Razýmová zakončila sezónu 13. místem, Novák byl těsně za dvacítkou

Razýmová zakončila sezónu 13. místem, Novák byl těsně za dvacítkou

7 min 58 s

Světový pohár uzavřely závody žen i mužů na 20 kilometrů klasicky. Dobrým výkonem se prezentovala Kateřina Razýmová, jež sezónu zakončila 13. místem, mezi muži Michal Novák otevíral třetí desítku. Zvítězili Norové Kalvaaová a Klæbo.


Poslední den sezóny odstartovaly klasickou dvacítkou ženy. Pole se v prvních kilometrech příliš neroztrhalo. Po polovině závodu figurovala Kateřina Razýmová na 19. místě, přičemž byla součástí čelní skupiny, jejíž tempo nedokázaly akceptovat Kateřina Janatová s Terezou Beranovou.

Kateřina Razýmová se velmi obstojně poprala i s druhou polovinou tratí a do posledního metru držela naději na proniknutí do elitní desítky, aby nakonec v závěrečném sprintu vybojovala slušné třinácté místo.

„Závod hodnotím pozitivně. Třinácté místo vzhledem k průběhu je možná trošku smolné, protože sil jsem měla dostatek. Podařilo se mi roztrhnout skupinku a do závěrečného kilometru jsem najížděla devátá, ale bohužel v cílovém sjezdu mi nadělal velké problémy čerstvý sníh a čtyři holky mě ještě stihly předjet,“ popsala Kateřina Razýmová trable ze závěru klasické dvacítky.

Kateřina Janatová otevírala čtvrtou desítku, na třicátou Pittinovou v závěru nestačila. Tereza Beranová dokončila závod na 51. pozici s mankem blížícím se šesti minutám.

V dramatickém finiši se z vítězství radovala Anne Kjersti Kalvaaová, jež pokořila fenomenální sprinterku Jonnu Sundlingovou ze Švédska o devět desetin, třetí dojela Němka Katharina Hennigová.

Součástí závodu mužů byli dva čeští reprezentanti. Také v tomto případě se klasická dvacítka rozjížděla pomaleji a Michal Novák po deseti kilometrech figuroval v čelní skupince, zatímco Adam Fellner ztrácel a okupoval pozice ve čtvrté desítce.

Česká jednička Michal Novák nedokázal konkurovat těm nejlepším až do závěru. Nastolenému tempu řádících Norů neodolal a postupně se propadl pořadím na začátek třetí desítky, cílem projel konkrétně na 21. příčce.

„Upřímně? Jsem úplně vyždímaný. Bolest zad mě nelimitovala, ale energie byla doslova na nule. Vzhledem k těmto skutečnostem beru třetí desítku všema deseti. Od začátku se závod vyvíjel dobře, měl jsem skvěle připravené lyže na stoupání i rychlost. Krátce po bonusovém sprintu se zrychlilo, já musel ze skupiny vystoupit, neměl jsem síly. Co beru jako dílčí úspěch, tak že se mi ve finiši podařilo zdolat Valnese s Pellegrinem,“ zhodnotil poslední závod sezóny Michal Novák.

Druhý Čech Adam Fellner si ve druhé polovině trati o tolik nepohoršil, s odstupem téměř tří minut na vítěze dokončil závod ve 45. nejrychlejším čase těsně před kvalitním Andořanem Estevem Altimirasem.

„Sezónu jsem určitě chtěl zakončit lepším výsledkem, zhruba okolo třicítky. Po dlouhém výpadku způsobené nemocí moje tělo zřejmě nebylo připraveno na takovou zátěž. Už na konci prvního kola jsem cítil, že tempo vedoucí skupiny je příliš ostré. Krize mě potkala ve třetím kole, kdy jsem se hodně propadl pořadím. Výkon nebyl úplně stoprocentní, nicméně musím pochválit tým, kluci ze servisu odvedli skvělou práci,“ pochvaloval si lyže Adam Fellner i vzhledem k nespokojenosti s vlastním umístěním.

Papírové předpoklady potvrdil Johannes Høsflot Klæbo. Vítěz hodnocení Světového poháru nenechal nikoho na pochybách a v závěrečném sprintu rozdrtil konkurenci rozdílem třídy, na bedně jej doplnili krajan Paal Golberg a Švéd William Poromaa.

Životní sezónu má za sebou Michal Novák. Šestadvacetiletý rodák z Karlových Varů stabilně zajížděl výborné výsledky a odměnou mu je devátá příčka v celkovém hodnocení Světového poháru. Z českých žen si nejlépe počínala 23. Kateřina Janatová, čtvrtou desítku uzavřela Kateřina Razýmová. Velké křišťálové glóby získali Norové Johannes Høsflot Klæbo a Tiril Udnes Wengová.

 Pomoc Ukrajině