Poslední den mistrovství ČR v běžeckém lyžování komplikoval vítr, závodili jen dorostenci

Poslední den mistrovství ČR v běžeckém lyžování komplikoval vítr, závodili jen dorostenci

4 min 57 s

Nejen se soupeři, ale také s postupně sílícím větrem se museli vypořádat účastníci mistrovství ČR v běžeckém lyžování v Novém Městě na Moravě. V neděli 30. ledna se tak do závodu klasicky s hromadným startem vydali pouze dorostenecké kategorie, odpoledne už vítr zesílil natolik, že neumožnil odstartovat dospělým a juniorům.


Třetí den českého šampionátu bohužel neproběhl tak, jak jej organizátoři v Novém Městě na Moravě naplánovali. Celé Česko totiž zasáhl silný vítr, který od ranních hodin postupně sílil. Dopoledne ještě umožnil konání dorosteneckých závodů, v pauze před závody dospělých ale zesílil natolik, že na trať spadl strom. Protože pořadatelé nechtěli riskovat zdraví závodníků, ani pořadatelů, kteří se snažili strom odklidit, rozhodli se další program z pochopitelných důvodů zrušit.

Starší dorostenci závodili na desetikilometrové trati, kterou jim pořadatelé rozdělili do tří okruhů. Už v tom prvním se na čele oddělila trojice Matyáš Bauer, Matyáš Pávek a David Pešta. Ve druhém okruhu si vypracoval komfortní náskok Bauer, který pak zvítězil s náskokem jedné minuty. O stříbrnou medaili dlouho sváděli vyrovnaný souboj Pávek s Peštou. Prvně jmenovaný pak v posledním okruhu rozhodl o svém druhém místě, když Peštu porazil o 14 vteřin.

Závod starších dorostenek se uskutečnil na trati o délce 7,5 km. Už po prvním ze třech okruhů měla komfortní náskok Hana Randáková, která nakonec zvítězila s odstupem minuty a půl. O další medaile svádělo vyrovnaný souboj hned sedm závodnic. V těsném finiši vybojovala stříbro Lucie Tůmová a bronz Eliška Bímanová.

Stejně dlouhý závod mladších dorostenců měl dlouho dramatický průběh, protože ještě po druhém okruhu mohlo na vítězství pomýšlet hned deset závodníků. Český titul si nakonec odvezl z Vysočina Areny Lukáš Kulhánek, který porazil druhého Jakuba Boušku o 1,5 vteřiny. Jako třetí finišoval Adam Smejkal.

Při pětikilometrovém závodě mladších dorostenek si už v prvním okruhu vypracovala klíčový náskok Kateřina Dušková. Ve druhém okruhu ho pak ještě navýšila a zvítězila s náskokem 17,7 vteřiny. Pořadí na dalších příčkách se ovšem zajímavě míchalo, jako druhá nakonec proběhla cílem Anna Šírová, bronz vybojovala Bára Macurová.

Kompletní výsledky najdete zde.Pomoc Ukrajině