Poslední zastávka před MS. Běžci na lyžích budou závodit v Toblachu

Poslední zastávka před MS. Běžci na lyžích budou závodit v Toblachu

6 min 32 s

Část českého týmu se přesunula do italského Toblachu, kde se budou konat poslední závody před startem mistrovství světa. Do Itálie se vydalo pět českých lyžařů, chybět bude Michal Novák. Závodit se bude od pátku do neděle, na programu jsou sprinty, desítka a štafety.


Čeští běžci na lyžích mají za sebou náročné dva týdny v Livignu a Les Rousses. Nejlepší český výsledek se zrodil v Itálii, ve sprintu dvojic si Nováková s Janatovou doběhly pro páté místo. Umístění v top desítce zaznamenal Novák ve sprintu v Livignu. Ve Francii se však tolik nedařilo, nejlepší český výsledek zaznamenala Katka Janatová, která dojela na volné desítce třináctá.

„My jsme jeli do Francie po náročném programu ve vysoko položeném Livignu, takže jsme neměli velká očekávání z výsledků. Ale myslím si, že Katka Janatová i Katka Razýmová odjely distanční závody hodně slušně, s tím jsme byli spokojeni. Luděk Šeller si zajel osmnácté místo, což je jeho nejlepší výsledek ve Svěťáku, takže i s tím byla spokojenost. Možná jsme chtěli vytěžit víc ze sprintů, kde jsme měli v průběhu sezony dobré výsledky, ale čekal jsem, že jednou nepostoupíme ze čtvrtfinálových jízd. Jsem ale rád, že se to stalo ve Francii, než aby se to stalo na mistrovství světa,“ hodnotil trenér Franc závody v Les Rousses.

Poslední závod této zastávky byl specifický. Na startu klasické dvacítky měli být Novák s Fellnerem, do závodu však nastoupil jen druhý jmenovaný, v cíli nakonec nebyla k vidění ani jedna česká vlaječka. Trenér Franc s odstupem celou situaci objasnil: „Adam byl unavený po náročné přípravě a od začátku mu to nešlo. Stáhli jsme ho ze závodu i proto, že na třetím kilometru už ztrácel minutu, takže jsme se rozhodli, že nemá cenu ho tam trápit, aby v tomto stavu dokončoval závod, který má navíc 20 kilometrů.“

Do Toblachu pojede český tým bez Michala Nováka, kterému se ve Francii příliš nedařilo. „U Michala Nováka tam byla větší únava, neměl ideální výsledky, a proto v neděli nezávodil. Jel do Livigna na přípravu před mistrovstvím, takže bude Toblach vynechávat,“ uvedl Jan Franc.

Nyní se český tým chystá na závodní víkend v italském Toblachu. V pátek se pojedou sprinty volnou technikou, ve startovní listině nalezneme hned čtyři Čechy. Do akce půjdou Ondřej Černý, Luděk Šeller, Tereza Beranová a Kateřina Janatová. Do distančních závodů nastoupí pouze české ženy, nejspíš půjde o trojlístek Kateřina Janatová, Kateřina Razýmová, Tereza Beranová. „Jsme tu v užším složení družstva, z trenérů jsem tu jen já, není tu ani kompletní servis, takže jsme tu v úzkém obsazení,“ zmínil Franc.

 

Česká nominace pro Toblach:

Ženy: Tereza Beranová, Kateřina Janatová, Kateřina Razýmová

Muži: Ondřej Černý, Luděk Šeller

 

Program:

Pátek, 3. února

12:00 Sprinty klasickou technikou mužů a žen, kvalifikace

14:30 Sprinty klasickou technikou mužů a žen, vyřazovací boje

Sobota, 4. února

13:00 Závod na 10 km volně žen, intervalový start

15:00 Závod na 10 km volně mužů, intervalový start

Neděle, 5. února

11:00 Štafeta žen na 4x7,5 km

13:00 Štafeta mužů na 4x7,5 km

 Pomoc Ukrajině