Razýmová vybojovala ve třetí etapě 17. místo, Janatová s Novákem v pořadí klesli

10 min 48 s

Druhým dějištěm etapového závodu Tour de Ski se stal německý Oberstdorf. Z české výpravy se v intervalové klasické desítce nejlépe vedlo Kateřině Razýmové, která po návratu po mateřské pauze prokazuje zvyšující se výkonnost a v těžkých podmínkách zapsala skvělé 17. místo. Adam Fellner zaznamenal 37. příčkou své sezónní maximum, naopak Kateřina Janatová a Michal Novák se celkovým pořadím Tour propadli.

Netradičně závodníci i závodnice obkroužili na desítce jen tři okruhy o délce 3,3 km, což znamenalo, že profil trati byl poměrně odlišný oproti tomu, který absolvovali na posledním MS právě v Oberstdorfu před dvěma lety. Mezi ženami byla v akci znovu trojice českých závodnic. Nejlépe z nich se vedlo Kateřině Razýmové, která ukázala, že po mateřské pauze je zpět v parádní vytrvalecké formě. Rovnoměrně si rozložila síly, čímž na mezičasech postupně začala získávat pozice. Zatímco soupeřkám v závěru docházel dech, čerstvá maminka dokázala zrychlovat. Odstup +1:28 nakonec Češce stačil na 17. místo.

„Pro mě to byl první klasický individuál v sezóně a hodnotím ho pozitivně. Jelo se mi o poznání lépe, lyže byly dobré a neměla jsem problémy ani ve sjezdech,“ pochvalovala si po dojetí do cíle Razýmová. „Trať byla dobře nasolená, takže se to nebořilo jako ve včerejším tréninku. Doufám, že tento závod je pro mě dalším krokem k tomu, abych jezdila takové výsledky, jaké bych chtěla. Stále tomu něco chybí, ale každým závodem je to lepší a věřím, že se nadále budu posouvat celkovým pořadím výš a výš,“ hledí s motivací do zbytku turné. Její výkonnost i sebevědomí okruh od okruhu stoupá.

Naopak zbylým dvěma zástupkyním v červeno-modrých kombinézách se závodnevyvedl dle představ. Kateřina Janatová dokončila závod na 48. pozici. Tereza Beranová ve finiši překonala několik soupeřek a v cíli jí patřilo konečně 58. místo.

Desítku v Oberstdorfu dominantním způsobem ovládla Frida Karlssonová, která před druhou v pořadí Kristou Pärmäkoskiovou dojela do cíle o 17 vteřin rychleji. Do zítřejší stíhačky tak vyjede jako nová vedoucí závodnice celé Tour. Skvělou formu prokázala Anne Kjersti Kalvåová, jež slavila bronz. Za Karlssonovou tak tato Norka vyjede spolu s krajankou Tiril Wengovou zítra z druhého místa a s mankem 20 vteřin. Do minuty celkové ztráty se vejde ještě čtvrtá Finka Niskanenová.

Z dvojice českých mužů na startu se v dnešních těžkých podmínkách umístil lépe Adam Fellner. Ten do intervalového závodu klasicky vystartoval už s číslem 3 a stejně jako zbytek pole se musel vypořádat s teplotou vysoko nad nulou, lehkým deštěm a přemrzlým sněhem.

Organizátoři ale připravili trať slušně, třeba ve sjezdech to lyžařům pořádně svištělo a bylo třeba si v nich dát pozor. Právě rychlost trati si chválil Adam Fellner a i tento faktor mu nakonec vynesl 37. místo. Na top třicítku mu chybělo 8 sekund, navíc dokázal své tempo v průběhu závodu dobře stupňovat.

„Dnes konečně můžu být trochu spokojený. Sice mě mrzí pár míst, které mi chyběly na třicítku, ale je to posun a dobrá startovní pozice do zítřka. Musím pochválit kluky za to, jak mi připravili lyže a taky jsem vydělal na tom, že jsem jel vepředu. Pro nás vepředu byla trať tvrdá a rychlá, nevím ale, jak to měli kluci vzadu,“ přiblížil podmínky závodu a také zhodnotil svůj výkon Adam Fellner, jenž dojel minutu a 19 sekund za vítězem.

Michal Novákse po prvním okruhu držel na hranici dvacátého místa, ve druhém nabral na soupeře na čele další půl minutku a v tom posledním dokonce 50 sekund. Po skvělém víkendu ve Švýcarsku tentokrát v úvodním klání v Oberstdorfu obsadil až 44. příčku a v celkovém pořadí si tedy pohorší na16. místo.

„V závodě dnes bylo bohužel všechno špatně, tou nejzásadnější věcí byly lyže. Musíme si to ještě pořádně probrat se servisem i s trenéry,“ uvedl Michal Novák. „Je to frustrující, ale přesto věřím, že jsem na tom výkonnostně dobře, když jsem v předcházejících dvou závodech byl v top ten. Budu se teď soustředit na jednotlivé závody a v nich se budu snažit udělat maximum. Pak už se můžu nechat jen překvapit, jak to vyjde v celkovém pořadí,“ dodal po závodě Michal Novák.

Naopak tempo v závodě skvěle udržel a vygradoval Johannes Høsflot Klæbo, jenž navýšil svůj náskok na čele Tour a druhému v pořadí Simenu Krügerovi nadělil 12 sekund. Čistě norské pódium doplnil Didrik Tønseth, skvěle desítku zajel šestý Ben Ogden nebo devátý De Fabiani. Do ztráty jedné minuty se vešlo 19 lyžařů.

Hned následující den čeká muže i ženy volná stíhačka na trati o délce 20 kilometrů. Pro ženy se jedná o historicky nejdelší etapu Tour de Ski, pořadí a odstupy určí klasifikace v celkovém hodnocení turné po třech závodech. Nejlepší z Češek Kateřina Razýmová bude ztrácet z 21. pozice tři a půl minuty, Michal Novák vystartuje z 16. místa a mankem +2:13.