Pětice Čechů míří na další zastávku SP! Závodit se bude ve Falunu

Pětice Čechů míří na další zastávku SP! Závodit se bude ve Falunu

6 min 41 s

Světový pohár pokračuje na severu! Závodníky čeká víkend ve švédském Falunu. Na programu jsou klasická desítka, sprinty i smíšené štafety. Česká reprezentace vyšle do Švédska pět závodníků.


Po mistrovství světa se lyžaři vrací do akce. V uplynulém týdnu už se odjela prestižní padesátka v Norsku, závod na Holmenkollenu si podmanili domácí závodníci.

Češi se účastnili až úterního městského sprintu v Drammenu, kde se nejlépe dařilo Ondrovi Černému, který se umístil na parádním desátém místě, z žen se nejlépe umístila sedmnáctá Tereza Beranová. Dominovali opět Norové a Norky.

„Myslím si, že Ondra podal výborný výkon, top ten se vždycky počítá. Ale celkově jsme od toho sprintu očekávali asi trošku víc. Bohužel tam byly hodně náročné podmínky na přípravu lyží. Napadl nový sníh, ráno bylo mínus a poté se oteplilo. Obecně si myslím, že jsme doufali v lepší výsledky. Vlastně by se dalo tak trochu říct, že Ondra to tu zachránil,“ chválil trenér Franc s úsměvem ryzího sprintera Černého.

„Trošku nás mrzelo, že Barča Antošová neprošla kvalifikací, postup jí utekl jen o kousíček,“ vracel se k výkonu mladé reprezentantky, která skončila v kvalifikaci na 32. místě. V Drammenu navíc měla na co navazovat, vždyť loni zde skončila na 19. pozici. I v tom je ale kouzlo sprintových závodů. Už dostat se do elitní třicítky je pořádně náročné a pro nikoho to není jistota.

„Michal Novák byl vlastně na konci mistrovství nemocný a nestihl toho před Drammenem moc v tréninku. Samozřejmě mu ale jde o celkové pořadí a vzhledem k tomu, že každý bod je pro něj nyní důležitý, tak jsme do toho šli i s vědomím, že to ještě nebude jeho nejlepší forma,“ poznamenal Franc. Česká jednička už se však dává postupně do kupy a závod od závodu se bude dostávat zpět na příčky, na které patří.

Nyní se Světový pohár přesouvá do vedlejšího státu, další zastávku bude hostit švédský Falun. V pátek jsou na programu závody na 10 km klasickou technikou, sobota bude patřit sprintům volně a v neděli se pojede smíšená štafeta.

Česko bude reprezentovat pětice závodníků. Muži budou mít v bílé stopě Ondru Černého a Michala Nováka. Ženy pojedou do Švédska ve třech, závodit budou Katka Janatová, Terka Beranová a Kačka Razýmová.

Do Falunu nakonec nepojede Adam Fellner, který prodělal nemoc podobně jako Michal Novák, a ještě není v optimální kondici. „Adam měl ve Falunu být, ale pořád není zdravotně v pořádku a s týmem do Falunu neodcestoval. Kvůli tomu v neděli ani nepojedeme smíšenou štafetu. Čekali jsme do poslední chvíle, ale ten jeho stav není prostě dobrý a rozhodli jsme se, že do Švédska s námi neodcestuje,“ přiblížil trenér Jan Franc.

 

Česká nominace pro SP Falun:

Ženy: Tereza Beranová, Kateřina Janatová, Kateřina Razýmová

Muži: Ondřej Černý, Michal Novák

 

Program:

Pátek, 17. března

12:00 Závod na 10 km klasicky žen, intervalový start

13:45 Závod na 10 km klasicky mužů, intervalový start

Sobota, 18. března

10:50 Sprinty volnou technikou mužů a žen, kvalifikace

13:20 Sprinty volnou technikou mužů a žen, vyřazovací boje

Neděle, 19. března

11:15 Smíšená štafeta na 4x5 km

 Pomoc Ukrajině