Sezona staršího žactva je u konce. Kdo nejvíce dominoval?

7 min 39 s

V sobotu 11. března byla úspěšně uzavřena sezona staršího žactva, poslední závody se konaly v Novém Městě na Moravě. Během celého ročníku se vyprofilovalo několik nadějných lyžařů, kteří sbírali mnoho úspěchů a právě na ně se dnes podíváme.

V rámci Českého poháru případně Mistrovství České republiky odjeli ti nejstarší žáci šest individuálních závodů a jeden štafetový závod. Mezi chlapci ročníku 2008 absolutně dominoval Štěpán Jungwirth, který bral zlato hned v pěti závodech. Reprezentant liberecké Dukly našel přemožitele pouze v prvním závodě sezony, kdy ho na volné pětce porazil o necelé dvě vteřiny Oskar Poluha. Jungwirth dominoval i na Olympiádě dětí a mládeže, odkud si odvezl dvě individuální zlata, třetí nejcennější kov získal i se štafetou. Druhým nejúspěšnějším závodníkem uplynulé sezony se stal Oskar Poluha, který také stabilně bojoval o nejvyšší pozice, z ODM odjel se dvěma stříbrnými medailemi. Třetí pozici v Českém poháru uhájil Šimon Sucharda.

Mezi dívkami kategorie U15 se našlo vítězek jednotlivých závodů hned několik. Prvenství si v Českém poháru vybojovala Karolína Špicarová, která vyhrála tři individuální závody, na ODM byla členkou zlaté štafety a dojela si i pro individuální bronz. Druhá příčka patřila v hodnocení za celou sezonu Emmě Mánkové. Nadějná lyžařka z Šumavy si podmanila závěrečný norský sprint, na ODM posbírala kompletní sadu medailí. Na třetí pozici se umístila v konečném hodnocení Anna Mládková, která opanovala dva závody v rámci Českého poháru.

Žactvo kategorií U14 a U13 se v letošní sezoně v rámci Českého poháru zúčastnilo pouze dvou zastávek. Nejprve se závodilo koncem února v Bedřichově, poté vyvrcholila jejich sezona v první polovině března v Novém Městě. Ročník 2009 však stihl i Olympiádu dětí a mládeže.

Mezi chlapci ročníku 2009 se nejvíce dařilo Jakubu Šímovi, který zvítězil v rámci Českého poháru v jednom individuálním závodu. Druhé místo obsadil v rámci Českého poháru Jan Janata, reprezentant Jablonce nad Nisou si však podmanil Olympiádu dětí a mládeže, kde získal tři zlaté medaile. Třetí pozici v Českém poháru obsadil Matěj Gajdoš, který si rovněž odvezl dva cenné kovy z ODM, šlo o stříbro a bronz.

Závody dívek ročníku 2009 zvládla nejlépe Nikola Plecháčová, která vyhrála dva individuální závody a jednu štafetu, tři zlata si odvezla i z ODM. V patách ji celou sezonu byla Daniela Dlouhá, která v Českém poháru obsadila druhou pozici, na ODM vybojovala stříbro a bronz. Díky triumfu v Novém Městě se na bednu dostala i Nikola Žilinská, která z ODM rovněž odjížděla se stříbrem a bronzem.

Mez žáky ročníku 2010 dominoval Lukáš Štěrba, který opanoval všechny individuální závody v rámci Českého poháru. Druhou pozici si v celkovém hodnocení vybojoval Josef Schäfer. Třetí v rámci Českého poháru skončil Antonín Súra.

Dívky ročníku 2010 také absolvovaly pouze tři individuální závody a jednu štafetu. Individuální měření opanovala ve všech případech Anna Masnicová. Reprezentantku liberecké Dukly proháněla v bílé stopě Jana Machová, která v konečném pořadí Českého poháru obsadila druhou pozici. Třetí místo obsadila v rámci seriálu Silvie Půbalová.

Nejúspěšnější byli v uplynulém ročníku reprezentanti liberecké Dukly, kteří v souhrnu všech kategorií posbírali 1578 bodů. V závěsu skončil Ski klub Jablonec nad Nisou, který zaostal o téměř 250 bodů a nejvíce se o bodový přísun starali lyžaři kategorie U15. Na třetí pozici pak skončil klub ČKS SKI Jilemnice, který dominoval především v kategorii dívek do 14 let.