SP Ruka: Nováka srazil při stíhačce pád na 38. pozici, Fellner byl 64.

5 min 10 s

Běžci na lyžích Michal Novák s Adamem Fellnerem udělali tečku za prvním víkendem Světového poháru. Program ve finské Ruce vyvrcholil stíhacím závodem na 15 kilometrů volně, při kterém Novák obsadil 38. příčku a Fellner doběhl 64. První místo udržel Nor Johannes Hoesflot Klaebo.

Bez ohledu na startovní pozici mohl každý ze 72 závodníků bojovat o body do Světového poháru. Ty se totiž udělovaly podle pořadí sestaveného na základě výsledných časů pouze z tohoto stíhacího závodu.

Michal Novák startoval ze 30. pozice. V úvodní části ji dokázal zlepšovat, spolu se Švýcarem Colognou spolupracovali a jeli ostré tempo. Po první třetině byl český závodník na 28. místě. Po 10 kilometrech držel svou startovní pozici. Pak se ale začal propadat, jeho postavení ještě zhoršil pád kvůli vypnuté lyži a cílem proběhl na 38. příčce. Jeho výsledný čas 35:39,5 mu přitom stačil na 43. pozici v bodovaném pořadí sestaveném na základě časů z tohoto závodu.

„Začali jsme docela rychle se Švýcarem Colognou. Ve stíhačce není na co čekat, takže jsme od začátku riskovali a jeli podlahu. Cologna pak ale odpadl a já zůstal sám, před sebou jsem přitom měl jednu skupinu, ale nepodařilo se mi ji dostihnout. Ten risk nevyšel a došly mi síly. V pátém okruhu mi navíc někdo ze soupeřů vypnul vázání, spadl jsem a musel se pro lyži vracet, takže jsem ztratil hodně času. V tu chvíli jsem si říkal, jestli má vůbec smysl pokračovat, ale to samozřejmě mělo, i když to nebyl šťastný den, tak jsem to dobojoval,“ řekl Michal Novák.

Adam Fellner šel do závodu se startovním číslem 63. V úvodních kilometrech svou pozici dokázal vylepšit, ve třetině závodu byl 61. Pak už ale své pozice spíše ztrácel, aby cílem proběhl na 64. místě. O jednu příčku pak byl lepší v pořadí sestaveném podle časů ze stíhačky.

„S výsledkem bohužel nejsem spokojen. I když jsem dělal, co jsem mohl, dneska jsem se jen propadal. Lyžemi to nebylo, ale je tu skvělá konkurence a dneska mi to nevyšlo,“ zhodnotil svůj výkon zklamaně Adam Fellner.

Světový pohár bude pokračovat o víkendu 12. a 13. prosince ve švýcarském Davosu, kam se nyní přesouvají z Finska také čeští reprezentanti.

Výsledky

Světový pohár, Ruka (Finsko), 29. listopadu 2020

Muži, stíhačka 15 km volně: 1. Johannes Hoesflot Klaebo (NOR) 35:10, 2. Alexandr Bolšunov (RUS) +0,7, 3. Emil Iversen (NOR) … 38. Michal Novák +2:42, 64. Adam Fellner +5:34