SP Lahti: Na dvacítce nejlepším Čechem Fellner, Tuž zapisuje první body

9 min 37 s

Běžci na lyžích mají za sebou druhý závodní den při zastávce Světového poháru ve finském Lahti. V sobotu 2. března absolvovali intervalový závod na 20 km klasicky, ve kterém se představil čtyřlístek českých reprezentantů. Nejlepšího českého výsledku dosáhl Adam Fellner, který obsadil 35. příčku.

Do závodu žen nastoupila v českých barvách pouze Barbora Havlíčková. Pro třiadvacetiletou závodnici se jednalo o první individuální start ve Světovém poháru od ledna 2020, kdy se představila v Novém Městě. Česká reprezentantka dala do závodu vše a obsadila konečnou 36. pozici.

„Byl to extrémně těžký závod úplně vším. Závod sám o sobě i v normálních podmínkách by byl hodně náročný, ale ta dnešní podmínka, kdy sníh byl místy hodně hluboký, jej ještě o to víc ztížila. Šlo o hodně specifický závod, já osobně jsem 20 km intervalově nikdy nejela. Myslím si, že je v něm hodně důležité se srovnat s tím, že tam člověk jede dlouho úplně sám a je důležité si správně rozvrhnout síly. Ty jsem si rozvrhla dobře, šla jsem do toho nastavená s tím, že jsem věděla, co mě čeká. Lyže byly ve sjezdu opravdu perfektní a celkově jsem s nimi byla moc spokojená, takže chci poděkovat servisu,“ popsala Barbora Havlíčková.

„S mým výkonem musím být spokojená, byla to pro mě premiéra v takovém závodě. Dobře jsem si rozvrhla síly a neměla jsem na trati žádnou větší krizi. Nechala jsem tam úplně všechno, co šlo a zároveň jsem si to moc užila. Je to závod, ze kterého mám moc dobrý pocit. Pro mě je to velká motivace a povzbuzující bod probíhající sezony. Jsem moc ráda, že jsem do takového závodu mohla nastoupit a musím říct, že jsem se vůbec necítila špatně. Těším se na další takové závody a doufám, že ještě budu mít příležitost předvést nějaký pěkný výsledek, protože se cítím výrazně lépe než na začátku sezony.“

Muži absolvovali svůj závod v pravé poledne středoevropského času a do bílé stopy vlétla trojice Čechů. Nejlepším reprezentantem byl v konečném pořadí zkušený Adam Fellner. Ten se v polovině závodu průběžně nacházel na 38. příčce, ve zbytku závodu však vystupňoval svůj výkon a probojoval se na 35. místo.

„Dvacítka v Lahti pro mě byla hodně těžkým závodem, ať už podmínkami nebo obtížností trati. Bylo hodně mokro, skoro bez stopy, ta byla hodně pomalá, ale myslím, že jsme měli skvělé lyže, kluci ze servisu odvedli skvělou práci. Můj výkon hodnotím jako jeden z lepších, cítil jsem se dobře, myslím, že jsem hlavně dobře rozvrhl síly, dokázal jsem ty časy držet a díky tomu jsem trochu postupoval dopředu. Sice je to zase za třicítkou, ale ten výsledek není úplně špatný. Myslím si, že to byl docela dobrý stabilní výkon, který byl podpořený dobrými lyžemi. Sice to není výsledek, za kterého bych jásal, ale celkově to bylo docela fajn,“ popsal po závodě Adam Fellner.

Premiéru v individuálním závodě Světového poháru absolvoval Jiří Tuž. Teprve devatenáctiletý závodník srdnatě bojoval, nakonec jeho snažení stačilo na celkovou 46. pozici, což znamená prvních pár bodíků do celkového hodnocení.

„Dnes to byl super těžký závod. Podmínka byla šílená, strašně se to bořilo, v některých kopcích vůbec nebyla stopa. Ten sníh se pod nohama úplně sypal a někde opravdu sotva držel. Do závodu jsem nastupoval bez nějakých velkých očekávání, protože jsem ještě mladý a jsem tu spíš na zkoušku. Šel jsem do toho s chladnou hlavou, snažil jsem se to rozjet celkem v klidu a cítil jsem se v pohodě. Nicméně ve druhém kole jsem měl teda obrovskou krizi, zhruba 4 km jsem se hrozně trápil, ale pak jsem se z toho nějak dostal. To třetí a čtvrté kolo jsem odjel více méně slušně na moje poměry, ale pořád to nebyl úplně nějaký super výkon, ale dojel jsem do cíle,“ sdělil junior Jiří Tuž. „Jak ale říkám, neměl jsem očekávání a je to pro mě velká zkušenost, můžu se z ní jedině poučit a jedeme dál. Teď se musím připravit na zítra a ve sprintu nechat všechno.“

Posledním českým reprezentantem v závodním poli byl Tomáš Dufek. Poslední závod ve finském Lahti čeká běžce na lyžích v neděli. Ráno závodníky čeká kvalifikace na sprint volnou technikou, rozjížďky budou startovat v 11:45 středoevropského času. Do akce by mělo jít 5 českých reprezentantů.