První body ve SP nebo TOP 10 na MS. Povedenou sezonu mají za sebou i běžci na lyžích týmu U23

5 min 51 s

Premiéra na Světovém poháru a hned první body na kontě nebo 8. místo z MS. Dvojice Ondřej Černý a Zuzana Holíková si letos uzmuli pozice lídrů v nově vzniklém reprezentačním družstvu do 23 let. „Mám radost, že jako tým jdeme výsledkově nahoru. Doufám, že v tom budeme následující sezonu pokračovat,“ raduje se z výsledků Holíková.

Reprezentační tým do 23 let funguje teprve prvním rokem pod záštitou Martina Koukala a Radka Šretra. Vznikl jako mezistupeň juniorské kategorie a seniorských reprezentací. Pokud závodníci předvedou kvalitní výkony na OPA Cupech, reprezentační trenéři si je neváhají přivolat do stop Světového poháru. Právě tak tomu bylo letos v podání Zuzany Holíkové a Ondřeje Černého.

Nejcennější umístění si tento rok vybojovala Holíková na MS U23, kde ve sprintu volně dosáhla na 8. pozici. Výbornou formu předvedla také na Světovém poháru v Drážďanech nebo Planici. „Porovnání s aktuální světovou špičkou je pro mě velkou motivací do budoucna. I když jsem se sezonou spokojená, vidím, že je opravdu velký prostor pro zlepšení a mám chuť na sobě dál pracovat,“ uvědomuje si Holíková. Velkou výzvou pro ni také zůstává skloubení vrcholového sportu a vysoké školy. Z toho, že se letos dařilo nejen jí, ale i celému týmu, je nadšená a vidí to jako velkou motivaci do dalších tréninků.

Druhé člence týmu Pavlíně Votočkové se výsledkově zadařilo hlavně na zastávce kontinentálního poháru OPA ve švýcarské Campře, kde dosáhla na 25. místo na trati 10 kilometrů klasicky a na 28. příčku v klasickém sprintu.

Premiéru ve Světovém poháru má za sebou Ondřej Černý, který si ve sprintu volně díky 26. pozici ukořistil hned v úvodu sezony své první body. „Tento výsledek mě pak dost motivoval do dalších závodů, zároveň ale ve mě vytvořil očekávání, že každý další závod bude opět na výbornou. To způsobilo, že jsem byl zklamaný z výsledků, které nyní zpětně hodnotím jako dobré,“ uvědomuje si. Od minulého roku se Černému podařilo udělat největší posun v celkové výkonnosti. Jako velké plus vidí to, že se mu oproti předchozím létům podařilo vyhnout se zranění. V současné době nad lyžováním tolik nepřemýšlí. „Věnuji se spíše škole, určitě se chci ale v příští sezoně opět posunout o krok vpřed a vylepšit si stávající výsledky,“ má jasno Černý.

Týmový parťák Vladimír Kozlovský si své nejlepší výsledky vyjel na MS U23 v Oberwiesenthalu, kde na třicítce volnou technikou obsadil 23. místo a na poloviční trati klasickou technikou vybojoval 28. pozici. Kim Žalčík byl nejúspěšnější v St. Ulrichu, na patnáctce klasicky zde dosáhl na 43. pozici a v Campře skončil na stejné trati 48.