, že výsledky týmu budou lepší než minulý rok. Opravdu moc se těším zejména na štafety, kde doufám, že ukážeme sílu týmu nejen fyzickou, ale i tu vnitřní,“ pokusil se o výhled do zimy.

Proběhnuvší kemp byl už čtvrtým společným česko-rakouským soustředěním. Spolupráce se sousední zemí, která vznikla v létě loňského roku, se podle Koukala, jenž je jedním z otců této myšlenky, neustále vyvíjí a posouvá dopředu. „Největší pokrok vidím v tom, že na kempech už jsme jeden tým, a to jak sportovci, tak trenéři. U sportovců vnímám posun i v angličtině, která je jazykem kempu. Dalším benefitem je větší množství sportovců, takže se v podstatě nestalo, že by byl nějaký sportovec sám. I když zrovna nemá den, vždy se najde někdo, kdo je na tom podobně a společně trénink zvládnou, což by se jim, pokud by byli sami, nejspíš tak dobře nepovedlo,“ uvedl s tím, že by ve spolupráci s Rakušany rozhodně chtěl pokračovat i nadále. „Už teď jsme diskutovali o tom, co by šlo zlepšit a jak tyto kempy ještě dál posunout. Diskutujeme i o termínech a místech. V roce 2019 bude MSJ v Oberwiesenthalu a uvažujeme nad tím udělat společný kemp na nedalekém Božím Daru. Nad budoucností, ale budeme diskutovat i v rámci naší trenérské rady,“ dodal. 

Fotogalerie


Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři