Šampionát v běhu na kolečkových lyžích vyvrcholil distančním závodem

4 min 12 s

Mistrovské tituly v běhu na kolečkových lyžích jsou rozdány. V neděli 27. září vyvrcholil šampionát ve sportovním areálu Vesec distančními závody volně.

Mistrovství republiky zahájily sobotní sprinty, jejich program byl ale kvůli velmi nepříznivému počasí zkrácen (více si můžete přečíst zde). V neděli už ale nad Libercem zavládlo lepší počasí, díky kterému si mohli účastníci šampionátu užít skvělé závody.

„Přestalo pršet i foukat, takže jsme mohli vidět opravdu hezké závody. Jako divák jsem si užil hlavně kategorii starších dorostenců, kde o postavení na stupních vítězů rozhodovaly vteřiny,“ řekl Lukáš Sacher, ředitel Úseku běžeckých disciplín SLČR. „Rád bych poděkoval pořadatelům z Dukly Liberec, kteří i v této době zvládli organizaci závodů výborně, a také všem účastníkům, že respektovali protiepidemická opatření. Snad se můžeme těšit, že si v zimě už budeme moci při vyhlášení vítězů potřást rukou,“ dodal s úsměvem.

Do individuálního závodu volnou technikou startovali účastníci intervalově po 20 vteřinách. Na muže a juniory čekalo 15 km (4 okruhy), ženy, juniorky a starší dorostenci absolvovali 10 km (3 okruhy), mladší dorostenci a starší dorostenky jeli 7,5 km (2 okruhy), mladší dorostenky pak 5 km (1 okruh + sprint).

V závodě mužů byl stejně jako v sobotu nejrychlejší Tomáš Mikyska (33:16.4), druhé místo celkově pak obsadil vítěz juniorské kategorie Luděk Abrahám (33:44.5).

Také závod žen má stejnou vítězku jako sobotní sprint – titul opět získala Petra Nováková (27:48.1). V kategorii juniorek zvítězila Jolanta Byrtus (29:58.6), které se podařilo vylepšit druhou příčku ze sprintu.

Dramatický závod starších dorostenců ovládl Daniel Oskar Hozák (26:18.0), jen vteřinu na něho ztratil Jiří Tuž, o dvě a půl vteřiny pak zaostal Matyáš Bauer. Za to kategorie starších dorostenek měla jasnou vítězku – s velkým náskokem vyhrála Nela Půbalová (19:49.7).

I kategorii mladšího dorostu ovládli závodníci, kteří se z mistrovských titulů radovali už o den dřív – David Eliáš (18:00.7) a Hana Randáková (13:07.7).