Pojďte s námi sázet lesy

Pojďte s námi sázet lesy

5 min 36 s

Lesy jsou naším tréninkovým prostorem, závodní scénou i prostorem pro regeneraci. K běžeckému lyžování patří stejně jako sníh a stopa. Pojďme přispět k jejich ochraně – Lesy ČR opět organizují akci Den za obnovu lesa, při které můžete vysadit nové stromy, ale také si užít s dětmi zábavný program.


Den za obnovu lesa se předloni stal největší celostátní akcí svého druhu na podporu obnovy lesa a krajiny. V říjnu 2019 na některou ze čtrnácti lokalit přišlo tuto snahu podpořit na 32 000 lidí, kteří v průběhu jediného dne vysázeli kolem 162 000 nových stromků.

Loni snažení Lesů ČR překazila omezení spojená s covidovou pandemií, takže se na úspěch prvního ročníku Dne za obnovu lesa bude navazovat letos – 16. října v 10 hodin na třinácti místech začne další Den za obnovu lesa.

„Úspěch prvního Dne za obnovu lesa prokázal, že naší veřejnosti není osud českých lesů lhostejný a že ji zajímá, v jakých lesích se budete procházet se svými dětmi a vnuky. A to je zavazující,“ říká Ing. Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR. „To byly důvody, proč jsme se rozhodli tento Den uspořádat znovu. Opět chceme lidi vyzvat – přijďte pomoci našim lesníkům obnovovat lesy sužované suchem a kůrovcovou kalamitou!“

Letošní Den za obnovu lesa bude v porovnání s tím předloňský v základních rysech podobný, přesto však na účastníky čeká i řada novinek. Týkají se především dění v prostoru shromaždiště, kde budou připraveny atraktivní programy – Vracíme sovy lesu a Vracíme vodu lesu.

A hlavní tahák letošního Dne? Tím bude Odznak malého lesníka. Jedná se o hravou formou provedené prověřování znalostí a dovedností malých návštěvníků akce o přírodě. Na konci účastníci dostanou nejen symbolickou odměnu v podobě hrací karty zaplněné razítky za splněný úkol, ale i odznak a klobouček malého lesníka.

Po zkušenostech z prvního ročníku je však jasné, že kromě programu na shromaždišti bude lákat účastníky Dne za obnovu lesa především sázení nových stromků. Na velkoformátových porostních mapách se dozvědí informace o okolních porostech i podrobnosti o novém lese, který právě pomáhají vytvářet.

Na 13 místech najednou

Den za obnovu lesa začne na všech místech naráz v sobotu 16. října v 10 hodin a bude trvat do podvečerních hodin. Informace o všech akcích najdete na webu sazimelesynovegenerace.cz, přihlásit se můžete i prostřednictvím aplikace Klub nového lesa. Na Den však můžete dorazit i bez předchozího přihlášení.

Seznam míst i všechny důležité informace najdete na www.sazimelesynovegenerace.cz.