Sobota nabídla v Novém Městě na Moravě závody s hromadným startem žactva

Sobota nabídla v Novém Městě na Moravě závody s hromadným startem žactva

6 min 4 s

V Novém Městě na Moravě se tento víkend koná Český pohár a zároveň i MČR v kategorii staršího žactva. Ředitel závodu Josef Gabriel přidal postřehy k prvnímu dni závodního víkendu. Zároveň nastínil, co závodníky čeká v neděli.


První den závodů pro tři kategorie staršího žactva patřil Českému poháru, na tratě kolem Vysočina Arény se vydalo zhruba 300 závodníků a závodnic. „V sobotu dopoledne jsme jeli Český pohár v běhu na lyžích žactva s hromadným startem klasicky, kterého se účastnilo zhruba 300 závodníků ve třech věkových kategoriích. Odpolední program byl ve spolupráci se Stopou pro život, kdy jsme jeli žákovský závod s hromadným startem a závod pro širokou veřejnost. Celkově tu bylo asi 450 startujících, takže s účastí určitě velká spokojenost,“ hodnotil ředitel závodu Josef Gabriel.

Závod žáků ročníku 2010 opanoval Lukáš Štěrba, který dorazil do cíle necelé tři vteřiny před Josefem Schäferem, třetí příčku bral Antonín Súra. Ve stejné kategorii dívek dominovala Anna Masnicová, reprezentantka liberecké Dukly dorazila do cíle o dvě vteřiny dříve než Veronika Lebedová. Na třetí pozici se umístila Jana Machová.

V kategorii o rok starších žáků triumfoval Jakub Šíma, který dorazil do cíle před Vojtěchem Kozákem a Adamem Hroudou. Dívek ročníku 2009 se na do bílé stopy vydalo 52, nejrychleji tříkilometrovou trať objela Nikola Žilinská, o necelých osm vteřin po ní dojela do cíle Daniela Dlouhá, bronzový stupínek obsadila Luisa Menclová.

Závod kategorie U15 opanoval Štěpán Jungwirth, dvojnásobný vítěz z ODM přidal další výhru v Českém poháru. Druhého Martina Šíra za sebou nechal o více než 10 vteřin. Pro třetí příčku si dojel Matěj Vocelka. Mezi žákyněmi stejné věkové kategorie byla nejlepší Anna Mládková, která nadělila deset vteřin Karolíně Špicarové a Norice Nebusové.

Podmínky však nebyly pro závodníky vůbec jednoduché, během dne se na trať sypal nový sníh a nepříjemně foukalo. „Dnes v průběhu dne připadlo asi sedm centimetrů sněhu, takže podmínky byly náročné. Na trati leží technický sníh, který tu máme vyrobený a snažíme se jej udržet, protože příští týden se tu konají poslední závody v sezoně,“ prozradil Josef Gabriel.

V neděli bude na programu MČR ve sprintu staršího žactva, což bude poslední závod letošní sezony těchto věkových kategorií. „Pojede se norský sprint, což znamená, že si zazávodí všichni žáci, nikdo nevypadává, všichni dojedou do cíle a mají šanci se posouvat mezi rozjížďkami. Závod bude trvat od devíti hodin od rána asi do dvou hodin odpoledne. Je to organizačně i časově náročný závod, ale doufáme, že to zvládneme. Je to poslední závod staršího žactva na úrovni republiky, tak po samotném závodu proběhne vyhlášení celé sezony a její zhodnocení,“ sdělil ředitel závodu.

Kompletní program, startovní listiny i výsledkové listiny naleznetepod tímto odkazem.

 Pomoc Ukrajině