Běžecká reprezentace zahájila přípravu na olympijskou sezonu v Livignu

Běžecká reprezentace zahájila přípravu na olympijskou sezonu v Livignu

4 min 13 s

Příprava na olympijskou sezonu odstartovala jen několik týdnů po skončení té předcházejí. Reprezentační týmy mužů i žen v běžeckém lyžování se vydaly do italského Livigna, kde absolvují v termínu 12. až 25. dubna vysokohorský kemp.


Do italského údolí odcestovalo společně s trenéry Janem Francem a Vasilem Husákem celkem dvanáct reprezentantů – Kateřina Razýmová, Kateřina Janatová, Tereza Beranová, Petra Hynčicová, Petra Nováková, Zuzana Holíková, Michal Novák, Luděk Šeller, Petr Knop, Adam Fellner, Jan Pechoušek a Tomáš Kalivoda.

„V minulém roce nám epidemie koronaviru zkrátila sezonu o téměř dva měsíce, navíc pak ani nebylo možné nikam odcestovat a absolvovat soustředění. Proto jsme nyní požádali vedení úseku, abychom mohli absolvovat kemp ve vysoké nadmořské výšce. Sice mu říkáme posezonní, ale já ho vnímám jako začátek přípravy,“ říká Jan Franc, trenér ženského reprezentačního týmu. „Pro nás je trénink ve vysokohorském prostředí velmi důležitý, protože olympijské hry se budou konat v 1 700 metrech.“

V Livignu našel reprezentační tým vynikající podmínky pro trénink – v alpském údolí totiž stále vládne tvrdá zima. „Je tu počasí jako v únoru. Svítí sluníčko, ale mrzne. Teplota klesá k -10 °C. Tratě pro lyžování jsou perfektní,“ říká Jan Franc. „V Itálii je navíc nařízený lockdown, takže tu nejsou žádní turisti ani rekreační sportovci. My jsme se mohli ubytovat, protože máme jako profesionální sportovci výjimku, která nám umožňuje využívat bazén nebo posilovnu. Jinak je ale celé Livigno vylidněné a všechny obchody s výjimkou potravin jsou zavřené. Sportovci samozřejmě nevyužívají žádné restaurace a vaří si sami.“

Kromě běžeckého lyžování mají reprezentanti možnost jako alternativu k některým tréninkům absolvovat také skialpové túry. „Výjimečně jim to po sezoně umožňujeme, protože se jedná o vhodný doplněk tréninku ve výšce i malé odreagování od běžek, kterým se jinak věnují nonstop,“ dodává Jan Franc.

Foto: Pixabay / ilustrační