Paráda v podání Nováka, ve Falunu vybojoval Top 10! Janatová se blýskla 16. místem

Paráda v podání Nováka, ve Falunu vybojoval Top 10! Janatová se blýskla 16. místem

7 min 12 s

Světový pohár ve švédském Falunu měl po pátečních sprintech na programu v sobotu závody na 10 kilometrů klasickou technikou s intervalovými starty. Čeští reprezentanti se v závodech rozhodně neztratili. Ba právě naopak! Michal Novák vybojoval výtečné 10. místo. V ženském závodě obsadila skvělé 16. místo Kateřina Janatová.


Poslední intervalové závody této sezony udělaly českým fanouškům ve švédském Falunu velkou radost. Fantastický výsledek si vyjel zejména Michal Novák, kterého v posledních týdnech trápila nachlazení a ucpané dutiny. V sobotu ovšem potřetí v sezoně vybojoval umístění v elitní desítce a prolomil své čekání od začátku prosince, kdy byl devátý Gällivare.

Konečné desáté místo se nerodilo snadno. Novák po silném začátku s ostrým tempem musel trošičku zvolnit, aby pošetřil síly na celou desetikilometrovou trať. 

Ještě na 6,3. kilometru to přitom vypadalo, že se mu nepodaří tempo stupňovat, jelikož se konstantně propadal pořadím. Na posledních kilometrech ale prokázal, nakolik je zkušeným závodníkem, když v pravý okamžik dokázal své tempo vygradovat a do cíle dorazil na zmíněném desátém místě se ztrátou rovné minuty na suverénního vítěze Johannese Hoesflota Klaeba.

„Smůla konečně pryč! Dnes to bylo ve finiši velké štěstí, ale myslím, že jsem měl skvěle nastavené tempo. Hlavně chci poděkovat servisu, protože lyže doslova letěly a myslím, že ještě teď budou rozpálené,“ usmíval se Novák zhruba půl hodiny po svém dojezdu. „Jsem rád, že jsme to konečně prolomili. Desáté místo je za všech okolností úplně super. Myslím, že i zítra v posledním závodě sezony bude pěkná příležitost. Dám do toho všechno,“ řekl směrem k nedělnímu závodu na 20 kilometrů volnou technikou. Právě na této trati vybojoval v listopadu životní druhé místo.

V sobotním závodě startovala ještě řada dalších českých závodníků. Tomáš Dufek obsadil 46. místo a vybojoval své premiérové body (celkem pět) do hodnocení Světového poháru, Adam Fellner pak skončil hned za ním. Matyáš Bauer dojel mimo body na 51. místě a Jiří Tuž do cíle dorazil na 78. pozici.

Janatová si skvěle rozvrhla síly
Ještě před mužským závodem odstartovala program ve Falunu ženská desítka, na kterou se sice Kateřina Janatová příliš netěšila, ale jak se nakonec ukázalo, tak se neoblíbené trati obávala zbytečně. České reprezentantce se povedlo vybojovat 16. místo po takticky výborně zvládnutém závodě.

Rozhodující pro její výsledek bylo nasazené tempo, když závod rozjížděla pomaleji a výborně si rozvrhla síly. Proto ve druhé polovině závodu výrazně stoupala pořadím, zatímco řada jejích soupeřek začínala tuhnout.

„Jsem ráda, že jsem si vzala k srdci rady z minulého roku od Kačky Razýmové, která loni závod krásně vystupňovala. Myslím, že se mi to povedlo dnes také vystupňovat a je z toho krásné 16. místo. Je to pro mě hezké zakončení závodů v klasice,“ radovala se Janatová, která bude v neděli na volné dvacítce bojovat o konečné 13. místo v hodnocení Světového poháru. „Jsem ráda, že jsem ukázala, že do dvacítky patřím. Zítra je poslední boj, takže by bylo hezké, kdybych vybojovala konečné třinácté místo.“

V závodě startovaly ještě další dvě Češky, které se ale na bodované pozice neprokousaly. Barbora Havlíčková obsadila 51. místo a sprinterka Tereza Beranová skončila na 55. příčce.

Foto: Nordic FocusPomoc Ukrajině