Proběhlo mistrovství světa Masters běžců na lyžích. Češi si ze Seefeldu odvezli 6 medailí

Proběhlo mistrovství světa Masters běžců na lyžích. Češi si ze Seefeldu odvezli 6 medailí

6 min 31 s

Mistrovství světa Masters běžců na lyžích v tyrolském Seefeldu 2023 proběhlo od 17. – 25. března. Oproti reprezentantům veteráni závodí na mírně upravených tratích (předepsána 50% náročnost oproti standardním FIS tratím) Světového poháru a mistrovství světa.


Na šampionátu se představilo 898 závodníků z 27 zemí. Samozřejmě nechyběla ani početná česká výprava čítající 32 závodníků napříč věkovými kategoriemi, která vybojovala celkem 6 medailí.

„Sportovní výkonnost ale na veteránském světovém šampionátu není to hlavní, důležitá je především celoživotní láska k běžkám a běžkařským závodům a chuť cestovat na závody stovky i tisíce kilometrů, pro radost z pohybu, bez vůle podat maximální výkon bez vidiny materiálního a finančního zisku. A to všechno v podání zralých žen a ostřílených matadorů,“ popisuje člen české výpravy v Seefeldu Petr Pešta.

Věk závodníků na veteránském mistrovství světa začínal letos ročníkem 1992 a končil v podstatě bez věkového omezení. Nejstarší účastník byl narozen v roce 1926. Obvykle jsou nejhojněji obsazené závody kategorií 50 – 65 let a i zde jsou ve špičce dosahovány výborné časy.

„Program mistrovství světa Masters je velmi podobný velkým světovým šampionátům, jako byl letos ten v Planici. I veteránské MS je pod křídly FIS. Vypsané jsou závody o délce 5, 10, 20, 30 km a štafety 4 x5 km, jen sprint chybí. Při klasických závodech se kontroluje délka holí, na trati jsou technické zóny klasické techniky i rozhodčí kontrolující styl, co mohou udělit žlutou kartu i diskvalifikovat závodníky za porušení pravidel,“ popisuje Pešta.

Kategorie jsou rozřazené po pěti letech (13 věkových kategorií od 30 - 90 let)  a závodníci si mohou zvolit jakým stylem danou distanci pojedou. Vždy jsou vypsány dva závody – klasicky a volně. „Krásné je, že s ohledem na profil tratí, nudná a téměř už nutná soupaž z laufů není efektivní a klasické závody se běhají opravdu klasickou technikou. Kde jinde starší běžkaři zažijí formáty závodů včetně délek, jako kdysi na krajských závodech nebo Českých pohárech,“ říká Pešta.

Příští mistrovství světa Masters v běžeckém lyžování bude ve finském Vuokatti 9. - 16. února 2024. Atmosféru mohou poznat čeští běžci na lyžích od ročníku 1993, co se stanou členy spolku SČV v běhu na lyžích (není nutné mít kód FIS).  Jediným omezením je, že se nemohou účastnit členové národních týmů závodících ve Světových pohárech, a to ještě jednu sezónu po ukončení činnosti v národním týmu.

Program dalších mistrovství světa Masters běžců na lyžích:

MWC 2025 bude hostit švýcarský Klosters/Davos ve 2. březnovém týdnu. Organizátor umožní přihlásit se též na Engadin a zajistí dopravu vlakem na start a z cíle zpět do Klosters.

MWC 2026 bude hostit italská Sappada na přelomu ledna a února, tedy v termínu těsně před zahájením olympijských her v Cotina d’Ampezzo.

Zájemci mohou získat další info na  https://www.world-masters-xc-skiing.com/en.html nebo se dotázat u Národního koordinátora WMC pro ČR:  ljkoubek@gmail.comPomoc Ukrajině