SP Ruka: Obě české běžkyně se ve stíhačce posunuly dopředu. Nováková byla 34., Janatová 39.

5 min 33 s

S úvodními závody Světového poháru a finským střediskem Ruka se česká ženská reprezentace v běžeckém lyžování rozloučila dvěma umístěními ve čtvrté desítce. Ve stíhacím závodě volně na 10 km obsadila Petra Nováková 34. pozici, Kateřina Janatová byla 39. Vítězství patří Norce Therese Johaugové.

Závod měl startovat už v dopoledních hodinách, kvůli silným mrazům, které překračovaly povolenou hranici -20 °C, byl ovšem odložen až na odpoledne. Dvojice českých reprezentantek do něho odstartovala v krátkém sledu za sebou – Petra Nováková jako 49. se ztrátou 2:50, Kateřina Janatová jako 53. o sedm vteřin později. Do stíhačky nenastoupily účastnice včerejší distance Tereza Beranová s Petrou Hynčicovou, stejně jako třináct závodnic, které figurovaly ve startovní listině před oběma českými reprezentantkami.

Nováková v úvodu závodu spolupracovala s Američankou McCabeovou, s níž se posunula na 34. pozici. Janatová v první části závodu jela s Běloruskou Karaliovovou na konci čtvrté desítky pořadí. Ve druhé polovině závodu jely obě české reprezentantky v rozestupu přibližně sedmi vteřin a pěti pozic ve výsledkové listině.

Petra Nováková si v těsném finiši dojela pro 34. příčku, ve třech vteřinách za ní přitom dokončily tři další závodnice. Kateřina Janatová se s Rukou rozloučila 39. místem.

„Nějaký výsledkový posun tam byl. Jsem ráda, že jsem se dnes cítila ve skatu mnohem líp než v minulých dnech, ale samozřejmě je kam se posouvat výsledkově i výkonnostně. Pořád ovšem platí, že s ohledem na letní zranění i směřování k olympiádě jsem počítala s tím, že začátek sezony nebude na top úrovni,“ uvedla Nováková.

České závodnice se musely vyrovnat také s odložením závodů a opakovanými přípravami na start. „Dopoledne už jsme byly připravené na start, oblečené a rozjeté. Podruhé jsme to absolvovaly odpoledne. Ale ten mráz byl opravdu silný. Měla jsem čtyři vrstvy nahoře, tři dole, dvoje rukavice a nejteplejší čepici, jakou mám. V cíli jsme měla omrzlý jazyk a zmrzlé čelisti, se kterými jsem nemohla hýbat. Také proto jsou vítězem dnešního dne mimo jiné naši servismani, kteří přišli ráno do vymrzlé buňky a celý den venku pracovali na tom, abychom měli super připravené lyže, což se jim podařilo. A závěrem bych chtěla ještě pogratulovat bráchovi k super závodu!“

Světový pohár bude pokračovat už příští víkend v norském Lillehammeru.

Výsledky

Světový pohár, stíhací závod na 10 km volně, Ruka (Finsko), 28. listopadu 2021

Ženy: 1. Therese Johaugová (Nor.) 25:56, 2. Frida Karlssonová (Švéd.) +7,8, 3. Heidi Wengová (Nor.) +37,9 … 34. Petra Nováková +4:47, 39. Kateřina Janatová +4:55