×
Představujeme reprezentanty: Michal Novák

Představujeme reprezentanty: Michal Novák

09.09.2020

Věděli jste o něm, že se věnuje kybernetice a zajímá se o umělou inteligenci? Proč by do závodního kalendáře zařadil sprint na 100 metrů nebo uphill? A jak hodnotí probíhající letní přípravu? V dalším díle letního seriálu představujeme Michala Nováka.

Jaký byl tvůj nejlepší výsledek za uplynulou sezonu?

Myslím, že nejlepší závod jsem zaběhl na SP v Davosu na 15 km. Byl to hodně náročný závod v silné konkurenci. Na ještě vyšší příčky už moc daleko nezbývalo. Nejlepším výsledkem dopadl sprint ve Falunu. Tam jsem měl víc štěstí než rozumu. Ale to ke sportu patří.

Jaký je tvůj cíl pro následující sezonu?

Posun ve sprintu. Musím se zlepšit hlavně ve finálové části závodu – rozjížďkách.

Jaký je tvůj oblíbený trénink nebo závod?

Co se týče tréninku, nejsem v tom nějakým způsobem vyhraněný. Záleží spíš na mých aktuálních pocitech. Mám rád sprint a týmový sprint. Vlastně mě ale baví jakýkoliv závod.

Na ČVUT studuješ kybernetiku a robotiku. Čemu se v rámci studia věnuješ?

Studium na univerzitě jsem se rozhodl ukončit. Nebylo možné systematicky studovat a zároveň dělat vrcholový sport typu běhu na lyžích. Naštěstí se v tomto oboru v dnešní době můžu vzdělávat i jinde než jen ve škole. Za dva roky na univerzitě jsem ale vděčný.

Čemu by ses chtěl věnovat po lyžařské kariéře? 

Rád bych se vydal směrem kybernetiky, umělé inteligence. Nemám zatím žádnou konkrétní představu. Asi ani nejde si to konkrétně plánovat. Počkám, co situace přinese.

Jak si myslíš, že by FIS mohl zatraktivnit běžecké lyžování?

Posledních pár let byl, na můj vkus, moc konzervativní kalendář. Jen samé sprinty a 15 km. Nuda. Taky pořád dokola ty samé lokality. Zajímavý by byl sprint na 100 m a znovu zařadit prolog nebo speciální uphill závody. 

Čemu se věnuješ ve svém volném čase?

Volného času moc nemám. Když nějaký přijde, častokrát si musím vyřídit různé ‚všední‘ povinnosti, na které jinak nezbývá čas ani energie. A sedím u učení. 

Na co se v tréninku soustředíš?

Moc mě baví vnímat svoje tělo a hrát si s technikou běhu. Ta moje má stále nedostatky.

Dbáš na to, co jíš? Řídíš se nějakými speciálními dietními doporučeními?

Pár týdnů jsem si počítal vydané a přijaté kalorie, abych získal větší intuici. Snažím se o pestrou a vyváženou stravu, ale nejsem v tom moc dobrý. Několik nutričních doporučení dodržuji.

Jak probíhá tvá příprava na novou sezonu?

Neměl jsem úplné tréninkové volno, protože byla zrovna nařízena karanténa, takže kromě tréninku se toho moc podnikat nedalo. Letní příprava ale probíhá moc dobře. Koronavirus do ní nijak extrémně nezasáhl. Jen na jaře jsme museli oželet výjezdy za sněhem do zahraničí a posunuly se některé reprezentační kempy.Generální partner

  • cpp

Hlavní partner

Partneři