Sprint ve Falunu bez Čechů v semifinále, nejlepší byl šestnáctý Novák

Sprint ve Falunu bez Čechů v semifinále, nejlepší byl šestnáctý Novák

9 min 53 s

V rámci Světového poháru ve švédském Falunu se ve sprintech představili tři čeští závodníci. Po úspěšné kvalifikaci se Čechům nepodařily čtvrtfinálové jízdy, a tak byla pokročilá fáze závodu bez české vlaječky. Nejlepším reprezentantem byl šestnáctý Michal Novák.


Sobotní den patřil ve švédském Falunu sprintům volnou technikou. Do bílé stopy zamířil hned trojlístek českých reprezentantů a všichni úspěšně prošli do finálových rozjížděk.

Nejprve odjely kvalifikaci ženy, z Česka byla na startu pouze Kateřina Janatová, která se dvanáctým nejrychlejším časem probojovala do rozjížděk. Na nejrychlejší Sundlingovou ztratila přes deset vteřin.

Kateřina zvolila až pátou rozjížďku a od prvních metrů bojovala v popředí. Česká závodnice jela velmi aktivně, většinu rozjížďky byla v čele, v jednom stoupání jí dohnala Digginsová. Startovní pole se při sjezdu na stadion sjelo a do cílové rovinky najížděly čtyři závodnice pohromadě, Janatová však finiš nezvládla a v rozjížďce obsadila čtvrtou nepostupovou pozici. Celkově se Janatová umístila sedmnáctá.

„S kvalifikací jsem byla docela spokojená ale v rozjížďce se to špatně seběhlo a ztratila jsem to v závěru. Vybrala jsem si, že pojedu vnitřní stopou za Diggins, ale ona zas tak nemohla a tím jsem ztratila rychlost. Rydzek se dostala na mou úroveň a pak už jsem se tam nechala zbytečně zavřít. Konec nebyl úplně můj, ale alespoň je tam top dvacet, což je lepší než nic. Spokojená moc nejsem, asi chci trošku víc, ještě k tomu na tomto těžkém sprintu, který by mi mohl zrovna sedět, trošku mě to mrzí. Lyže byly výborné, tam nebyl problém, ale musím zapracovat na koncovkách,“ hodnotila Kateřina Janatová.

Ženský závod opanovala Kristine Stavaas Skistadová, kterou na stupních vítězek doplnily dvě Švédky Jonna Sundlingová a Maja Dahlqvistová.

Mužská kvalifikace začala chvíli před půl dvanáctou a oba čeští zástupci se úspěšně kvalifikovali do rozjížděk. Lepší byl z českého dua Ondřej Černý, který obsadil 14. příčku, za vítězným Angerem zaostal o necelých šest vteřin. Michal Novák proklouzl z 21. pozice.

Michal Novák se představil v první čtvrtfinálové rozjížďce vedle největších hvězd. Celé startovní pole se hned od začátku snažil natáhnout domácí Anger, český závodník byl však celou dobu v závěsu. Před závěrečným sjezdem zaútočil Klaebo, který se jednoduše prosmýkl kolem soupeřů. Anger s Novákem bojovali o druhou postupovou pozici, nakonec byl ve finiši úspěšnější švédský závodník. Michal Novák se snažil vytěžit maximum z velmi rychlé rozjížďky, ale na čas nakonec těsně nepostoupil. Celkově mu v závodu patřila 16. příčka.

„Dnes mě to hodně mrzí, protože jsem pořád doufal na postup z lucky losera. Hned jak jsem dojel rozjížďku, tak jsem věděl, že mě to mrzí, protože na přechodu na sjezdu mi tam Švéd poodjel, byla tam mezírka a kdyby tam nebyla, tak jsem měl větší šanci se o postup poprat ve finiši. Takhle jsem přijížděl do cílové rovinky třetí, a i když jsem cítil, že mám dobrou rychlost, tak to bohužel nevyšlo. Že nevyšel čas na lucky losera mě mrzí opravdu hodně. Cítil jsem se mnohem líp v té rozjížďce než v kvalifikaci, tam jsme se necítil svěží ani dynamicky to nebylo ono. Plus jsem byl taky trošku rozevlátý v technice, nenašel jsem dobré načasování. Mrzí mě to, ale celkově jsem získal nějaké body a v úterý bude další šance,“ komentoval závod ze svého pohledu Michal Novák.

Ondřej Černý se představil ve druhé rozjížďce a od začátku se spíše držel v pozadí. Při výjezdu na druhý kopec však Čech zabral a dostal se dokonce na druhou pozici, celé startovní pole se však sjelo na kopci do jednoho balíku. Při sjezdu na stadion se však českému závodníkovi nezadařilo a ve své rozjížďce dojel pátý. Ve výsledkové listině patřilo Černému 22. místo.

„Dnes jsem se v kvalifikaci cítil poměrně dobře. Zvlášť první polovina trati se mi jela hezky, pak jsem trošku neoptimálně sjel sjezdy dolů k cílové rovince a v ní jsem měl trochu kožené nohy. Co se týče rozjížďky samotné, tak jsme jeli hodně takticky, myslím, že i já jsem jel poměrně dobře takticky. Na to, jak jsem se cítil, tak samotného mě překvapilo, že už jsem v závěru neměl síly, především teda síly v nohách, abych se do odrazu pořádně opřel. Mrzí mě to, je to tak jak to je, řekněme, že je to fajn výsledek,“ sdělil své pocity Ondřej Černý.

Mezi muži potvrdil dominanci Johannes Hoesflot Klaebo, druhý dojel Erik Valnes, norskou dvojici doplnil na stupních vítězů Ital Federico Pellegrino.

V neděli v 11:15 se ve Švédsku pojedou smíšené štafety, bohužel však bez české účasti.

 Pomoc Ukrajině