Randáková vybojovala na EYOF 5. místo ve sprintu, Hellmich byl třináctý

Randáková vybojovala na EYOF 5. místo ve sprintu, Hellmich byl třináctý

8 min 27 s

Čtvrtek byl na EYOF ve znamení sprintů. Nejlepší český výsledek zajela Hana Randáková, která obsadila krásné páté místo. Jonáš Hellmich obsadil velmi solidní 13. pozici.


Čeští reprezentanti jsou na Zimním evropském olympijském festivalu vidět. Ve čtvrtek 26. ledna se jely v italské Sappadě sprinty klasickou technikou. Nejlepší český výkon předvedla Hana Randáková, která si dojela, i přes pád ve finálové jízdě, pro solidní páté místo.

Hned čtyři české dívky se představily v kvalifikaci klasickou technikou na Evropském olympijském festivalu. Nejlépe se dařilo Haně Randákové, která do vyřazovacích bojů proklouzla ze sedmé pozice. Patnáctou příčku obsadila Kateřina Dušková, z 21. příčky se kvalifikovala Anna Milerská. Vyřazovací boje unikly Lucii Crhákové.

Anna Milerská nastoupila hned v první jízdě, ve které skončila na 4. pozici a čekala na časy z dalších rozjížděk. Nakonec se však do semifinále neprobojovala a v celkovém pořadí obsadila 20. příčku. Hana Randáková nastoupila ve druhé čtvrtfinálové jízdě, kterou opanovala a zajistila si přímý postup mezi 12 nejlepších závodnic sprintu. Kateřina Dušková nastoupila ve třetí rozjížďce, ve které dojela čtvrtá, její čas na postup do semifinále jen těsně nestačil, nakonec se mezi všemi běžkyněmi umístila na celkové 19. pozici.

Hana Randáková předváděla velmi dobré výkony i v dalším průběhu. V semifinále jela na úrovni těch nejlepších a v cíli byla jen o setinku později než přímá postupující Bucherová, české závodnici se nakonec podařilo do finále proklouznout na čas. Ve finálové jízdě hned v prvním stoupání spadla a ztratila kontakt, ve zbytku jízdy nestačila těm nejlepším, ale i přes to si dojela pro krásnou pátou pozici.

„Z dneška mám obrovskou radost, i když si myslím, že jsem měla na víc. Už v kvalifikaci se mi jelo skvěle, měli jsme super lyže do každé rozjížďky i trať byla super, myslím, že mi hodně sedla, nebylo to nějak moc náročné, až na velmi dlouhou cílovou rovinku. Jediné, co mě mrzí je asi to, že jsem ve finále hned v prvním stromečkovým kopci spadla a ztratila jsem kontakt. Snažila jsem se to dojet, nebýt pádu, mohla jsem být lepší, ale celkově jsem se závodem moc spokojená,“ hodnotila páté místo Hana Randáková.

Chlapci nastoupili na start kvalifikace tři. Nejlépe svou jízdu zvládl Jonáš Hellmich, který šel do hlavního závodu s číslem šest. Druhým úspěšným kvalifikantem byl Matěj Kožnar, naopak Lukáš Kulhánek zůstal pár vteřinek za postupovými pozicemi.

Českým běžcům na lyžích se však čtvrtfinálové jízdy nepodařily podle představ, a tak se do další fáze závodu neprobojovali. Jonáš Hellmich ve své jízdě bojoval, ale po pádu byly naděje na postup pryč a obsadil celkovou 13. pozici. Matěj Kožnar závodil ve stejné rozjížďce, dojel pátý a v celkovém pořadí mu patřila příčka číslo 23.

„Dnes se mi jelo asi nejlíp ze všech dosavadních závodů. Po výsledku z kvalifikace jsem si věřil na dobrý výsledek a chtěl jsem nakouknout do finále, věřil jsem, že na to mám. Dnes bylo moc pěkné počasí, sice byla velká zima, ale to mi nijak nevadilo. Ve čtvrtfinále jsem jel na dobré pozici, držel jsem se na třetím místě, ale v zatáčce ve sjezdu jsem sebou sekl na zem, což mě dost naštvalo. Snažil jsem se ještě zabojovat, abych postoupil na čas, ale pád mě stál hodně vteřin a bohužel to nedopadlo. Kdyby mi po minulých závodech někdo řekl, že budu třináctý a že budu šestý v kvalifikaci, tak to beru všema deseti. Dneska jsem si ale věřil na semifinále a boj o dobré a cenné umístění, ale zítra je ještě štafeta a na ní se moc těším,“ vzkázal Jonáš Hellmich.

Zítra jsou na programu Zimního evropského olympijského festivalu štafety, ta česká se do závodu vydá ve složení: Jonáš Hellmich, Hana Randáková, Matěj Kožnar, Anna Milerská. V záloze budou připraveni Lucie Crháková a Lukáš Kulhánek. Semifinálové jízdy jsou na programu od 11 hodin, případné finále čeká běžce od 13:30.

 Pomoc Ukrajině