Razýmová ve skiatlonu zajela svůj nejlepší individuální výsledek na MS! Janatové závod nevyšel

Razýmová ve skiatlonu zajela svůj nejlepší individuální výsledek na MS! Janatové závod nevyšel

8 min 51 s

Po mužském skiatlonu se v sobotu konal na mistrovství světa v Planici také skiatlon žen na 2x7,5 kilometru. Svůj nejlepší individuální výsledek na světovém šampionátu si vyjela jednatřicetiletá Kateřina Razýmová, která obsadila konečné 13. místo. Kateřině Janatové závod nevyšel podle představ a skončila ve čtvrté desítce. Titulem mistryně světa se může pyšnit Švédka Ebba Anderssonová.


Atraktivní skiatlon nabídl hodně rychlý závod, do kterého naskočilo i české duo Kateřin. Razýmová s Janatovou vstupovaly do závodu s velkým očekáváním. Inspirací pro ně byl páteční skiatlon mužů, v němž si Adam Fellner zajel životní výsledek. Navíc se už v průběhu sezony prezentovaly velmi dobrými výkony a sbíraly dobrá umístění v distančních závodech.

 

Úvod závodu ovlivnil pád v ostrém sjezdu krátce po startu. Do tohoto pádu byly zapleteny i české reprezentantky, které byly zbržděny a musely hned na začátku dohánět nepříjemnou menší ztrátu na čelo závodu. V popředí se přitom příliš netaktizovalo, hlavně Kerttu Niskanenová se za to snažila brát od začátku a startovní pole se nejen výrazně natahovalo, ale poměrně brzy i roztrhalo.

 

Při náběhu do druhého okruhu klasického úseku se obě české závodnice pohybovaly na hraně třetí desítky, ale bylo jasné, že se budou chtít ještě na klasice posouvat směrem dopředu. To se ale nakonec povedlo jen Razýmové, která do druhé části závodu přezouvala na 22. pozici. Janatová naopak druhý klasický okruh nezvládla podle svých představ a měnila lyže až na 32. příčce.

 

Razýmová se následně po přezutí drala pořadím směrem nahoru. Už ve třetím okruhu závodu se přiblížila k elitní patnáctce, ve které se nakonec také usadila. Do cíle doběhla na fantastickém 13. místě, což je její nejlepší umístění v individuálním závodě na mistrovství světa. Vylepšila tím o jednu příčku své dosavadní maximum ze skiatlonu v Oberstdorfu 2021, kde skončila čtrnáctá.

 

„Musím říct, že jsem se závodem poměrně spokojená, na to jaký měl vývoj. Na prvním kilometru byl pád kousek za čelem startovního pole, nebylo kudy projet, takže jsme víceméně spadly všechny. Od té chvíle začala tak trochu moje stíhačka,“ popisovala Razýmová. „Na klasice jsem se trochu trápila s lyžema, ale na skejtové části se mi jelo dobře a sjížděla jsem jednu holku za druhou. Je mi jednatřicet a třinácté místo, to se k sobě docela hodí,“ smála se česká reprezentantka.

 

Za první desítkou zaostala Razýmová o pouhých 17 sekund a po závodě přiznala, že nejspíš byla šance, jak se propracovat i mezi absolutní elitu. „Myslím, že to paradoxně šlo, ale možná jsem se toho zalekla. Zalekla jsem se toho, abych se začala polem prokousávat dopředu o něco rychleji. Trať byla už včera hodně těžká a spousta chlapů s tím mělo problém. Nakonec jsem ale měla dostatek sil a možná mě to bude trochu mrzet,“ dodala.

 

Janatové naopak závod příliš nevyšel. Ve volné technice své umístění už vylepšit nedokázala a nakonec se do cíle dostala se ztrátou čtyř a půl minuty na 33. pozici.

Jak sama poznamenala, pád na začátku závodu ji dost ovlivnil. „Na začátku jsem se to snažila trochu dojet, ale cítila jsem, že mi na klasice dochází síly a měla jsem strach, že kdybych šla úplně přes hranu, tak bych nemusela závod dokončit. Prostě se stalo, první pád v sezoně, tak doufám, že už jsem si ho vybrala a už žádný nebude,“ brala Janatová svou situaci statečně. 

 

Vítězkou skiatlonu na mistrovství světa v Planici se stala Švédka Ebba Anderssonová. Té se povedlo odpoutat od svých soupeřek na začátku třetího okruhu, krátce po přezutí lyží pro úsek s volnou technikou. Držet se jí dokázala pouze částečně její krajanka Frida Karlssonová, která ale nakonec nevyužila ani pádu soupeřky v jednom ze sjezdů a prohrála s ní o 22 sekund. Bronz putuje do Norska zásluhou Astrid Oeyre Slindové, která udržela za zády jak Katharinu Hennigovou, tak Kerttu Niskanenovou.

 

Běžecké disciplíny nečeká v Planici příliš dlouhý odpočinek. Už v neděli se totiž poběží týmové sprinty mužů a žen. České dvojice rozhodně nebudou v těchto závodech do počtu a hodlají se porvat o kvalitní umístění.

 Pomoc Ukrajině