Šest vteřin od bodů. Běžkyně na lyžích Janatová při distančním závodu v Lillehammeru obsadila 35. místo, Hynčicová 44. a Nováková 59.

5 min 25 s

Trojice českých běžkyň na lyžích nastoupila v Lillehammeru na start závodu Světového poháru na 10 km volně s intervalovým startem. Kateřina Janatová útočila díky povedenému závěru na bodované příčky, ale bere 35. místo. Petra Hynčicová byla 44. a Petra Nováková 59. Zlato patří Švédce Fridě Karlssonové.

Kateřina Janatová vstoupila do závodu jako první z českých reprezentantek. První stovky metrů absolvovala neuvěřitelným tempem a po prvním kilometru jí patřil 15. nejrychlejší čas. V dalších kilometrech se ovšem její pozice zhoršovala. Na mezičasu 7,4 km byla dokonce až 47. v pořadí. Závěr závodu ovšem vyšel české reprezentantce velmi dobře, dokonce se začala rychle přibližovat bodovaným pozicím! Nakonec obsadila 35. místo, šest vteřin ji dělilo od elitní třicítky a odstup 1:41 od vítězné Švédky Karlssonové.

„Tenhle výsledek rozhodně beru. Startuje tady nejen norská reprezentace, ale celá jejich národní skupina, takže 35. místo hodnotím kladně. Doufám, že takto budu pokračovat,“ řekla Janatová. „Jsem ráda, že jsem i v posledním kole konečně měla pocit, že závodím. Chytila jsem se tam Norky Fossesholmové a posunula jsme se s ní dopředu.“

Velmi dobře vstoupila do závodu Petra Hynčicová, která byla ještě v polovině trati součástí elitní třicítky. Nadějně rozjetý závod ale k bodům nedotáhla – od šestého kilometru pomalu ztrácela pozice a ve výsledkové listině jí patří 44. místo, z něhož ztratila čas 1:56,7.

„V úvodu jsem se dostala do kontaktu s Delphine Claudelovou a Therese Johaugovou. Měla jsem perfektní lyže, a tak se s nimi na rovinách dalo jet. Ale asi jsem se nechala příliš unést, protože mi pak docházely síly. Ale zase jsem ráda, že jsem si to s nimi vyzkoušela. Celkově můžu říct, že se mi závodí lépe než loni a je to na dobré cestě,“ řekla Hynčicová.

Výsledkově se závod v Lillehammeru nevydařil Petře Novákové, která v první čtvrtině závodu bojovala o umístění v první padesátce. Na dalších mezičasech ale začala pořadím propadat a nakonec si připsala 59. místo se ztrátou 2:42.

V neděli uzavřou program v norském Lillehammeru štafety, do kterých Česko postaví čtveřici Tereza Beranová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová. Přímý přenos můžete sledovat od 11:45 na ČT Sport a Eurosportu 1. Oba programy odvysílají také ranní závod mužů (9:20), do kterého ale česká reprezentace nezasáhne.

Výsledky

Světový pohár, 10 km volně, Lillehammer (Norsko), 4. prosince 2021

Ženy: 1. Frida Karlssonová (Švéd.) 26:58, 2. Therese Johaugová (Nor.) +0,3, 3. Rosie Brennanová (USA) +11,3 … 35. Kateřina Janatová +1:41, 44. Petra Hynčicová +1:56, 59. Petra Nováková +2:42