Při SP Drážďanech běžci bodovali! Janatová devátá, Beranová jedenáctá, Černý druhý v kvalifikaci

11 min 9 s

Opět v elitní desítce! Čeští reprezentanti v běžeckém lyžování si už druhý víkend v řadě připsali ve Světovém poháru výborné výsledky! Kateřina Janatová vyhrála kvalifikaci sprintu a vybojovala konečné 9. místo, Tereza Beranová byla jedenáctá! Hned osm Čechů pak postoupilo z kvalifikace. Zvítězili Ital Pellegrino a Švýcarka Faehndrichová.

Pro české reprezentanty to byl už od rána nádherný den. Pod modrou oblohou se jich celkem devět postavilo na start kvalifikace, osm z nich pak dokázalo v lyžařské aréně vybudované v centru Drážďan na břehu Labe dosáhnout na postup. Svými výsledky ohromili v kvalifikaci zejména první Kateřina Janatová, sedmá Tereza Beranová a reprezentant do 23 let Ondřej Černý, který zaskočil řadu favoritů druhým místem. Na postup nedosáhla pouze Zuzana Holíková, která obsadila 31. místo a od účasti ve čtvrtfinále ji tak dělila jediná příčka a devět setin sekundy.

Kateřina Janatová pak ve svém čtvrtfinále obsadila druhé místo, když ji porazila jen Američanka Jessie Digginsová, vítězka sprintu z Davosu. Ve stejné jízdě finišovala na šestém místě Petra Nováková, pro kterou to znamenalo konečnou 28. příčku.

V semifinále se pak Janatová rvala až do posledních metrů o postup. Nakonec obsadila pátou příčku, i čtvrtá závodnice přitom postoupila do finále jako lucky looser. V konečném pořadí patří Kateřině Janatové 9. místo. Poprvé v životě tak dosáhla na top 10.

„Jsem moc spokojená! Pro mé sebevědomí a moje pocity znamená hodně už jen to, že jsem vyhrála kvalifikaci. Ještě nikdy jsem nebyla v semifinále, už vůbec jsem nebyla v top ten. Pro mě je to skvělý start do sezony a doufám, že se to bude stejně jako každý rok ještě stupňovat,“ usmívala se v cíli Kateřina Janatová.

Do semifinále se poprvé v životě probojovala také Tereza Beranová, která vyhrála svou čtvrtfinálovou jízdu. I semifinále pak měla velmi dobře rozjeté, o naději na postup ji ale připravil nešťastný kontakt se soupeřkou, která jí zlomila hůl. Proto nakonec dojela ve svém semifinále poslední a patří jí konečné 11. místo.

„Myslela jsem, že si jedu pro postup, ale po tom nešťastném kontaktu mi soupeřka zlomila lyží hůl. V tu chvíli mi bylo jasné, že je konec. Mrzí mě to hodně, myslím, že jsem mohla být ve finále. Ale ona se ta smůla jednou otočí a všechno se mi to vrátí v dobrém,“ řekla s nadějí v hlase.

Spokojená byla v cíli i Petra Hynčicová, která měla celý týden problémy s bolavými zády, přesto ale poprvé v kariéře postoupila do čtvrtfinále. V Drážďanech si připsala celkové 24. místo. „Za svůj první postup jsem hrozně šťastná. Jen škoda, že tu nebyli fanoušci, kteří nás vždycky vyburcují a sem to mají z Česka blízko. Ale i tak to bylo super!“ usmívala se v cíli Petra Hynčicová.

V závodě mužů byl nejlepší Novák

V závodě mužů šokoval všechny přítomné Ondřej Černý, kterého po druhém místě v kvalifikaci i místní moderátor označil za největší překvapení závodu. Ve svém čtvrtfinále pak dlouho vedl, snažil se vláček závodníků brzdit a šetřit síly, ve finiši jej ale předstihla čtveřice soupeřů. V Drážďanech si tedy připsal konečné 21. místo.

„Kvalifikace byla neskutečná, o tom jsem ani nesnil. Čtvrtfinále mě trochu mrzí, ale bohužel už jsem ve finiši neměl síly. Ale celkově jsem s výsledkem spokojený. Je to pro mě teprve čtvrtý svěťák a povedlo se mi výsledkově zlepšit,“ řekl Ondřej Černý.

Čtvrtý skončil ve své čtvrtfinálové jízdě Michal Novák, který obsadil konečnou 20. příčku. „Úplně spokojený být nemůžu, už v kvalifikaci mi to moc nevyšlo. Málem jsem v ní spadl, tak jsem měl trochu štěstí, že se mi podařilo postoupit. Nějak se ale ve skatu nemůžu srovnat a mám pocit, že i když dokážu zrychlit ve finiši, tak na trati tu rychlost nemám,“ řekl Michal Novák.

Na postup do semifinále nedosáhl ani Jan Pechoušek, který finišoval ve svém čtvrtfinále jako pátý a ve výsledkové listině mu patří 23. místo.

Podobně jako Tereza Beranová měl smůlu i Luděk Šeller, kterého podrazil v zatáčce soupeř a český reprezentant tak kvůli pádu ztratil šanci na boj o postup do semifinále. Ve výsledkové listině mu patří 24. místo.

V Drážďanech se závody Světového poháru konaly už počtvrté, pořadatelé opět vybudovali v bezprostřední blízkosti centra města na břehu Labe 650 metrů dlouhý okruh, který závodníci v kvalifikaci i ve finálových jízdách absolvovali pokaždé dvakrát. Organizátoři si přitom dávají záležet na ekologickém přístupu, proto umělý sníh vyrábějí ze srážkové vody a za pomoci obnovitelných zdrojů energie.

Už zítra program v Drážďanech pokračuje závody v team sprintech, do kterých zasáhnou i čtyři české dvojice. Čeští reprezentanti se budou snažit navázat na skvělé sedmé místo z loňského roku, které vybojovaly Kateřina Janatová s Petrou Hynčicovou. Finálové jízdy začínají ve 12:45 a v přímém přenosu je budete moci sledovat na ČT Sport.