×
Sraz Sportovních středisek běhu na lyžích 2019

Sraz Sportovních středisek běhu na lyžích 2019

19.11.2019

Podzimní republikový sraz běžeckých sportovních středisek proběhl letos v Teplicích, resp. v Novém Městě v Krušných horách, 4. - 6. 10. 2019. Pořadatelem byl lyžařský klub TJ Lokomotiva Teplice, který připravil náročný, ale velmi zajímavý program. Přestože provázelo celý sraz chladné a deštivé počasí, všichni sportovci i trenéři si ho pořádně užili.

pátek, 4.10.2019

Noční bojovka - Tanky

Zaměření: rozvoj rychlosti, rychlostní vytrvalosti

Pravidla:

Příprava:
Organizátor si musí podle počtu hráčů vytisknout nebo napsat tabulky s vlastnostmi jednotlivých rolí. Dále jsou potřeba kartičky na životy.

Území:
Hraje se v členitém terénu na ploše přibližně 1 kilometr čtverečný (podle počtu, zdatnosti hráčů a tréninkovém záměru). Území musí být cestou nebo jinak rozděleno na dvě stejně velké, a i jinak vyrovnané poloviny.
 
Před hrou:
Hráči se rozdělí na 2 stejně početná a silná družstva. V rámci družstva dostane každý hráč jednu roli - tank, dělo, samopal, rez, mina, protichemka, pěšák, štáb. Pokud je hráčů víc, můžou se všechny role kromě štábu opakovat.

Každá role má určité vlastnosti:
Tank zničí dělo, pěšáka, protichemku, samopal a může být zničen minou a rezem.
Dělo zničí samopal, pěšáka, protichemku a může být zničeno rezem, minou a tankem.
Samopal zničí pěšáka, protichemku a může být zničen rezem, minou, tankem, dělem.
Rez zničí dělo, samopal, minu, tank a může být zničen protichemkou.
Mina zničí dělo, samopal, protichemku, tank, pěšáka a může být zničena rezem.
Protichemka zničí pěšáka, rez a může být zničena dělem, samopalem, minou a tankem.
Pěšák zničí štáb a může být zničen minou, tankem, samopalem, dělem a protichemkou.

Když jsou role rozděleny, má družstvo za úkol co nejlépe ukrýt štáb na své polovině. Ten se pak už nesmí přesunovat. Štáb u sebe má propisku a před hrou všem hráčům podepíše jeden roh jejich papírku, který představuje život. Pak už může hra ve stanovený čas začít.

Hra:
Cílem hry je objevit nepřátelský štáb (objevit ho může kterýkoliv hráč) a pak ho pěšákem zničit (pěšák se ho dotkne). Když se dva hráči navzájem dotknou, zjistí podle tabulky, kdo koho zničil. Vítěz souboje utrhne poraženému podepsaný roh lístečku se životy a poražený si musí jít ke štábu nechat podepsat nový roh. Nepřítel ho samozřejmě může sledovat, a tak by si hráč bez života měl dávat pozor, aby nevyzradil štáb. Každý hráč má tedy 4 životy. Může se také stát, že se hráči v klidu rozejdou (například když se setkají 2 tanky a podobně).

Zpočátku jsou role nepřátelských hráčů neznámé, ale s ubíhajícím časem se většina rolí prozradí a hráči tak vědí, před kým raději utíkat a koho naopak pronásledovat. Nejhůř je na tom samozřejmě pěšák, kterého zničí skoro všichni. Pokud hru hrajete v kolektivu, kde se děti neznají doporučuji označit hráče např. barevnou páskou na rameno.

Souboj se může odehrát kdekoliv po celém herním území, nezáleží, na které polovině. Poloviny jsou důležité jen pro ukrytí štábu.

Zdánlivou nevýhodou hry je její složitost. Hráči si ale rychle zvyknou, a právě díky různým rolím se tanky jen tak neohrají.

 

sobota, 5.10.2019

Lesní překážkový běh

Zaměření: vytrvalost, síla, obratnost

Pravidla:

Běh v terénu s hromadným startem po vyznačené trati s vloženými překážkami – běh potokem, prolézání trubky, nošení pytle s pískem, bludiště, přelézání překážky, průběh pneumatikami, koordinační překážky aj.

Děti rozděleni do čtyř skupin dle pohlaví a věku. V jedné startovní vlně startovala vždy jedna kategorie. Tratě byly rovněž uzpůsobeny jednotlivým kategoriím. Trať trvala mladším dívkám a hochům 9-11 minut, starším dívkám 13-17 minut a starším hochům 18-23 minut.

Posilování ve dvojicích

Pozn. Vzhledem k povětrnostním podmínkám došlo ke změně oproti původnímu programu a odpolední aktivita byla přesunuta do tělocvičny.

Zaměření: síla, obratnost, koordinace

Pravidla:

Děti byly rozděleny na dvě skupiny a v tělocvičně si vyzkoušeli různé posilovací, koordinační a obratnostní cviky ve dvojicích.

 

neděle, 6.10.2019

Orientační běh

Zaměření: taktika, rychlostní vytrvalost

Pravidla:

Děti byly rozděleny do dvojic, dostaly mapu s kontrolami. Jejich úkolem bylo oběhnout v časovém limitu co nejvíce kontrol v libovolném pořadí. Závod obsahoval mnoho netradičních kontrol – kontroly dostupné jen v určitém čase, pohyblivé kontroly=trenéři, paměťové kontroly, které byly k nahlédnutí na startu, šplhací kontrola, kontrola se slacklinou, aj.

Mapa a popisy kontrol v příloze.

Běhací hra

Zaměření: taktika, vytrvalost

Pravidla:

Dětem bylo nejprve ukázáno, na jakých místech roste jednotlivé ovoce (barevně odlišené papírky) – jednotlivá místa vzdálena od centra zhruba 1-2 minuty. V centru byl na počítači puštěn program, který zobrazoval burzu výkupu ovoce a jednotlivé výkupní ceny ovoce v daném čase.  Děti byly rozděleny do pěti skupin. Děti musely naplánovat, pro jaké ovoce se v daný čas vyplatí z centra běžet a kdy se ho vyplatí v centru prodat za výhodnou výkupní cenu. Na konci hry je spočítáno, který z týmů prodal ovoce za nejvyšší cenu celkem.

Fotogalerie


Generální partner

  • cpp
  • cpp

Hlavní partner

Partneři