Petra Nováková bronzová na MS do 23 let!

Petra Nováková bronzová na MS do 23 let!

8 min 17 s

Poprvé od roku 2009 přiveze česká běžecká výprava z mistrovství světa do 23 let medaili! Tu dnes vybojovala na 10kilometrové trati klasickou technikou Petra Nováková, které patří bronzová příčka. Na všech třech mezičasech přitom česká reprezentantka dokonce figurovala na prvním místě, dvě soupeřky se před ní dostaly až na posledních 2,5 kilometrech. Velmi dobrý výsledek zajel v distančním závodě klasickou technikou také Petr Knop, který obsadil na patnáctikilometrové trati 13. příčku.


Petro, jaké jsou aktuální pocity a dojmy bronzové medailistky z mistrovství světa do 23 let?
Jsem samozřejmě strašně ráda za medaili, protože jsem zatím na žádné takové akci nemohla pořádně bojovat kvůli zranění. Je to pro mě úspěch! Samozřejmě jsem pokukovala po zlaté, tři čtvrtiny trati jsem na něj i jela. Ale já vím, že mám ty začátky rychlé, a i když se snažím jet s větší rezervou, tak jsem na konci stejně pomalejší. Jsem strašně ráda za bronz a doufám, že ve čtvrtek to vytáhnu ještě výš!

Do závodu jsi vlétla s vervou a na všech mezičasech ti patřilo první místo i po průjezdu zbytku startovního pole. Jak se ti jelo a co se dělo v poslední části závodu, kde se před tebe dostaly dvě soupeřky?
Mně se jelo fakt parádně, nepřepálila jsem to. Samozřejmě ten konec každého bolí, ale myslím, že jsem tam spíš ztrácela z kopce, než že by mi docházelo a nemohla bych. Ta trať byla náročná v tom smyslu, že tady není moc sněhu, nahazuje se a strašně rychle to odtává. Ráno jsme testovali lyže ve chvíli, kdy ještě nevykouklo sluníčko a potom to zase rychle tálo. Takže jsou tu složité podmínky a je to hodně těžké pro servis, který samozřejmě dělá maximum. Je to taková bídná zima tady, chodíme tu pomalu v tričku…

Kam ve své kariéře řadíš tenhle úspěch?
Myslím, že je to trochu srovnatelné se 6. místem v závodě Světového poháru v Lillehammeru. Ale medaile je medaile, jsem strašně ráda, že mám něco hmatatelného, že to není jen výsledek na papíře, ale že mi bude viset doma!

Medaili z mistrovství světa jsi chtěla. Dá se říct, že teď máš splněno a do posledního závodu půjdeš ve větším klidu a pohodě?
Zatím jsem nad tím takhle nepřemýšlela… Asi mě tam bude trošku hlodat červík, že bych mohla mít lepší kov, ale samozřejmě do toho nepůjdu s nějakým přesvědčením, že to tak musí být. Půjdu do toho jako do každého jiného závodu a budu se rvát o to, abych měla zlato. Nakonec se ve čtvrtek jede interval, není to plánovaný hromaďák, to se tady prostě nedá. Zatím nad tím moc nepřemýšlím, dneska si užiju bronz a o tom dalším závodě budu přemýšlet až ve středu odpoledne (úsměv).

Máš za sebou druhý závod na šampionátu, včera jsi jela sprint (více zde). V kvalifikaci jsi byla šestá nejrychlejší, mrzelo tě hodně, že ses nepodívala dál než do čtvrtfinále?
Já byla strašně naštvaná, protože si myslím, že jsem chytla takovou blbou rozjížďku… Neodstartovala jsem úplně nejlíp, do kopce jsem se tam zase dostala, ale za Němku, která jela tak zvláštně, že nás všechny soupeřky dojely a já si to pak v jedné zatáčce nepohlídala, holky se tam draly soupaží zuby nehty. Takže jsem spíš ztratila v taktice, než že bych nemohla. Možná je to způsobené i tím, že jsem se letos ve svěťáku ještě nepodívala z kvalifikace, ty zkušenosti mohou hrát roli… Byla jsem fakt naštvaná, protože jsem doufala, že i tam budu bojovat o umístění do šestky. Ale dneska jsem si to zase trochu vybrala zpátky (smích).

Výsledky závodu na 10 km klasicky - ženy:
1. Anastasia Šedovová (RUS)
2. Victoria Carlová (GER) +13.1
3. Petra Nováková (CZE) + 17.0
...
32. Petra Hynčicová (CZE) +3:20.9
36. Andrea Klementová (CZE) +4:16.9

Výsledky závodu na 15 km klasicky - muži:
1. Jens Burman (SWE)
2. Alexej Červotkin (RUS) + 26.8
3. Mikael Gunnulfsen (NOR) + 36.6
...
13. Petr Knop (CZE) +2:12.2
26. Adam Fellner (CZE) +3:14.9
35. Luděk Šeller (CZE) +4:03.1
57. Jakub Antoš (CZE) +6:32.5

Kompletní výsledky najdete zde.

DP

 Pomoc Ukrajině