V Liberci odstartovalo MČR v běhu na kolečkových lyžích. Úvodní sprinty ovládli Janatová a Štvrtecký

V Liberci odstartovalo MČR v běhu na kolečkových lyžích. Úvodní sprinty ovládli Janatová a Štvrtecký

7 min 35 s

V libereckém sportovním areálu Vesec odstartovalo Mezinárodní Mistrovství České republiky v běhu na kolečkových lyžích, první závodní den byl ve znamení sprintů. Na start se vydalo přes 170 závodníků a závodnic v osmi kategoriích. Závod žen opanovala Kateřina Janatová, mezi muži zvítězil Jakub Štvrtecký. Jak dopadly další kategorie?


Ženy a muži

Do kvalifikace zasáhlo 14 žen a mezi desítku, která prošla do finálové části se probojovalo sedm českých závodnic. Kvalifikační jízda se nejlépe podařila Barboře Antošové. Dvaadvacetiletá běžkyně na lyžích bojovala o prvenství i ve finále, kde byla však nad její reprezentační parťačka síly Kateřina Janatová. Třetí místo uzmula Polka Monika Skinderová.

„Závod probíhal tak, jak jsem si ho naplánovala. Chtěla jsem v rozjížďce začít z prvního místa, ale nejet úplně naplno, a pak byl plán zaútočit v místě, kde se nejvíce předjíždí a do cíle to udržet, což se podařilo,“ hodnotila Kateřina Janatová.

Kvalifikace mužského závodu čítala 30 přihlášených běžců, nakonec jich do samotného závodu zasáhlo pouze 18. Výborný výkon podal Luděk Šeller, který suverénně ovládl celou kvalifikaci, nejbližším pronásledovatelům nadělil přes tři vteřiny. Finále se Šellerovi však nepodařilo dle představ a skončil až pátý. Mistrem se stal Jakub Štvrtecký, polský reprezentant Kamil Bury svoje prvenství z loňska neobhájil a skončil druhý. Na třetí stupínek vystoupal Mikuláš Karlík.

Juniorky a junioři

Mezi juniorkami dominovala v kvalifikaci i v závodě Nela Půbalová. Osmnáctiletá lyžařka za sebou nechala všechny své soupeřky a dojela si pro titul mistryně ČR. Stříbrnou placku získala Tereza Prokešová, třetí místo obsadila Aleksandra Kolodziejová z Polska.

Ani kategorie juniorů neměla čistě české stupně vítězů. Pro zlatou medaili si dojel Jiří Tuž, který zvítězil před Matyášem Bauerem, třetí se umístil Piotr Jarecki.

Starší dorostenky a dorostenci

Kvalifikaci v kategorii do osmnácti let opanovala Ilona Plecháčová, ale ve finálové rozjížďce skončila na páté pozici. Zlato nakonec uzmula Hana Randáková, kterou na stupních vítězů doplnily Lucie Mračková a Lucie Tůmová.

Mezi staršími dorostenci se úvodní kvalifikace podařila Davidovi Eliášovi, český reprezentant si nakonec ze sprintů odveze domů stříbro. Ve finále byl nad jeho síly Jonáš Hellmich, který je tak mistrem ČR. Bez cenného kovu nezůstal ani Lukáš Kulhánek, který získal bronz.

Mladší dorostenky a dorostenci

O cenné kovy se ve Vesci poprali také běžkyně a běžkaři do šestnácti let. V kvalifikaci zaválela Eliška Polonská která svým soupeřkám nadělila přes tři vteřiny. Finálová jízda však vyšla lépe Lucii Jandurové, která vybojovala zlato. Eliška Polonská vystoupala na stříbrný stupínek a bronz získala Aneta Bímanová.

Mezi chlapci do šestnácti let se kvalifikace povedla Aleši Řezáčovi, který si dojel i ve finálové rozjížďce pro nejcennější medaili. Druhý dorazil do cíle Vojtěch Benda a třetí pozici obsadil Michael Málek.

Kompletní výsledky kvalifikace i sprintu naleznete ZDE.

Mezinárodní Mistrovství České republiky pokračuje dalším programem o víkendu. V sobotu čeká závodníky ve Vesci individuální závod, na trať se vyjede už v 9 hodin ráno. Nedělní program uzavře výjezd k hotelu Královka.

 

Časový Harmonogram

Sobota 24.9.2022 - Mistrovství ČR volnou technikou - individuální závod

8:00 Oficiální trénink

8:00 Výdej startovních čísel

9:00 První závod

  • mladší dorostenky (U16) - 5km, 1 kolo + sprint
  • mladší dorostenci (U16) - 7,5km, 2 kola
  • starší dorostenky (U18) - 7,5km, 2 kola
  • starší dorostenci (U18) - 10km, 3 kola
  • juniorky (U20) a ženy - 10km, 3 kola
  • junioři (U20) a muži - 15km, 4 kola

Neděle 25.9.2022 - Mistrovství ČR klasickou technikou - vrchu

11:00 První závod

14:00 Vyhlášení výsledků

 



Pomoc Ukrajině