Šeller s Novákem vyzvou na závodech v Trondheimu norské hvězdy

Šeller s Novákem vyzvou na závodech v Trondheimu norské hvězdy

4 min 54 s

Na velmi prestižních závodech v norském Trondheimu se představí v těchto dnech i dvojice českých běžců na lyžích. Michal Novák s Luďkem Šellerem, které doprovází trenér Dušan Kožíšek, se při závodech Toppidrettsveka postaví na start vedle norských hvězd. Bude mezi nimi například Johannes Hoesflot Klaebo, Emil Iversen nebo Petter Northug. Mezi favoritky ženského závodu se bude řadit Marrit Bjoergenová. „Přijeli jsme sem především pro zkušenosti. Na žádný konkrétní výsledek se útočit nechystám. Chci podat nejlepší možný výkon,“ říká v rozhovoru Luděk Šeller.


Můžeš popsat, jaké závody se v Trondheimu konají?

Toppidrettsveka má během tří dnů na programu čtyři závody. Začínáme ve čtvrtek závodem na 55 kilometrů klasickou technikou. V pátek dopoledne se koná tříkilometrový výjezd, který jsme se ale s Michalem rozhodli vynechat. Večer se pak koná sprint volnou technikou, ve kterém máme zřejmě největší ambice. A v sobotu se koná skiatlon na 20 kilometrů.

Víš, jak tvrdá bude na závodech konkurence?

I když jsem příliš nezkoumal startovní listinu, vím, že to bude hodně nabité. V Norsku je strašně moc dobrých závodníků a na závody Světového poháru přijede jen hrstka z nich. To ale neznamená, že ti ostatní jsou na špatné úrovni. Konkurence je v Norsku vždycky obrovská.

Máš představu, jak jsou tyhle závody v Norsku sledované?

Norská televize bude vysílat přímý přenos, takže sledované jsou hodně. Na jejich význam ukazuje i to, že si mohou dovolit pozvat zahraniční závodníky. Nevím přesně, jak je to nyní v Norsku s opatřeními, ale předpokládám, že i u trati budou fanoušci.

V jaké fázi je tvoje příprava? Jdeš do závodu z plného tréninku, nebo jsi odpočinutý?

Po soustředění v Livignu jsem byl na deset dní v Chorvatsku, kde jsem se snažil odpočívat a regenerovat. Ale abych jen neležel, tři hodiny tréninku denně jsem tam zvládal. Horší je, že tam bylo 36 stupňů, zatímco tady je 12. Tak úplně nevím, jak se to projeví a co od sebe můžu čekat.

Jaký program budete mít po závodech v Trondheimu?

Pojedeme trénovat do tunelu v Oslu na sníh. A čekají nás i nějaké výběhy. Do Česka se vrátíme ve čtvrtek večer a rovnou se přesuneme na Boží Dar, kde se konají závody na kolečkových lyžích.