×
Představujeme reprezentanty: Petra Nováková

Představujeme reprezentanty: Petra Nováková

20.08.2020

Má za sebou trochu jiné volno než většina ostatních reprezentantů. Petra Nováková absolvovala státnice na Vysoké škole chemicko-technologické a také obhájila diplomovou práci. „V budoucnu bych chtěla pracovat v analytické laboratoři nebo přímo forenzní laborce, zajímají mě analýzy DNA a porovnávání profilů DNA. Ono i genové inženýrství je hodně super. Fascinuje mě obecně to, jak je celý lidský organismus sám o sobě chytrý a co všechno umí a dokáže,“ říká česká reprezentantka.

Gratulujeme k úspěšnému zakončení studia! Co bylo tématem tvé práce?

Děkuji za gratulaci, jsem ráda, že jsem zdárně studium dokončila. Poslední 2 roky už bylo hodně náročné udržet se motivovaná. Přeci jen s mými rozloženými ročníky kvůli lyžím jsem obor studovala 8 let! Tématem mé diplomové práce byla kvantifikace endogenních steroidů v kapilární krvi metodou HPLC-MS.

Krom běžeckého lyžování jsi dlouhodobě zvládala kombinovat právě se studiem, dostalo teď lyžování přednost?

Neřekla bych přednost, vždy bylo tak nějak na prvním místě, samozřejmě studium šlapalo hodně lyžování na paty. Tento rok po státnicích se určitě chci věnovat jen sportu, potřebuji si trochu odpočinout a konečně si užít dny, kdy mám tréninkové volno a vyplnit je jinými aktivitami než učením nebo prací v laboratoři. Od příštího roku ale chci zkusit pokračovat v doktorandském studiu, pravděpodobně na lékařské fakultě UK.

Jaký je tvůj oblíbený trénink a naopak nejméně oblíbený trénink v zimě a v létě?

V zimě se mi líbí speciální síla. V létě mám radši spíš hravé tréninky na kolcích (tím myslím team sprinty například) a imitace. Nemám ráda výjezdy z Perštejna na Horní Halži na kolcích. Jde spíš o to, že jsem ten kopec jela už tolikrát, že mě už vůbec nebaví.

Čemu by ses chtěla věnovat po lyžařské kariéře?

Své práci, ať už v analytické laboratoři nebo přímo forenzní laborce, zajímají mě analýzy DNA a porovnávání profilů DNA. Ono i genové inženýrství je hodně super. Fascinuje mě obecně to, jak je celý lidský organismus sám o sobě chytrý a co všechno umí a dokáže.

Jak si myslíš, že by FIS mohl zatraktivnit běžecké lyžování?

Nemusel by být tak rigidní kalendář závodů. Pro samotné závodníky by se celý svěťák zatraktivnil, kdyby se závody konaly na různých místech. Jezdit na ta samá místo člověka dost omrzí.

Čemu se věnuješ ve svém volném čase?

Hodně věcem. Někdy peču, někdy čtu, někdy hraju na klavír, jindy tvořím z korálků. Taky ráda nakupuji a zajímám se o módu. Pečení chleba jsou ale zatím jen začátečnické pokusy. Peču jen z droždí, na pěstování kvásku jsem až moc na cestách, starat se o něj bych momentálně nezvládla. A co se týká receptů – spíš hledám a zkouším.

Koho ráda sleduješ na sociálních sítích a proč?

Co se týká lyžařů-běžců, tak nikoho. Nepotřebuji vědět, co kdo v daný den trénoval. Obecně spíš účty pekařů a nejbližších přátel.

Na co se v tréninku soustředíš? Na čem bys chtěla přes léto zapracovat?

Snažím se být komplexní. Dávat všemu, co potřebuji do závodu, nějakou pozornost. Snažím se koordinačně zrychlit ve sprintech.

Dbáš na to, co jíš? Řídíš se nějakými speciálními dietními doporučeními?

Dbám. Už jen proto, že jsem chemii a biochemii vystudovala. Znám mechanismy, co kde jak a z čeho se využívá nebo se dokonce může ve spletitých biochemických cyklech přetvářet. Nicméně samo tělo je mnohem chytřejší, než si rozum a mozek dokáže připustit. Důležité je nic nepřehánět.

Jak probíhá tvá letní příprava?

Začnu posezonním volnem, kdy jsem chodila do laboratoře zpracovávat a měřit vzorky. Dohledávat a číst odborné články, vždyť jen jich jsem přečetla asi 120. Pak samozřejmě psát práci. A nakonec se učit na státnice. Trénovat tak, že se tomu dal říct trénink, jsem začala po státnicích, 12. června. Momentálně cítím, že se moje fyzička postupně zlepšuje, z toho mám radost.

Jakého dosavadního výsledku si ceníš nejvíce?

Medaile z mistrovství světa do 23 let, 6. místa ve skiatlonu v Lillehammeru, 11. místa ve sprintu v Kanadě, 13. místa v celkovém pořadí Tour de Ski. Myslím, že celkově se za své výsledky nemusím vůbec stydět. Letos se mi jelo velmi dobře v Davosu na desítce volně. A výsledek tomu odpovídal.Generální partner

  • cpp

Hlavní partner

Partneři