Paráda! Nováková s Janatovou vybojovaly v Livignu páté místo

13 min 8 s

V neděli se v italském Livignu jely týmové sprinty dvojic volnou technikou. Po dopolední úspěšné kvalifikaci následovaly finálové jízdy, kde se nejlépe vedlo českým ženám. Nováková s Janatovou obsadily v nabité konkurenci pátou pozici. Z mužů dojela lépe dvojice Fellner, Novák, kteří obsadili 10. místo.

Česká reprezentace postavila do sprintu dvojic dva mužské a jeden ženský tým. O nejlepší výsledek se postaraly Petra Nováková s Kateřinou Janatovou, které společnými silami urvaly po dramatické finálové jízdě skvělé páté místo!

Nejprve však byla na programu kvalifikace. Za ženy vyrazila do kvalifikační jízdy jako první Petra Nováková, která obsadila desátou pozici. Kateřina Janatová pak zajela devátý nejrychlejší čas mezi svými konkurentkami. V kombinaci času český pár ztratil na Švédsko I necelých 24 vteřin a kvalifikoval se do finálové jízdy z 10. pozice.

Finále týmového sprintu se jelo celkem na šest okruhů. Hned v prvním kole finálové jízdy se nastolilo poměrně svižné tempo, ženy se však stále držely v balíku. Petra Nováková předávala své kolegyni na 13. pozici. Druhý okruh celé startovní pole trochu více natáhl, ale Katka Janatová výborně zabojovala a vytáhla českou dvojici na osmou pozici. Za předávkou se velká část balíku opět sjela. Nováková po dalším odjetém okruhu předávala v polovině závodu na 13. pozici, zatímco v čele kralovaly Švédky.

Seveřanky nastolily opět vysoké tempo a spolu s Němkami poodjely zbytku startovního pole, které se při předávce znovu přiblížilo. Janatová se probojovala na 10. pozici. V předposledním okruhu se tempo ještě zvýšilo, Nováková opět předávala třináctá. V posledním kole se odtrhly čtyři dvojice, první dvě příčky opanovaly Švédky, třetí skončily USA I. Kateřina Janatová však ve druhém balíku předvedla skvostný finiš a vytáhla Česko v silné konkurenci na pátou pozici.

„Máme z toho obě moc velkou radost. Já vím, že víc práce v závodu udělala Kačí, na mě bylo víc spíš držet skupinu a hlídat si pozici, aby nedošlo ke kolizi, což si myslím, že se podařilo. Předávky jsme měly hodně slušný. Trať byla velmi rychlá, takže se jelo vysoké tempo od začátku až do cíle. Já za závod moc Kačce děkuju, protože mám z pátého místa opravdu velkou radost,“ hodnotila Petra Nováková.

„Mně moc pomohl dlouhý finiš, což jsem věděla a správně jsem si počkala. Když jsem zjistila, že jsem pořád v té velké skupině, která bojovala o pátou pozici, tak jsem na nic nečekala a jela jsem na plno. Nakonec jsme to vytáhly na páté místo, takže si myslím, že tento víkend můžeme považovat za velmi úspěšný,“ potvrdila slova své kolegyně Katka Janatová.

V mužské části šlo do akce hned 21 dvojic, do finále se mohlo probojovat pouze 15 týmů. Česko mělo hned dvojnásobné zastoupení. Za první český tým vyrazil do rozjížďky nejprve Luděk Šeller s číslem sedm, který za to bral hned od začátku, nakonec dorazil do cíle na 10. pozici. Druhým z páru byl Michal Novák, který si ve druhé jízdě připsal 8. nejrychlejší čas. Čeští muži se kvalifikovali do finálové jízdy z deváté pozice. Druhou dvojici, která oblékla dres s číslem 9, zastoupil v první rozjížďce Adam Fellner, který dojel na 18. příčce. Pozici vylepšil Ondřej Černý, který předvedl velmi slušnou jízdu, ve které si připsal 5. nejrychlejší čas ze své rozjížďky. I tento český pár proklouzl do vyřazovacích jízd, a to z 11. pozice.

Češi se od prvních metrů drželi spíše v zadní části. Na první předávku nejprve dorazil Fellner, který Černému předával na 14. pozici, Šeller byl o jednu příčku horší a předával Novákovi z úplného konce. Ve druhém okruhu se však Michal Novák dostal do popředí a předával ze 3. pozice, zatímco Černý byl na konci celého balíku a předával na 15. pozici. Luděk Šeller příliš nenavázal na povedenou jízdu Nováka, propadl se a na předávce byl 13. s minimální ztrátou, druhá česká dvojice byla hned v závěsu.

Ve čtvrtém běžeckém kole se tempo hodně zvýšilo, Novák před předávkou objel velkou část soupeřů a předával na 5. pozici. Černý po vysoce nastoleném tempu lehce odpadl a na předávku dojel 14. Poslední běžecké kolo prvních mužů ve dvojicích bylo bleskové, v čele se drželi Švédi, Šeller předal Novákovi na 13. pozici, Fellner dojel na předávku o chvíli později. Novák se snažil o stíhací jízdu, čelo však bylo už poměrně dost odskočené, a tak dovezl Česko I na 10. pozici se ztrátou 14 vteřin. Černý dorazil do cíle na celkové 14. příčce s odstupem přes tři čtvrtě minuty. První tři pozice obsadila Francie I, Itálie I a Švýcarsko I.

Štafeta Šeller, Novák zakončila závod na desáté pozici. Své postřehy ze závodu sdělil Michal Novák: „Základem je postoupit do finále, což se nám povedlo, měli jsme tam dohromady devátý čas, což není vzhledem k nadmořské výšce špatné. Ve finále jelo patnáct závodníků pohromadě, takže to bylo maso hlavně na předávce a bylo to hodně o štěstí. Naše druhá štafeta tam zlomila hůl, my s Luďkem jsme se vyhnuli problémům. Nicméně spíš jsme tahali za kratší konec, neměli jsme tady v nadmořské výšce moc sílu a mohli jsme spíš jenom překvapit. Desáté místo je standard, na který jsme měli, není to žádný zázrak, jak říkám, spíš standard.“

„Myslím si, že dnes s Adamem jsme měli výkon na to odjet poměrně slušný výsledek. Bohužel Adam zlomil hůl v prvním kole, což nás naštěstí ještě nestálo tolik času. Území pro předávku bylo poměrně přeplněné, tím že jelo 15 štafet, takže se tam hole bohužel lámaly, což potkalo i mě, ale nebyli jsme jediní. Já nabral po předávce ztrátu, kterou jsem nezvládl dojet, pak jsme hráli o to, jestli budeme čtrnáctí nebo patnáctí. Lehce mě to mrzí, protože jsme měli poměrně dobrou šanci, ale bohužel to nevyšlo. Jsem alespoň spokojen za kvalifikaci a dobrý týmový výkon v ní,“ hodnotil Ondřej Černý práci druhé české dvojice v závodu.

Kompletní výsledky závodů z Livigna naleznete pod tímto odkazem.

Příští týden se Světový pohár přesune do Francie. Závodit se bude v Les Rousses, kde jsou na programu jak sprinty, tak distanční závody.