Razýmová zakončila MS těsně za elitní dvacítkou

Razýmová zakončila MS těsně za elitní dvacítkou

4 min 13 s

Předposlední den světového šampionátu v běžeckém lyžování patřil ženám, které čekal závod na 30 kilometrů. Jediná Češka v závodě, Kateřina Razýmová, obsadila po tuhém boji konečnou 21. pozici.


Na poslední ženský závod panovalo ve slovinské Planici téměř jarní počasí. Vysvitlo slunce, což se projevilo i na poměrně pomalém a bořivém sněhu. Na start se postavila jediná česká závodnice, klasickou třicítku si na MS zkusila pouze Kateřina Razýmová. Ve startovní listině figurovala i Kateřina Janatová, ta ale po ranní konzultaci s lékaři do závodu nakonec nezasáhla kvůli zdravotním problémům.

V prvním okruhu bylo tempo poměrně přívětivé. Závodnice se teprve rozehřívaly a čelo jelo poměrně klidně, do druhého okruhu jelo 31 žen v rozmezí půl minuty. Katka Razýmová se po první čtvrtině nacházela na 25. pozici.

V polovině druhého okruhu nastoupila Švédka Ebba Anderssonová, Seveřanka prodloužila skluz v dlouhém stoupání a čelní balík natáhla. Jejímu tempu nestačila ani česká závodnice, která se po přezouvání lyží v polovině závodu nacházela na 24. pozici se ztrátou téměř dvou minut.

Švédská závodnice měla na své pronásledovatelky po třech čtvrtinách závodu k dobru přes minutu a bojovalo se už jen o stříbro a bronz. Česká závodnice se na mezičase po třetím objetém okruhu nacházela na 20. příčce.

V posledním okruhu se Češka nacházela ve skupince, která bojovala o 19. pozici. V závěru nakonec ztratila kontakt s Ribomovou a Gimmlerovou a do cíle dorazila na 21. příčce.

Vítězkou v závodu na 30 km klasicky se stala Švédka Ebba Anderssonová, která se na čele osamostatnila už před polovinou závodu a dojela do cíle s velkým náskokem. Zbytek žen bojoval jen o stříbro a bronz. Ze skupinky pěti pronásledovatelek předvedla nejlepší finiš norská závodnice Anne Kjersti Kalvaaová, bronzový stupínek obsadila Frida Karlssonová.

Zítra čeká lyžaře poslední závod na letošním MS. Do bílé stopy se postaví muži, které bude v pravé poledne čekat závod na 50 km klasicky.Pomoc Ukrajině