Půbalová a Byrtus se v distanci na juniorském MS probojovaly do nejlepší dvacítky!

8 min 39 s

Na medaili to zatím nestačilo, opět se ale potvrdilo, že české běžecké lyžování má ve svých řadách velké talenty. V dnešních distančních závodech na Mistrovství juniorů si teprve 16letá Nela Půbalová dojela v závodě na 5 km volně pro 15. místo, do nejlepší dvacítky se vešla také Jolanta Byrtus. Junioři absolvovali ve finském Vuokatti 10km trať, kterou nejrychleji zvládl Šimon Pavlásek na 31. místě.

Podle původního programu se měly distanční závody juniorů na 5 a 10 km volně konat už ve čtvrtek, silné mrazy ale zapříčinily změnu harmonogramu. A tak se 86 juniorek a 97 juniorů vydalo intervalovým způsobem na tratě až dnes. Teploty sice vystoupaly na -12 °C, ale podmínky tentokrát závodníkům zpestřila zatažená obloha, ze které se snášelo sněžení.

Do závodu juniorek nastoupily čtyři české reprezentantky. Stejně jako ve sprintu si také dnes vedla nejlépe Nela Půbalová, která na trati úspěšně bojuje s 20letými soupeřkami. Do závodu vstoupila se startovním číslem 35 a její mezičasy, na kterých byla na medailových pozicích, naznačovaly, že může dosáhnout na skvělý výsledek. Když projela cílovou branou, padla vysílením na sníh a časomíra ukazovala průběžné 2. místo. Nezbývalo než čekat…

O chvíli později dorazila do cíle také Jolanta Byrtus, která závod rozjela ve skvělém tempu a ještě 700 metrů před cílem měla lepší mezičas než Půbalová. Nakonec se ale v průběžném pořadí zařadila těsně za ní, tedy na třetí místo. Na trati v tu chvíli ale byla ještě řada kvalitních soupeřek, a to včetně všech třech medailistek – zlato získala Ruska Stěpanovová. V konečném pořadí patří Nele Půbalové vynikající 15. místo, ze kterého ztratila na první místo přesně minutu. Jolanta Byrtus obsadila 20. příčku se ztrátou 1:03,60.

„S výsledkem jsem spokojená, ten je super. Ale musím říct, že se mi jelo strašně. Možná to bylo tou zimou, od startu jsem byla úplně ztuhlá. A také mi zřejmě úplně neseděly boty, takže mě bolela lýtka. Ale kdyby mi někdo ráno řekl, že budu patnáctá, tak bych to určitě brala,“ řekla talentovaná závodnice Dukly Liberec.

Na umístění ve čtvrté desítce rozjela závod Eliška Šibravová, která pak ale tempo neudržela a propadla na hranici čtvrté a páté desítky. Nakonec vybojovala 48. příčku, ze které ztratila na vítězku čas 1:49,7. První mezičasy naznačovaly, že o umístění v nejlepší čtyřicítce by mohla bojovat také Tereza Prokešová, také ona ovšem v dalším průběhu klesala průběžným pořadím. Ve výsledkové listině jí tak patří 59. místo se ztrátou 20:10,4.

Mezi juniory nejlepší Pavlásek

Do závodu juniorů nastoupila čtveřice českých závodníků, nejlépe si z nich vedl Šimon Pavlásek, který stupňoval své tempo, až dokázal ve druhé polovině závodu atakovat svými mezičasy elitní třicítku. Ta mu nakonec unikla o 40 setin. V konečném pořadí patří Pavláskovi 31. místo se ztrátou 1:56,7.

„Vzhledem k tomu, že letošní sezona zatím neprobíhala podle mých představ, tak je spokojenost s umístěním velká. Zlepšilo mi to pocity z celé sezony a konečně jsem se na trati cítil tak, jak jsem byl zvyklý z předchozích sezon. Jen v posledním kopci mi lehce odešly nohy,“ řekl Šimon Pavlásek.

Druhým nejlepším Čechem byl Martin Kočandrle, který předvedl velmi vyrovnaný výkon. Prakticky celý závod se držel na mezičasech na hranici čtvrté desítky. Nakonec na ni ale těsně nedosáhl. Patří mu 41. místo se ztrátou 2:16,1.

Jen pár příček za ním figuruje ve výsledkové listině Kryštof Zatloukal, který si dojel pro 45. místo, ze kterého ho dělil od vítěze čas 2:27,5. Čtvrtým českým zástupcem v tomto závodu byl Jakub Strouhal, který se v nabitém startovním poli pohyboval v šesté desítce. Nakonec si připsal 59. pozici se ztrátou 3:08,2.

Výsledky

Mistrovství světa juniorů, 5/10 km volně s intervalovým startem, Vuokatti (Finsko), 12. února 2021

Junioři: 1. Martin Kirkeberg Moerk (Nor.) 24:26,6, 2. Alexander Stahlberg (Fin.) +14,9, 3. Olivier Leveille (Kan.) +27,3 … 31. Šimon Pavlásek +1:56,7, 41. Martin Kočandrle +2:16,1, 45. Kryštof Zatloukal +2:27,5, 59. Jakub Strouhal +3:08,2

Juniorky: 1. Veronika Stěponovová 13:44,3, 2. Evgenija Krupitskajaová (obě Rus.) +16,5, 3. Margrethe Berganeová (Nor.) +27,4 … 15. Nela Půbalová +1:00, 20. Jolanta Byrtus +1:03,6, 48. Eliška Šibravová +1:49,7, 59. Tereza Prokešová +2:10,4.